Abajur Temizliği Nasıl Yapılır?

18.06.2019
6.353
Abajur Temizliği Nasıl Yapılır?

Ampul devamlı çalıştığı için bir süre sonra ısı yaymaya başlar. Yüksek ısısı sebebi ile yerleşmiş olan büyük ya da küçük olan çok belirgin ve göze batan kavrulma izlerini tam olarak çıkartmanın imkanı maalesef yoktur.

Abajurun pek çok malzemesi yüksek sıcaklıktan dolayı zamanla yıpranır ve incelir. Belli dönemlerde abajur bakımı yapmanı ve oluşabilecek olası durumların önüne geçmeniz açısından oldukça önemlidir.  Bu işlemler yapıldığı zamanlar abajur kılıfı bir miktar zarar görebilir.

Dikişli Abajur Temizliği Nasıl Yapılır?

Abajurlar her evin olmazsa olmazı birer parçalarıdır. Evin her odasında kullanabileceğiniz abajurların farklı çeşitleri vardır. Sevgili hanımlar, beyler dikişli ve kumaş kaplamalı abajurlarınızı silerek ya da  yıkayarak temizleyebilirsiniz. Fakat bu işlemleri yaparken uygulamanız gereken bir takım yöntemler vardır. Yıkama işlemini yaparken abajurlarınızı ılık deterjan köpüğünün içerisinde gezdirerek güzelce yıkayın ve çok şiddetli akmayan suyun altında iyice durulayın, üzerin de kalan fazla suları ise temiz bir havlu yardımı ile zedelemeden suyu olabildiğince emdirin ve bu işlemi elinizden geldiğince hızlı bir şekilde yapmaya özen gösterin.

Fakat hanımlar, beyler unutmamanız gerekir ki  abajurlarınızın yapışkan olan kısımlarını kenarlarını su ile temas ettirmeden güzel bir şekilde temizlemek gerekmektedir, çünkü yapışkan olan bu kısımlar suya karşı tam olarak dayanıklı değildir. Yapışkan kısımları su ile temizlemek yerine temiz giysi fırçası ya da yumuşak bir diş fırçasıyla tozunu alın ve daha sonra da kuru bir bezi temizleme sıvısı ile nemlendirerek her iki tarafını da nazikçe silmeye özen gösterin.  Temizlediğiniz bu kirlerin tekrar dağılmasını önlemek ve engellemek amacı için bezin pozisyonunu sık sık değiştirmeye de özen gösterin.

Abajurlar toz ve kir tutmaya çok müsait bir eşyadır. Haftada 1 kez düzenli olarak temizlenmesi gerekir. Düzenli bir şekilde temizlenmemiş abajurlar. Toz ve kirin kalın bir tabaka oluşturması zaman içerisinde abajurun yüzeyinde istenmeyen kalıcı türde bozuklukların oluşmasına yol açabilir.

Parşömen Abajur Temizliği Nasıl Yapılır?

Bu tür abajurları temizlerken dikkat etmeniz gerekir. En önemli şey onları ıslatmamak olacaktır. Parşömen abajurlarınızın temizliğini korumak için tozunu sık sık almanız gerekmektedir.  

Bir kap içerisine yaklaşık yarım su bardağı kadar temiz ve ılık su kullanmanızı tavsiye ederiz, hafif bir deterjanla birlikte çırparak köpükleşmesini sağlayın. Kuru bir bez ya da sünger yardımıyla abajurun iç ve dış yüzeyini, hazırladığınız köpüklü su karışımıyla güzel bir şekilde silebilirsiniz ya da bir parça taze ekmek içi ile ovabilirsiniz.

Temizleme sırasında yere düşen toz ya da kir parçalarını daha sonra uğraşmamanız için temizleme işleminize başlamadan önce zemine gazete kağıdı serip kolay bir şekilde temizlemenizi tavsiye ederiz.

Plastik Ve Cam Elyaf Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Bu abajurların yapımında kullanılan malzemeler kağıt ya da kumaş kadar hassas olmadığı için temizlemeniz diğerlerine göre daha kolay olacaktır.

 • Kuru bir bez ya da elektrikli süpürge yardımıyla abajurunuzun üstünde ki tozları güzel bir şekilde alın daha sonra abajurunuzu sıcak ve deterjanlı su yardımıyla yıkayıp güzelce temizleyebilirsiniz.
 • Temizleme işleminden sonra da su ile durulayın ve bir bez ile güzelce kurutun, ardından silikon bir balmumu spreyi ve bir miktar suyla nemlendirilmiş bir bez yardımıyla iyice ovun.

Portatif Balonlu Ya da Pandantif Şekilli Abajur Temizliği Nasıl Yapılır?

Bir başka abajur çeşidi olarak bilinen pandantif ve portatif balonlu abajur çeşidinin temizliği ise biraz daha farklıdır. Bu iki abajur çeşidinin temizliği yapılırken ıslatmamaya özen göstermelisiniz. Aksi halde abajurunuz eski halinde gözükmeyebilir.

 • Temizlemek istediğiniz abajurun ilk olarak kuru bir bez yardımıyla üstünde bulunan tozu iyice alın, yaptığınız bu toz alma işleminden sonra da abajurunuzun üzerine toz kola ya da talk pudrasını serpin.
 • Abajurunuzu güzel bir şekilde katlayınız, ardından katladığınız abajuru gevşek bir şekilde çarşafa sarın ve yaklaşık 23 -24 saat boyunca bu çarşafın içinde bekletin.
 • Daha sonrasın da ise abajurunuzu çarşaf içinden zarar vermeden özenle çıkarınız.
 • Son olarak pudra izlerini çıkarmak için tekrar kuru bir bez yardımıyla son kez tozunu almayı unutmayın.

Abajurlar Nasıl Temizlenir?

Kumaş Abajurlar nasıl temizlenir

 • Kumaş abajurunuzu temizlemeye başlamadan önce sabun ve su karışımı hazırlayınız.
 • Hazırladığınız sabunlu su karışımı ile abajurunuzu bir bez ya da yumuşak bir fırça yardımıyla iyice ovalayın.
 • Bu işlemi yaparken patates unu da kullanabilirsiniz.
 • Patates ununu kumaşın üzerine iyice sürün, yaklaşık olarak 10 dakika boyunca bekledikten sonra tekrar bir yumuşak fırça kullanarak güzelce fırçalayın.
 • Fırçalama ve silme işlemlerini yaparken çok fazla bastırıp kumaşın dokusuna zarar vermemeye özen göstermelisiniz.

İpek Abajurlar nasıl temizlenir

 • İpek abajurlarınızı temizleyebilmek için üzerinde bir miktar benzin olan yumuşak bir fırça yardımıyla çok fazla bastırmadan, hafif hafif ipek abajurunuzun kumaş bölümlerini güzel bir şekilde fırçalayınız.

Hasır ve saman Abajurlar nasıl temizlenir

 • Bu tür abajurların temizlenmesi için bir miktar süt ve süngerden yardım alabilirsiniz.
 • Süngeri bir miktar sütün içerisine batırdıktan sonra sıkarak çok sulu olmasının önüne geçin ardından yavaş yavaş silmeye, silerken zarar vermemeye özen gösterin.
 • Silme işlemi bittikten sonra kurulama işlemi için temiz ve rengini çıkarmayacak bir bez kullanın.

Kağıttan Abajurlar nasıl temizlenir

Pek çok abajur çeşidi vardır. Kağıttan yapılmış olan abajurlar çok çabuk toz kaptıkları için hemen hemen her gün ya da haftada 3 defa temizlemeniz gerekmektedir.

 • Temizlik yapabilmek ve yaparken de abajura zarar vermemek için bezin kuru, temiz ve yumuşak olmasına dikkat edip özen göstermelisiniz.
 • Çok uzun süre temizliği yapılmamış olan abajurun ilk olarak kuru bir bezle tozu güzelce alınır, ardından yumuşak bir silgi yardımıyla kalan lekeleri zarar vermeden siliniz.  
 • Sonuç olarak abajur kağıdın üzerinde yazılı olan yazıları silen silgiler kağıttan abajuru de kolay bir şekilde temizleye yeterli olacaktır.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.