Adet Kanı Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

19.07.2017
6.553
Adet Kanı Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Sabah kalktığımızda kötü bir sürprizle karşılaşabilir ve her yerimizin kan içinde kaldığını görebiliriz. Kadınların karşılaştığı bu adet kanı lekesini çıkarmak bazen çok zor olabilir. Peki adet lekesi nasıl çıkar?

Adet Kanı Lekesini Giysilerden Çıkarma

 

Kadınların en korkulu rüyası sabah kalktıklarında karşılaştıkları adet kanı lekeleridir. Doğal döngünün bir parçası olan bu durumun endişelenmeyi gerektirecek bir yanı yoktur. Her kadının başına gelebilecek bu hadisenin basit çözüm yolları vardır. Peki adet lekesi kıyafetlerden nasıl çıkar? İşte pratik yöntemler…

Kan içerisindeki enzimler ve protein ile zorlu lekeler bırakır. Bu lekelerden kurtulmak için lekeyi parçalayacak çözeltilerden yararlanmalıyız.

Bu lekeleri çıkarmak için öncelikle su ile müdahale etmek doğru olacaktır. Su kan içerisindeki enzimlerin yumuşamasını sağlar ve lekeyi kumaştan büyük ölçüde kaldırır. Giysinize bulaşan kurumuş kanı kaldırmak için lekeyi soğuk su altına tutmak her zaman için ilk adım olmalıdır.

Hidrojen Peroksit

Hidrojen peroksit kan içerisindeki maddeleri etkisiz hale getirmek için ideal bir yöntemdir. Leke üzerine doğrudan uygulamalı ve 20 dakika beklettikten sonra giysinizi yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkamalısınız. Yıkama sonucunda lekelerin yok olduğunu göreceksiniz.

Limon Suyu

Limon suyu asidik bakımdan zengin mineraller içerir. Bu mineraller kan içindeki enzimleri parçalamaya yardımcı olacaktır. Limon suyunu kumaşa uygulayın ve ardından yıkayın. Yıkama işlemi ardından güneş ışığında kuruttuğunuzda izlerin tamamen yok olduğuna şahit olacaksınız.

 

Tuz ve Su

Bir diğer enzim parçalayıcı madde de tuzdur. Tuz ve su ile hazırlayacağınız hamuru parmaklarınızla tampon hareketlerle leke üzerine uygulayın. Ardından giysinizi yıkayabilir ve lekelerden tamamen kurtulabilirsiniz.

Halı ve Mobilyadan Çıkarma

Halı ve koltuktan bu lekeleri çıkarmak biraz daha zahmetli olacaktır. Yüksek maliyetli temizleyicilere ihtiyaç duymadan bu lekelerden kurtulmak istiyorsanız bu yazı size yardımcı olacaktır. Peki halı ve koltuktan bu zorlu izler nasıl çıkar?

 

Kan içerisindeki enzimler ve proteinler sebebiyle gözenekli yüzeylere derinlemesine işler ve kuruduğunda burada bir tabaka oluşturur. Bu lekeleri çıkarmada en etkile yöntemler enzim parçalayıcı maddelerdir. Sıradan deterjanlarla bu lekeleri çıkarmanız oldukça güçtür.

Lekeyi erken müdahale ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Öncelikle yüzeyi duru su ve bez yardımıyla silip lekenin yumuşamasını sağlamalısınız. Ardından doğru yöntemlerle müdahale etmeniz içleri yok edecektir. Burada dikkat etmeniz gereken husus lekeyi fırçalamadan ve ovmadan çıkarmaktır. Bu işlemler lekenin daha derine işlemesine sebep olur.

Et Tenderizeri

Ünlü şeflerin et yumuşatmakta kullandığı bu madde kan içerisindeki proteini parçalayarak leke üzerinde çalışır. Toz halindeki et tenderizerini lekeye parmaklarınızla uygulayın. Ardından bir bez yardımıyla uygulamaya devam edin. Halı ve koltuk döşemeleri için en etkili yöntem budur.

Enzimatik

Enzimatik sıradan deterjanların aksine enzimleri parçalamak üzere geliştirilmiştir. Enzimatik ile bu lekelerle kolayca savaşabilirsiniz. Su dolu bir kaba bir ölçek enzimatik ekleyin ve sünger yardımıyla yüzeye uygulayın. Ardından 2 saat kadar çalışması için müsaade edin ve hemen ardından sirkeli su ile yüzeyi tekrar silin.

 

Amonyak

Amonyak bu lekeler üzerinde en etkili yöntemdir. Ancak çamaşır suyu ile birlikte kesinlikle kullanılmamalıdır. İki fincan su icerisine yarım fincan amonyak ekleyerek bir çözelti elde edin. Ardından sünger yardımıyla halıya veya koltuğa uygulayın ve lekelere veda edin.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.