Ağda Lekesini Ciltten, Kumaştan ve Halıdan Çıkartmanın Yolları

03.03.2023
6.752
Ağda Lekesini Ciltten, Kumaştan ve Halıdan Çıkartmanın Yolları

Ağda lekesini çıkartmak oldukça uğraş gerektiren bir iştir. Ancak bu yazıyı okuyarak nasıl çıkaracağınızı öğrenebilirsiniz.

Ağda, estetik bir vücuda sahip olmak ve cilt bakımını kusursuz bir biçimde yapmak için çoğu zaman gereklidir. Yüzyıllardır uygulanan bu yöntemin tek handikapı ne yazık ki can yakması değil. Ağda, bulaştığı yüzeylerde leke oluşumuna sebep olur ve bu lekeleri çıkarmak çoğu zaman kolay olmaz. Ancak leke yerleşmeden uygulayacağınız yöntemlerle çıkarmanız kolay olabilir.

Ağda lekesini çıkarmak için kullanılan metotlar, mum lekesi için de geçerlidir. Fakat mumdan daha etkili bir madde olduğu için çıkarmak nispeten daha zor olacaktır. Bu yüzden ağda lekesi nasıl temizlenir konusuna dikkat etmeniz son derece önemlidir.

Ağda Lekesi Ciltten Nasıl Çıkar?

Ciltteki ağda lekesini çıkarmak için çabuk hareket etmeniz gerekir. Ağda lekesi tıpkı kına gibi ciltte ne kadar uzun kalırsa o kadar kalıcı olacaktır. Bu bakımdan vücudunuzda ağda lekesi olduğunu fark ettiğiniz zaman hiç gecikmeden temizlemeniz gerekir. Katı veya sıvı sabun kullanarak duş almak lekeyi çıkarmasa da, farklı yöntemler kullanılabilir.

Aseton, ağda lekesini çıkarmak için en etkili yöntemdir. Bir pamuğa aseton döküp lekeli yere uygulayarak ağda lekesinden tamamen kurtulabilirsiniz. Asetonda gliserin ve benzol formundaki maddeler olduğu için ağda lekesi üzerinde etkili olacaktır. Bununla birlikte bebe yağı ve zeytinyağı kullanarak da ağda lekelerini çıkarabilirsiniz. Ancak bu şekilde çıkarmak için leke oluştuktan sonra kısa süre içinde müdahale etmeniz gerekir.

 Ağda Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Ciltteki ağda lekeleri bebe yağı ya da aseton kullanılarak çıkarılsa da, kumaşta daha derin bir şekilde işleyeceği için çıkarmak zor olacaktır. Lekeyi çıkarırken kumaşa zarar vermemek için ağda lekesi kumaştan nasıl çıkar detaylı bir biçimde öğrenmeniz faydalı olacaktır. Bununla birlikte, ağda lekesini kumaştan çıkarmak için sertleşmesini beklemeniz gerekir. Aksi takdirde lekenin daha çok yayılmasına sebep olabilirsiniz.

Lekeyi kumaştan çıkarmak için gaz yağı ya da tiner kullanmanız gerekir. Bölgeyi gaz yağıyla ya da tinerle sildikten sonra bol suyla yıkayabilirsiniz. Ağda lekesi koltuktan nasıl çıkar sorusunun cevabı tam olarak budur. Geri kalan lekeleri ise deterjanlı bir bezle silebilirsiniz. Lekelerin kısa sürede tamamen geçtiğini görmeniz zor olmayacaktır. Tiner ya da gaz yağı koltuğun rengine zarar vermez.

Ağda Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Ağda lekesini halıdan çıkarmak için yine tiner kullanmanız gerekecektir. Tineri halının bulunduğu bölgeye döktükten sonra sert bir fırça yardımıyla kazıyabilirsiniz. Sentetik tiner, halının rengine ya da dokusuna zarar vermeyeceği gibi, ağda lekesinin kısa süre içinde çıkarılmasını sağlar. Halı yıkama servislerinde de kullanılan bir madde olduğu için, sentetik tinerle leke çıkarmanın halıya herhangi  bir zarar vermeyeceğinden emin olabilirsiniz.

Ağda lekesini çıkardıktan sonra halıyı yıkamanız faydalı olacaktır. Böylece halıda kalan son leke izlerinden tamamen kurtulabilirsiniz. Halıdaki ağda lekesini çıkarmak için de sertleşmesini beklemeniz gerekir. Lekeyi temizlemek için fırça ya da tarak kullanabilirsiniz. Ancak lekeyi kazımadan önce ıslatmamaya dikkat etmelisiniz, zira bu lekenin daha çok yayılmasını sağlayacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.