Akrilik Mutfak Dolaplarının Temizliği Konusunda Bilinmesi Gereken Pratik Yöntemler

21.07.2017
6.659
Akrilik Mutfak Dolaplarının Temizliği Konusunda Bilinmesi Gereken Pratik Yöntemler

Akrilik mutfak dolapları günümüzde sıkça tercih edilmektedir. Emsallerine göre daha dayanıksız olan akrilik dolapların temizliği ve uzun ömürlü kullanımı hakkında bilinmesi gereken ince yöntemler ve ince detaylar yazımızda.

Akrilik Mutfak Dolapları

 

Parlaklığı ve pürüzsüz yapısıyla ön plana çıkan akrilik dolaplar, son yıllarda oldukça ilgi görmeye başlamıştır. Birçok evde yerini alan ve kullanımı her geçen gün daha da artan akrilik dolapları da diğerleri gibi uzun süre ve sağlıklı kullanabilmemiz için dikkat etmemiz gereken bazı hususlar vardır.

Diğer malzemelerle kıyaslandığında temizliği daha kolay olan ve kir tutmayan yapıda olan akrilik dolaplar, temizliği konusunda hassas davranılması gereken türlerdir. Çizilme olasılığı diğerlerine oranla daha yüksek olan bu malzemeyi temizlerken yumuşak temizlik malzemeleri kullanmamız gerekir.

Bu malzemelere düzenli ve hassas bir temizlik uygulayarak diğerleri gibi uzun süre kullanılmasını sağlayabiliriz. Eğer temizlik esnasında dikkatli davranmazsak dolaplarımız üzerinde kalıcı hasarlara neden olabiliriz. Akrilikten üretilen dolaplar aynı zamanda kolay temizlenebilen ve pürüzsüz bir yapıya sahip olduklarından, kullanıldıkları alanlarda hijyen de sağlarlar.

Akrilik Dolapların Temizliği

Akrilikten üretilen dolapların temizliği hassas ve özenli olmalıdır. Eğer dolaplarımızın içleri ve dış yüzeyleri tozlanmışsa kesinlikle ıslak bir bezle veya temizlik maddesiyle müdahale edilmemelidir. Eğer dolap yüzeyinde bulunan tozlar ıslağa maruz kalırlarsa yüzeye iyice yapışacaklardır. Bu tozları, elektrik süpürgesinin ucuna takacağımız hassas fırça uçlu başlıkla dolabımızın içinden alabiliriz. Daha sonrasında ise birkaç farklı yöntemle dolaplarımızı temizleyebiliriz.

Krem Temizleyici Kullanımı

Krem temizleyiciler hassas yüzeylerin temizliğinde en büyük yardımcılarımızdandır. Özellikle de akrilikten üretilen dolapların temizliğinde krem temizleyicilerin kullanılması, çok daha hassas ve iyi bir temizlik yapılmasını sağlayacaktır. Toz alma işlemi bittikten sonra nemlendirilmiş süngerin yumuşak tarafına krem temizleyici dökülerek, daireler şeklinde dolapların iç ve dış yüzeyleri iyice silinir. Daha sonra kuru bir mikrofiber bez yardımıyla silinir ve temizlik tamamlanmış olur.

Çamaşır Suyu Kullanımı

Yoğun kıvamlı çamaşır suları da akrilikten üretilen dolapların temizliğinde büyük önem taşırlar. Yine aynı şekilde toz alma işlemi bittikten bir kabın içine ılık su ve yoğun kıvamlı çamaşır suyu konularak bu karışım ile dolaplarımız silindiğinde hem iyi bir temizlik, yem de yoğun bir hijyen sağlanır. Ancak bu maddenin temizlikten sonra iyice durulanıp kalıntı bırakılmaması çok önemlidir.

Sirke Kullanımı

Birçok temizlikte gönül rahatlığıyla kullandığımız sirke de akrilik dolapların temizliğinde oldukça işimize yarayacaktır. Bir kabın içine ılık su ve bir miktar beyaz sirke konularak dolaplarımızı sildiğimizde, sirke iyi bir temizlik ve hijyen sağlayacaktır. Aynı zamanda bu pürüzsüz yapıdaki dolapların parlaklığı konusunda oldukça etkili olacaktır. Bu işlemden sonra sirke kokusu kalmaması için birkaç saat kadar dolap kapaklarımızın açık bırakılıp havalandırılması yeterli olacaktır.

Cam Temizleyici Kullanımı

Halk arasında camsil olarak anılan cam temizleyici spreyler de akrilik dolapların temizliğinde oldukça etkilidir. Özellikle de dolapların parlak dış yüzeylerine 10-15 cm uzaktan cam temizleyici sprey sıkılır ve biraz bekledikten sonra kuru bir mikrofiber bezle hafif daireler çizerek kurulanır. Bu işlemde parmak izi bırakmamak için eldiven kullanılması yararlı olacaktır. Cam temizleyiciler, temizlik ve parlaklığın yanında, dolaplarımızın toz tutmasını da büyük oranda engelleyecektir.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.