Alaturka Tuvalet Nasıl Temizlenir? Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

04.12.2018
7.260
Alaturka Tuvalet Nasıl Temizlenir? Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

Alaturka Tuvalet Nasıl Temizlenir? Temizlik Yöntemleri Nelerdir?

Alaturka tuvalet temizlik işlemi hakkında bilmeniz gereken, kullanılan malzemeler ve bunları nasıl uygulanacağı yazınız içinde detayları ile birlikte öğrenebilirsiniz.

Alaturka Tuvalet Neden Kirlenir?

İnsana dair ihtiyaçların başında yediklerimizi ve içtiklerimizin dışarı atılması gerekmektedir. Hepimizin günlük olarak yaptığı faaliyetler arasında bu iş ilk sırada gelmektedir. Bazılarımız günde bir kez bazılarımız ile günde daha fazla tuvaletleri kullanmaktadır. Bu kadar çok kullanılması dolayısıyla özellikle halka açık olan alaturka tuvaletlerin yoğun oranda kirlenmesi daha sık yaşanmaktadır. Bu kirlenmenin nedenleri kirli bırakılmasına, kullanıldıktan sonra gerekli şekilde temizlenmemesinden kaynaklanmaktadır. Her insanın aynı temizliğe dikkat etmemesi tuvaletin kirlenmesine neden olacaktır.

 

Alaturka Tuvalet Nasıl Temiz Tutulur?

Tuvaletlerin temiz tutulması aslında basit işlemlerin yapılması ile gerçekleşecektir. Ancak dediğimiz gibi herkes önemi bu konuda göstermemektedir. Tuvaleti her kullanımın ardından yoğun miktarda su dökülmesi ya da sifon mutlaka çekilmelidir. Birçok insan bu işlemi yapmadan tuvaletten çıkmaktadır. Tuvaletlere dışkımız dışında içerisinde kimyasal bulunan, bol şekerli meyve suyu ve çay gibi maddelerin dökülmemesi gerekmektedir. Bu atıkları buradan göndererek kurtulmak kolay olsa da zarar verici olacaktır. Temizlik işlemi yapılırken gerekli özenin gösterilmiyor oluşu ve temizlik için tercih edilen malzemelerin kalitesizliği de kirlenmeyi hızlandıracaktır. Ayrıca tuvalet taşının kalitesiz olması burada ki sararmayı ya da kirlenmesi daha hızlı bir hale getirmektedir. Bu detaylara dikkat edilirse kirlenmeden uzak tutularak uzun süre kullanılabilir.

Evde ki Malzemelerle Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Tuvaletleri temizlemek her zaman kimyasal malzemeler kullanmaya ihtiyaç yoktur. Bu temizlik işlemi için herkesin evinde sürekli olarak bulunan doğal dezenfekte kullanılabilir. Bunların ne olduğu ve nasıl bir şekilde uygulanması gerektiğini maddeler halinde yazmaya çalışacağız.

  • Doğal temizleyici denildiğinde herkesin aklına sirke gelecektir. Tabi sirke tek başına yeterli yardımı sağlamayacaktır. Bir miktar suyun içerisinde sirke, soda ve iyot eklenmelidir. Su ile sirke kaynatıldıktan sonra bu malzemeler eklenmelidir. Ardından bir beze bu karışık dökülmeli ve tuvalet taşının üzerinde kirlilik durumuna göre 1 ile 6 saat arasında bekletilmelidir. Son olarak da bol su ile yıkanmalıdır.
  • Sirke gibi sitrik asitte temizleme işleminde kullanılabilir. Sitrik asit halk arasında limon tuzu olarak bilinen bir temizleyicidir. Çok etkilidir ve hiçbir yan madde gerektirmeden tuvaletin kirli noktalarına uygulanmalıdır. Bir gece boyunca bekletildikten sonra yıkama gerçekleştirilerek temizlik tamamlanabilir. Bazen biraz kül de eklemek etkisini arttırdığı söylenmektedir.
  • Kabartma tozu da soda ile karıştırılarak bu tür alanlarda temizlik için kullanılabilir. Tuvalette ki kirli alana bunu uyguladıktan sonra bir gece beklemelisiniz. Ardından kalın bir fırça yardımı ile bol su ile temizleyin. İşlem istediğiniz seviyede olmadıysa bunu birkaç kez daha deneyebilirsiniz.
  • Tuvaletinizin rengini açmasını ve parlaklık sağlaması için kola kullanılabilir. Evlerimize içmek için aldığımız kolayı tuvalet temizliği için kullanabilirsiniz. Bunun yanında hardal tozu da temizleme için kullanılmaktadır. Limon tuzu ile karıştırıldıktan sonra temizleme işlemi yapılabilir.

 

Kimyasal Malzemelerle Tuvalet Nasıl Temizlenir?

Daha etkili bir temizlik yapmak isterseniz kimyasal malzemelerden de yardım alabilirsiniz. Tabi bunlar çok etkili olsa da temizlik esnasında dikkatli olmak gerekmektedir. Oranı, kullanım detaylarına dikkat edilerek temizlenirse tuvaletiniz eski beyazlığına kavuşacaktır.

  • Eczanelerde bir paket içerisinde satılan oksalit asit temizlik için kullanılabilir. Toz şeklinde olan bu asidi bir beze döktükten sonra kirli alandan ovalayarak uygulayabilirsiniz. İşlemin ardından bir gece beklemeli ve sabah bol su ile yıkamayı ihmal etmeyin.
  • Halk tuvaletlerinde sıklıkla karşılaştığım ya da havuzlarda genelde temizlik için kullanılan Klor temizlik için kullanılabilir. Bu madde evlerde temizlik için kullanılması tavsiye edilenlerden birisi değildir. Güçlü bir anti bakteriyel olması bunun nedenidir. Ayrıca dikkatli kullanılmazsa tuvalet taşına zarar verebilir. Dikkatli bir şekilde kullanırsanız ise istediğiniz beyazlığa ulaşabilirsiniz.
  • Marketlerden alabileceğiniz birçok temizlik ürünü ile de bu işlemi yapabilirsiniz. Domestos bunlar arasında sayılabilir. Bunlara benzer malzemeleri sıklıkla kullanırsanız tuvalet kirlenmesinin de önüne geçmeyi başarabilirsiniz.

 

Alaturka Tuvalet Temizlenirken Nelere Dikkat Edilir?

Tuvaletlerinizin temizliğini yukarıda yazdığımız yöntemlerden birisini kullanarak yapabilirsiniz. Kirlilik ne kadar yoğunsa temizlik işlemi de o kadar dikkatli ve titizlikle yapılmalıdır. Eğer tuvalet taşınız renkliyse kesinlikle klor ve sitrik asit kullanmamalısınız. En güvenli yöntem evdeki malzemeler ile yapacağınız temizlik olacaktır. Kimyasal ürünler çok etkili olsa da insan sağlığı açısından çok fazla tehlikeli olabilmektedir. Temizlik işlemi için bir fırça, eldiven ve çizme bulundurmayı da ihmal etmemelisiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.