Ankastre Ocak Temizleme Yöntemleri ve Önerilen Malzemeler

15.12.2018
13.128
Ankastre Ocak Temizleme Yöntemleri ve Önerilen Malzemeler

Ankastre Ocak Temizleme Yöntemleri ve Önerilen Malzemeler

Son yıllarda trend olan ve son derece şık bir görünüme sahip olan ankastre mutfak ürünleri, titiz bakım gerektirmektedir. Kullanılan temizlik malzemeleri oldukça önemlidir.

Nasıl Temizlenir?

Ankastre ürünler mutfakları şık göstermek için son yıllarda trend haline gelen ürünlerdir. Ankastre ürünlerin başlıca problemi ise su lekesi bırakmaya hazır bulunmalarıdır. Özellikle gri yüzeylerin üzerinde kalan su lekeleri kirli bir görünüme sebep olurlar. Ankastre ocaklar temizlenirken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan bir tanesi kullanılacak olan bez veya süngerin materyalidir. Temizlik esnasında özellikle mikro fiber bezler tercih edilmelidir. Elinizde mikro fiber bez yoksa sünger yardımı ile de ocağınızı rahatça temizleyebilirsiniz. Fakat bezin yeşil kısmını kullanmamaya özen göstermeniz gerekmektedir. Aksi takdirde hassas yapılı olan ankastre ürünün üzerinde çizikler meydana gelecektir.

Ankastre ürünlerin materyalleri seçilen renge göre değişim göstermektedir. Gri renkteki ürünlerde daha çok lekelenme ve çizik oluşmaktadır. Bu sebeple temizliğe daha fazla özen gösterilmelidir. Eğer ürün cam materyalden yapıldıysa temizlik biraz daha kolay olacaktır. Fakat yine de çizikler konusunda dikkatli olunmalıdır.

 Dikkat Edilmesi Gerekenler

  • Ocağınızı temizlemeye başlamadan önce kullanım talimatlarına dikkat etmeniz gerekir. Aksi takdirde uygulayacağınız herhangi bir işlem ile ürüne zarar verebilirsiniz. Bu durum maddi açıdan kayba uğramanıza neden olabilir.
  • Ankastre ürünlerin parlaklıklarını kaybetmemeleri son derece önemlidir. Bu sebeple kullandığınız ocak tipine en uygun olan temizlik malzemesi seçmelisiniz. Aksi takdirde ürünün parlaklığı kaybetmesine sebep olabilirsiniz.
  • Ocağınızı veya herhangi başka bir ankastre ürünü temizlerken kesinlikle cif, çamaşır suyu veya bulaşık deterjanı kullanmamanız gerekir. Bu tip ürünler içlerindeki yoğun kimyasallar sebebi ile ürünün rengine zarar vererek matlaşmasına sebep olacaktır. Deforme olan ürün, ilk günkü şıklığını yitirecektir.
  • Kremsi yapıdaki temizlik ürünleri yerine sıvı yapıdaki temizlik ürünlerini tercih etmeniz gerekir. Sıvı yapıdaki ürünleri lekenin veya temizlenecek yüzeyin üzerine püskürtüp bir süre bekledikten sonra yine hassas bir bez ile temizleyip durulayabilirsiniz. Mikro fiber bez kullanılması tavsiye edilir.
  • Ankastre ocaklarda lekeler iz bırakabilmektedir. Bu sebeple yemek yaparken ocağa dökülen herhangi bir şeyin iz bırakmaması için döküldüğü anda silinmesi gerekmektedir. Beklendiği takdirde o madde ocağın üzerinde kuruyabilir ve daha sonrasında çıkması imkansız bir leke haline gelebilir.
  • Temizlik esnasında çiziklerden kaçınmak için kesinlikle yumuşak süngerler veya mikro fiber bezler kullanılmalıdır. Ürünün parlaklığı sebebi ile çizikler daha çok gün yüzüne çıkacak ve hoş olamayan bir görüntü ortaya çıkaracaktır.
  • Ürünlerin parlaklığını korumak isterseniz profesyonel mutfaklarda kullanılan temizlik malzemelerini tercih edebilirsiniz. Veya daha uygun fiyatlı bir ürün olarak bebe yağını da tercih edebilirsiniz. Fakat bu tip ürünlerden çok yüksek miktarda kullandığınız takdirde ürünlerin üzerinde çok yağlı bir görünüme sebep olabilirsiniz. Bu sebeple az miktarda kullanmaya özen göstermelisiniz.

İpucu: Eğer daha önceden kremsi yapıdaki temizlik ürünlerini kullandıysanız ve ankastre ürünlerinizde matlaşma olduysa ”Würth” marka paslanmaz yüzey bakım malzemesi ile bu bölgeleri parlatabilirsiniz. Aynı şekilde farklı markalarında benzer ürünleri bulunmaktadır. Kendinize en uygun olan ürünü seçip rahatlıkla kullanabilirsiniz.

Tavsiye Edilen Ürünler

Özellikle döküm ürünlerde ızgara kısmındaki lekeleri çıkartmak son derece zor olabilir. Bu gibi durumlarda temizliği yine yumuşak ürünlerle yapmanız gerekmektedir. Yağ çözücüler ile bu lekelerin giderilmesini sağlayabilirsiniz.

 Würth Paslanmaz Bakım Spreyi:

Marka, kendi alanında oldukça başarılı ve profesyonel olarak bilinmektedir. Gerek ürünlerin parlaklığını korunması gerekse kaybedilen parlaklığın geri kazanılması için oldukça etkilidir. Inox ürünler için özel olarak üretilmiş olan spreyi temizlik esnasında gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

HomeCare Parmak İzi Engelleyici Bakım Spreyi:

Ankastre ürünlerin bir çoğunda parmak izi sorunu yaşanmaktadır. Temizlik sırasında ve daha sonrasında özellikle cam yüzeylerde parmak izlerine rastlanabilir. Bu hoş olmayan görüntünün önlenmesi için HomeCare markasının parmak izi oluşumunu engelleyen spreyini kullanabilirsiniz.

Amway:

Amway markası son dönemlerde özellikle satış stratejisinden dolayı ve doğal olmasından dolayı ön plana çıkan bir markadır. Bu markanın da yağ çözücü ürünlerini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz. Ürünler hem setinize zarar verecek kimyasalları içermemektedir hem de kokusuz temizlik sağladıklarından dolayı alerjisi olan bireyler için idealdir.

Cillit Bang Yağ ve Kir Çözücü:

Bu ürünü ankastrenin üzerindeki bölgesel lekeler için kullanabilirsiniz. Ürün, tüm ocağı temizlemek için çok uygun olmasa da bölge bölge oluşmuş olan lekeleri çıkartmak için oldukça kuvvetli bir yöntemdir. Özellikle döküm ürünlerin temizliğinde de kullanabilirsiniz.

Ocaklar temizlenirken çakmak bölümlerine sıvı gelmemesine özen gösterilmelidir.

Izgara kısımlarını ise dilerseniz hassas bir tablet kullanmak şartı ile bulaşık makinasına yerleştirebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.