Araba Döşemelerinde ve Koltuğunda Meydana Gelen Lekeler Nasıl Çıkarılır?

01.07.2017
5.571
Araba Döşemelerinde ve Koltuğunda Meydana Gelen Lekeler Nasıl Çıkarılır?

Araba koltuğunda meydana gelen lekeleri temizlemek için lekenin ne olduğunu dikkate almak gerekmektedir. Yani meydana gelen lekeye göre çözüm de değişir.

Araba Koltuğu Nasıl Temizlenir?

Otomobilinizin iç bölümlerini temiz tutmak adına aracınızın bakımlı olmasına olanak sağlar. Aracın için temiz olması hem sağlık açısından hem de temizlik açısından oldukça önemli bir detaydır. Araba koltuğundaki lekeler nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan birçok yöntem bulunur. Bu yöntemler doğru şekilde uygulandığına fayda gösterir.

Deri koltuklar Üzerindeki Lekeler Nasıl Çıkar?

 

Deri araba koltuğundan leke çıkarmak için deri koltukları deri kremi ile öncelikli olarak silmek gerekmektedir. Sonrasından deri koltuğu yine deri lekesi çıkarıcı olan solüsyonlar ile temizlemek gerekmektedir. Silinme işleminden sonra birkaç saat deri koltuğun üzerine oturmamak gerekir. Ayrıca deri koltukların solüsyon ile temizlenmesinden sonra durulanması da şarttır. Sonrasında deri koltuktaki lekelerin çıktığını gözlemleyebilirsiniz.

Mürekkep Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Araba koltuğu mürekkep lekesi olmuşsa su ile karıştırılacak saç spreyi kullanımı yapmalısınız. Saç spreyini lekenin üzerine püskürtün. Ardından temiz bir bez ile mürekkebin yayılmasını engellemek adına bası işlemleri yapın. Bası işlemleri nemli bir bez yardımı ile yapılmalıdır. Ayrıca bezin lekelenen kısmı ile tekrardan bası yapılmaz. Temiz bölgesi kullanılır. Ardından duru su ile mutlaka silinir.

Yağ ve Yağlı Lekeler Araba Koltuğundan Nasıl Çıkarılır?

 

Her türlü yağ ve yağlı olan lekeler için tiner ile pamuk kullanımı yapılmalıdır. Bir fincanın içine tiner koyulur. Tiner miktarı kadar su ilavesi yapılır. Temiz pamuk bu karışımın içine batırılır ve leke üzerine sürülür. Ardından lekenin üzerine mısır unu ile tuz serpilir ve bir gece boyunca bekletilir. Sonrasından elektrik süpürgesi ile bu bölge vakumlanır. Tiner kullanımını araba koltuğunu bozmaması için gözükmeyen bir alanda kullanarak test edebilirsiniz.

Araba Koltuğundaki Kahve Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabanıza kahve döküldüyse lekeyi su ve kağıt havlu ile inceltmeniz gerekir. Bunun içinde sprey şişe ile lekenin üzerine su sıkın. Ardından kağıt havlu ile lekeleme işlemi yapın. Sonrasında lekenin üzerine cam temizleyici kullanın ve 5 dakika boyunca bu şekilde bekletin.  Beklenin ardından su sıkarak lekeleme işlemini tekrarlayın.

Araba Koltuğundaki Kusmuk Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Araba koltuğuna çocuğunuz ya da herhangi biri kusarsa kısa süre içinde ve vakit kaybetmeden hemen müdahale etmek gerekir. Kısa sürede müdahale etmek bu tarz lekeler için çok önemlidir. Kusmuğun fazlasını hemen silin ve lekeyi vakit kaybetmeden su yardımı ile inceltmeye başlayın. Bu inceltme işleminde kağıt havlu kullanımı da yapılması gerekmektedir. Araba koltuğunda kusmuk lekesi nasıl çıkar kapsamında sabun ve ılık su hazırlamanız gerekir. Sabunu rendeleyip ılık suyun içinde erimesini sağlayın. Kusmuklu olan alan bu su ile yıkanmalıdır. Ardından temiz bir bezin üstüne soda dökerek lekeyi nötralize edin. Bu işlem leke üzerine lekelenerek lekeyi nötralize etmektir. Araba koltuğunda meydana gelen kusmuk lekesi nasıl çıkar için başka bir alternatif de su ve kabartma tozu ile meydana getirilen macundur. Bu macun lekeyi emme özelliğine sahiptir.

Araba Koltuğundaki Kan Lekesi Nasıl Çıkar?

Kan lekesi kaldırılması oldukça zor olan bir lekedir. Bu tarz lekeler için sıcak su veya sabun kullanmayın, çünkü lekeleri sabitler. Temiz bir bezi soğuk suya batırın ve kan lekesi üzerinde lekeleyin. Bezi soğuk suyla durulayın ve leke çıkana kadar tekrar leke yapın. Leke bu sayede çıkacak ve sorun tamamen ortadan kalkacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.