Arabaya Bulaşan Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemeleri

03.07.2017
6.739
Arabaya Bulaşan Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemeleri

Arabanıza boya mı bulaştı? Endişelenmeyin ve hemen müdahale edin. Arabanızın yüzeyine zarar vermeden bu izlerden kurtulmanız mümkün. Nasıl mı? İşte yanıtı…

Arabadaki Boya Lekeleri

 

Bu tarz kazalar herkesin başına gelebilir. Hafif araç kazaları sırasında aracınızın yüzeyinde diğer arabanın boyaları kalabilir veya sprey boyalar aracınızın kaportasını mahvedebilir. Endişelenmenize gerek yok aracınızı boyatmaya götürmeden önce bu yöntemleri deneyin. İşe yaradığını göreceksiniz. Peki bu lekeler nasıl çıkar? Şimdi bu yöntemleri inceleyelim.

Araç yüzeyindeki boya izleri kabusunuz olabilir. Ancak lekeye erken müdahale ederseniz bu endişelerden kurtulabilirsiniz. Ancak kuruduysa da çözümü var. Alkollü çözeltiler boya lekelerini aracınızın yüzeyinden söküp atmaya yardımcı olacaktır. Boyalar genelde alkol içeren çözeltilere çözünür bu sebeple aracınızın yüzeyini bu lekelerden kurtarmak için asitli veya alkollü çözeltilerden yararlanmalısınız.

Araç üzerindeki bu lekeler sabun benzeri şeylerle çıkmayabilir. Bu durumda size tavsiye edeceğimiz yöntemlerden birini uygulamanızda fayda vardır. Sprey boyalar ile arabanızın üstü kirlendiyse mümkün olduğunca hızlı davranırsanız bu lekeler kolayca çıkar. Peki sprey boyalar arabadan nasıl çıkar? Bu lekeleri çıkarma yöntemleri aşağıdaki gibidir.

Alkol İle Çıkarma

Alkol içerisinde bu madde kolaylıkla çözünür. Bu sebeple arabanızdaki bu lekeleri çıkarmak için bu yöntem en etkili yöntemdir. Yüzeye kesinlikle zarar vermez. Her türlü kaput üzerinde bu yöntemi güvenle uygulayabilirsiniz. Özellikle sprey lekelerinde oldukça etkilidir. Leke ne kadar tazeyse bu maddenin etkisi o kadar artacaktır. Peki nasıl uygulanır?

 

Lekelerin kolay çıkabilmesi için mümkün olduğunca kurumadan müdahale edilmesi önemlidir. Kuruduktan sonra derinlemesine işleyeceğinden bu yöntem hafif kalabilir. Bu sebeple arabanızın üzerindeki bu lekeleri fark ettiğinizde zaman kaybetmeden müdahale etmeniz faydalı olacaktır.

Sprey şişesine döktüğünüz alkolü uygulamanız daha kolay olacaktır. Eğer leke kurumuşsa bolca üzerine alkol dökün ve bir süre bekletin. Leke yumuşamaya ve çözünmeye başlayacaktır. Ardından sünger yardımıyla lekeye müdahale edebilirsiniz. Böylece yüzeye zarar vermeden bu izlerden kurtulabilirsiniz. Eğer bu yöntem tek seferde tam olarak işe yaramadıysa birkaç kez uygulamanızda sakınca yoktur.

Aseton

Tırnak cilalarını tek seferde söküp atan aseton sprey boya ve benzeri lekelerde de imdadınıza yetişecektir. Bu izlerin oluşma ihtimaline karşın bir şişe asetonu her zaman yanınızda bulundurmanızı tavsiye ederiz. Aseton güçlü kimyasal yapıya sahiptir ve içerisinde yüksek miktarda alkol barındırır. Aseton ile bu lekelerden kurtulmanız hiç de zor değildir. Asetonu bol miktarda leke üzerine uygulayın. Bir süre lekenin çözünmesi için vakit tanıyın. Ardından sünger yardımıyla lekeyi yüzeyden uzaklaştırabilirsiniz. Böylece alttaki tabakaya zarar gelmeden bu izler çıkacaktır. Bu yöntemi uygularken varsa mikrofiber bez kullanmanız etkisini arttıracaktır.

 

Kil hamuru

Tuhaf gelebilir ancak bu lekeler için en ideal temizlik yollarından biri kil hamurudur. Bir miktar kili su ile hamur haline getirin. Ardından leke üzerine bastırarak uygulayın. bu yöntem özellikle taze lekelerin çıkarılmasında oldukça etkilidir. Kalan izler için ise yine alkollü bir çözeltiden yararlanabilirsiniz. Böylece kalan izlere de veda edebilirsiniz. Bu yöntem yüzeyler için oldukça güvenlidir.

 

Hidrojen peroksit

Eczanelerden temin edebileceğiniz bu çözelti sayesinde bu izlerden kolaylıkla kurtulabilirsiniz. Arabanızın yüzeyine kesinlikle zarar vermez. Güvenle uygulayabilirsiniz. Özellikle taze lekeler için bire birdir. Esef miktarda hidrojen peroksiti leke üzerine uygulayın be boyanın çözünmesini bekleyin ardından mikrofiber bez ile temizleyin.

WD-40

Bir diğer etkili yöntem ise WD-40`dır. Bu maddeyi kendi püskürtme aparatıyla uygulayabilirsiniz. Ardından sünger yardımıyla lekeleri temizleyebilirsiniz. WD-40 oldukça etkili bir kimyasal yapıya sahiptir. Bu madde ile aracınızın yüzeyine zarar vermeden ideal temizliğe ulaşmanız mümkün.

 

YORUMLAR

  1. Akın dedi ki:

    Araç üzerine sıçrayan efoksil boya neyle temizlenir