Arabada Bulunan Reçine Lekelerinden Nasıl Kurtulmak Gerekir?

04.12.2018
7.561
Arabada Bulunan Reçine Lekelerinden Nasıl Kurtulmak Gerekir?

Arabada Bulunan Reçine Lekelerinden Nasıl Kurtulmak Gerekir?

Arabada oluşan reçine lekelerinden kurtulmak isteyen kişiler piyasada bulunan ve evde bulunan malzemelerin kullanımıyla işlem yapabilmektedir.

Arabadan Reçine Lekesi Çıkarma

 

Reçine lekesi kıyafetlerden farklı olarak en çok arabalarda meydana gelir. Ağaçların altlarına park edilen arabaların üstüne reçine damlası ve çam sakızı lekeleri oluşması imkânsız hale gelir. Bu durum arabasına özen gösteren ve düşkün olan kişiler için oldukça zorlayıcıdır. Arabada oluşan reçine ve çam sakızı lekelerinden kurtulmak adına kullanılacak olan yöntemler birden daha çoktur. Yalnız bunların hepsinin dikkatli şekilde kullanılması ve tariflerde olduğu gibi uygulanması gerekir.  Araçlarda bulunan lekelerden kurtulmak adına piyasadan alınacak olan malzemeler kullanılacaksa kesinlikle uygulama sırasında eldiven kullanımı yapılması gerekir. Bu tarz malzemelerin kullanımlarında aracın gölgede olmasına ve kaportanın soğumuş halde olmasına da dikkat edilir. Aşağıda bulunan yöntemlerin kullanımı halinde reçine lekesi temizlenmezse mutlaka profesyonel olan yardım alınmalıdır.

Bu sayede arabanın yüzeyinde sorun oluşmaz ve boyasına zarar verilmez. Reçineden kurtulmak isteyen kişiler;

Oto Yıkama Şampuanı

Piyasada satılan ile içerikli olan oto yıkama ürünlerinden alınması gerekir. Bu tarz şampuanların arkaların yazan kullanım talimatlarına en uygun şekilde reçine lekesine uygulanır. Ardından bu kısım Sıçak suyla durulanır ve kurulanmalıdır.

Tazyikli Su Kullanımı

Oto yıkama alanlarından ya da evinizin bahçesinde arabanızı öncelikli olarak köpük kullanıp ardından tazyikli su kullanımı yapılarak yıkanmalıdır. Bu uygulamada sorun çıkmazsa tekrar uygulanır.

Alkol Kullanımı

 • Alkol
 • Bez
 • Su

Reçinenin bulaştığı alanın büyüklüğüne bağlı şekilde alkol kullanımı yapılır. Alkol temiz bir bez üzerine dökülür. Bez direkt olarak reçinenin üstüne koyulara 5 dakika kadar bekletilmelidir. Sonrasından bu bez yardımıyla sorunlu olan alan silinir. Su ile durulama yapılarak ertesi güne kadar alana dokunulmamalıdır. İşlemlerin hepsinin bitmesinden sonra bu alana ertesi gün pasta uygulaması yapılır.

Temizlik Spreyi

Piyasada yer alan ve kolay şekilde bulunacak olan temizlik spreyleri sayesinde hem çam sakızından hem de reçine sorunlarından kurtulmak mümkündür. Bu tarz spreylerin içinde bulunan maddeler sayesinde çözünüm sağlanır. Uygulama için;

 • Kuru olan yüzeye direk olarak sprey sıkılır ve 10 dakika boyuna bekletilir.
 • Bu uygulamadan sonra alan köpükleme yapılır.
 • Sonrasında tazyikli su yardımıyla sorunlu olan alan yıkanmalıdır.

Gaz Yağı Kullanımı

Gaz yağı kullanımı özellikle reçinenin meydana getirdiği lekelerden kurtulmak adına eski dönemlerden bu yana kullanılan en faydalı çözüm seçeneğidir. Bu uygulamaya kesin çözüm sunan bir işlemde de denilenebilir. Kullanım yapmak adına;

 • Ağaçlardan gelen reçinelerden ve çam sakızı sorunların kurtulmak adına arabanın dış yüzeyi kuru olmalıdır.
 • Gaz yağı araçların dış kısmında oluşan ve döşeme kısımlarında oluşan lekelerden kurtulmaya olanak sağlar.
 • Tek yapılması gereken şey gaz yağı ve yumuşak bir bez kullanımı yapmaktır.
 • Yumuşak bezin üstüne gaz yağından belli bir miktar dökülür.
 • Ardından leke olan alan bu bez yardımıyla ovulur.

Gaz yağını kullanan kişiler belli başlı sakıncaları olduğunu unutmamalıdır. Bu madde eski zamanlarda aydınlatma amacıyla kullanılmıştır ve oldukça hızlı şekilde alev alma özelliği bulunur. Bundan kaynaklı olarak gaz yağı kullanımlarından sonra işlem göre alanların mutlaka temiz su yardımıyla durulanması gerekir. Aracın dış kısmında uygulama yapıldıysa mutlaka aracın yıkanması gerekir.

Araba Döşemelerinden Çıkartma

Sert Cisimle Kazıma

 • Özellikle araçların iç döşemelerinde meydana gelen reçine lekelerinden kurtulmak adına kullanılacak bir uygulama türüdür.
 • Sert olan malzemenin keskin olmamasına dikkat edilir.
 • Aksi halde döşemenin kesilmesine neden olur.
 • Ayrıca bu malzemenin etrafa zarar vermemesi de önemlidir.
 • Reçine olan alan hafif hafif ve döşemeye zarar vermeyecek şekilde kazınma yapılması gerekir.
 • Bu işlemden sonra reçinenin ya da çam sakızının kalan kısmının çıkması adına çözücü gerekir.
 • Çözücü arkasında yazan kullanım talimatları dikkate alınarak kullanılmalıdır.

Kolonya

Kolonya derinlemesine işleyen lekenin ortadan kalkması adına sık şekilde kullanılır. Bu uygulamada tek yapılması gereken reçine olan alana bol şekilde dökülmesidir. Döküldükten birkaç dakika sonra bez yardımıyla sorunlu olan alan silinir.

Aseton

Kolonyanın çıkartma konusunda zorlandığı zaman aseton reçinelerde etki sağlar. Bir çözü görevi görür. Özellikle koltuk döşemelerinde kullanılır. Yalnız aşırı kullanılması döşemelerde renk değişimine neden olabilir. Bundan kaynaklı olarak ilk öne döşemenin bir alanında denenmelidir. Yani görünmeyen döşeme kısmına biraz dökülür, bekletilir ve renk değişimi olup olmadığı gözlemlenir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.