Arabadaki Zift Lekelerinin Çıkması İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

01.07.2017
6.845
Arabadaki Zift Lekelerinin Çıkması İçin Neler Yapılması Gerekmektedir?

Arabada meydana gelen zift lekelerinden kurtulmak için kullanılan en eski yöntem gaz yağı kullanımıdır. Bu işlemlerde arabanın boyası çıkmaması için baskılı şekilde silme yapılmaz.

Arabadan Zift Lekesi Nasıl Çıkar?

Arabaya zift lekesi bulaşması sorunu birçok insanın başına gelmiştir. Bu sorunun üstesinden gelmek zor gibi gözükse de aslında oldukça kolaydır. Bunun için pratik yolların bilinmesi ve ona göre davranılması gerekir. Peki, zift lekesi arabadan nasıl çıkar;

Gaz Yağı

 

Gaz yağı kullanımı eski dönemlerden bu yana kullanılan en etkili yöntemdir. Yumuşak ve temiz bir bezin üstüne gaz yağı ya da mazot dökün. Bu bez ile fazla baskı yapmadan yavaş bir şekilde lekeli kısmı silin. Mazot ve gaz yağını fazla bastırdığınız zaman arabanın boyasına zarar verebilirsiniz.  Bundan dolayı baskı yapmadan silmek bu süreçte oldukça önemlidir. Lekenin çıkmasının ardından mazotlu ya da gaz yağlı bölgenin arabanın üzerinde kurumadan durulanması gerekir. Bu sayede boya yine zarar görmeyecektir. İşlem yapılan bölge deterjan ve su ile temizlenerek durulanır.

Margarin

 

Margarin kullanımı insanlara garip gelse de oldukça etkili olan işlemler arasında yer alır. Arabaya bulaşan zift ve asfalt lekesi bu uygulama ile çıkarılır. Zift lekesi olan kısma margarin sürümü yapılır. Margarin ziftin üzerinde eridikçe ziftte erimeye başlayacaktır. Belli bir süre bekledikten sonra yumuşak ve temiz bir bez yardımı ile silinmesi gerekir. Ardından arabanın güzel bir şekilde yıkanması gerekir. Yağ lekesi araba üzerinde kesinlikle kurumamalıdır.

Sinek İlacı

 

Arabada meydana gelen zift lekesi nasıl çıkar, bunun için sprey sinek ilacı kullanımı yapılabilir. Arabadaki ziftli olan bölgelere sinek ilacı çok yakından olmamak kaydıyla sıkılır. Biraz bekletildikten sonra arabanın tamamı güzelce temiz su ile yıkamanız gerekir. Arabanın sinek ilacı sıkıldıktan sonra bu maddeden tamamen arındırılması çok önemlidir.

Uygulanacak Diğer Yöntemler

Yaptığınız tüm zift lekesi çıkarma işlemlerine rağmen lekeden kurtulamadıysanız aşağıda bulunan işlemleri de denemelisiniz.

  • Leke olan bölgeyi doğal ve boyaya zarar vermeyecek bir yağ yardımı ile yumuşatın. Sonrasında terebentin ile bölgeyi tamamen temizleyin. Terebentin oldukça bu konuda oldukça etkili bir leke çıkarıcıdır.
  • Limonlu su karışımı ile bölgede bulunan zift lekesi çıkar. Temiz ve yumuşak bir beze limonlu su dökün ve lekeleri güzelce silerek durulayın.
  • Saf alkolün içine batırılan temiz ve yumuşak bir pamuk yardımı ile lekelerin tamamı çıkar. Özellikle sentetik kumaşlara dökülecek olan alkol kullanımı oldukça faydalıdır.

Sirke ve Yağ

 

Zift lekesi nasıl çıkar kapsamında leke yumuşak ve nemli bezle hafifletilmelidir. Bu hafifletme yani fazlalığını alma ile sonraki aşama daha kolay şekilde ilerler. Kullanılacak olan malzemeler içinde;

  • Yağ
  • Sirke

Zift lekesi nasıl çıkar, çay bardağının çeyreği kadar doğal yağı aynı oranda sirke ile karıştırın. Temiz bir bez ya da pamuk ile lekeli olan bölgeyi olabildiğince düzgün şekilde silin. Bu işlemin ardından 1 gün boyunca bölge bu şekilde bekletilmelidir. 1 gün sonra en iyi sonuca ulaşmak mümkündür. 24 saat sonrasında lekeli olan bölge ağartıcı içermeyen bir deterjan ile yıkanmalıdır. Yıkama işleminde kullanılacak olan suyun ılık olması da çok önemlidir. Bu uygulama zift lekesi olan kıyafetler içinde kullanılabilir.

Yapılan tüm işlemlere rağmen ziftten kaynaklanan leke aradan ya da kıyafetlerden çıkmıyorsa, profesyonel anlamda yardım almak gerekir. Evde yapılan işlemlerden çözüm bulamayan kişiler kuru temizleme hizmeti veren kurumlardan yardım alabilir. Bu uygulama biraz pahalı olsa da lekeleri ortadan kaldıracaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.