Araç Koltuklarını Kolayca Temizleme Yöntemleri

25.09.2023
5.528
Araç Koltuklarını Kolayca Temizleme Yöntemleri

Aracınızın koltukları sürekli yıpranır ve kirlenir. Ancak oluşan bu lekeleri çıkarmak sanıldığı kadar zor değildir. Peki araç koltuğu döşemelerinden bu lekeler nasıl çıkarılır? Hangi lekeler nasıl çıkarılır?

Araç Koltuğu Lekeleri

 

Araç koltukları her gün kullandığımız ve en kolay kirlenen yerlerdendir. Bu kirlerden kurtulmak için aracınızı her zaman oto yıkamaya götürmenize gerek yok. Bazı yöntem ve malzemelerle otomobilinizin temizliğini kendiniz yapabilirsiniz. Bu yöntemler otomobilinizin döşemesinin cinsine göre seçilir. Bu yöntemlerden en uygun olanıyla lekelerden kurtulabilirsiniz. Otomobilinizin koltuklarının kumaşları nasılsa ve lekeler neyden kaynaklanıyorsa ona göre bir temizlik yöntemi uygulanmalıdır.

Otomobilinizin koltuklarını temizlemek ve lekelerden kurtulmak için her zaman oto yıkamaya gitmeniz gerekmez. Her evde bulunabilecek malzemelerle bu izlerden kurtulmanız mümkün. Ancak bu izlere tazeyken müdahale etmelisiniz. Kullanacağınız temizlik maddesinin döşemenize zarar vermemesine dikkat ediniz.

Zamanında müdahale edilirse her iz kolayca çıkar. Döşemelerin temizliği arabanın dış temizliğinden daha meşakkatli bir iştir. Arabadaki döşemeler dayanıklı kumaşlardan yapılır. Çoğu leke tutmaz kumaşlardan yapılsa da bazı zor lekelere maruz kalınabilir. Ancak doğru yöntemlerle bu izlerden kurtulmak zor değildir.

Deri koltukların temizlenmesi

Öncelikle deri yüzeyler için geliştirilmiş leke çıkarıcıları denemelisiniz. Bunlar işe yaramazsa alternatif yollar deneyebilirsiniz. Bu temizleyiciler etkin formüllere sahiptir. Birçok oto yıkama fabrikasından bu ürünleri temin edebilirsiniz. Ancak kullanmadan önce döşemeye zarar vermeyeceğinden emin olmak için küçük ve göze çarpmayan bir alanda test ediniz. Eğer bu yöntem işe yaramazsa alkol veya saç spreyi kullanabilirsiniz. Özellikle mürekkep lekelerinde oldukça etkili bu yöntem ile deri yüzeylere zarar vermeden temizleme işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Daha kolay lekeler için bulaşık sabunu ideal olacaktır. Bir çorba kaşığı bulaşık sabunu ile bir bardak suyu karışım haline getiriniz. Daha sonra sünger yardımıyla izlere uygulayın. Sonucun olumlu olduğunu göreceksiniz.

 

Ruj gibi yağlı maddelerin oluşturduğu izleri çıkarmada ise en etkili yöntem tiner olacaktır. Bir fincan suya bir fincan tiner ekleyin ve izlerin üzerine pamuklu bir bez yardımıyla uygulayın. Böylece yağlı izler çıkar ve döşemeniz eski rengine kavuşur. Özellikle kahve izleri oldukça sık karşılaştığımız istenmeyen durumlardandır. Bulaşık sabunu bu izleri çıkarmaya yetmezse cam temizleyici ile müdahale edebilirsiniz. Yine pamuklu bir bez yardımıyla uygulayacağınız cam temizleyici oldukça etkili olacaktır. Araba tutan bir akrabanız varsa en sık karşılaştığınız izlerden biri de kusmuk izleridir. Bu izlerden kurtulmak içinse soda kullanabilirsiniz. Bir miktar bulaşık sabunuyla köpüklü bir şekilde sildikten sonra soda uygulayın ve izlerden kurtulun. Arabadaki kan lekelerinden ise kurtulmanın yolu soğuk sudan geçiyor.

Kumaş koltukların temizlenmesi

Kumaş yüzeylerden lekeleri çıkarmak için uçuk paralar ödemenize gerek yok. Kendi leke çıkarıcınızı kendiniz yapabilirsiniz. Bulaşık sabunu ve suyla hazırlayacağınız karışımı püskürtebileceğiniz bir kaba alın ve izlerin üzerine kolayca uygulayın. Bir diğer etkili karışım ise Boraks ve sıcak su karışımı. Bu etkin karışım ile izlerden kolayca kurtulabilirsiniz. Bu karışımı fırça ile uygulayabilirsiniz. Paspaslar içinse bal mumu cilası etkili olacaktır.

 

Karbonat ve su karışımı da etkili bir temizleyicidir. Özellikle dikişleri temizlemek için yardımcı olarak temiz bir diş fırçası kullanabilirsiniz. Bir diğer etkili yöntem ise keten spreyidir. Bu etkin formül kumaş yüzeylerdeki lekeleri çıkarmaya yardımcı olacaktır. Kumaşlardan bu izleri çıkarmak biraz daha zordur. Ancak bu izlere erken müdahale edilirse bu yöntemlerle kolayca çıkacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.