Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? (Kolay Yöntem)

03.04.2024
7.422
Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? (Kolay Yöntem)

Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? (Kolay Yöntem); Asetatlı kalem lekelerinin çıkması için kullanılacak olan temizlik ürünlerinin ne olduğu ve nasıl kullanıldığını bilmek gerekir. Aksi takdirde lekeleri çıkartmak oldukça zordur.

En zor çıkan lekelerden biri olan Asetatlı Kalem Lekesi çıkar işlemi için sizlere kolay ve etkili bazı yöntemler vermek istyiorum. İşte Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar? sorusunun cevabı.

Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

İnsanların çevresinde lekeye neden olabilecek olan birçok ürün bulunur. Bu tarz ürünler için insanlar önlem alıp dikkat etse bile gözden kaçırdıkları durumlardan kaynaklı olarak lekeler ile karşılaşabilirler. Gündelik yaşam içinde birçok alanda, birçok insan tarafından keçeli asetatlı kalem kullanımı yapılmaktadır. Bu kalemlerin mürekkeplerinde renklendirici piğmenteler bulunur.

Renklendirici pigmentlerden kaynaklı olarak kalemler ile yazılan yazılar ve kalemlerin herhangi bir alandan oluşturduğu lekelerin olduğu alandan çıkması oldukça zordur. Asetatlı kalemler öğrenciler için boya kalemi olarak tercih edilirken, yetişkinler için not almak, koli yazmak gibi birçok sebepten dolayı kullanılır. Gündelik yaşamda kullanılan asetatlı kalem lekesi çıkarmak oldukça zahmetli ve zor bir iştir.

Bu zorluklara karşı nasıl davranılacağını bilmek gerekir. Aksi takdirde lekeleri çıkarmak mümkün değildir. Bu kalemlerin mürekkebinin içeriğinde silmeye dayanıklı pigmentler bulunmaktadır. Silinmeye karşı dayanıklılığı bulunan kalemlerin lekelerin nasıl çıkacağı konusunda detay bilmek çok önemlidir. Nasıl silinir, nasıl olduğu bölgeden çıkar ve neler kullanılmalıdır tarzındaki sorular için yazının geri kalan kısmından bilgi alabilirsiniz.

Asetatlı Kalem Lekesini Çıkartmak İçin Neler Kullanılır?

Asetatlı Kalem Lekesi çıkarmak için aseton en etkili yöntemlerden biridir. Oje çıkarıcı olarak bilinen aseton ile Asetatlı Kalem Lekesini çıkarmak için bir pamuğa aseton dökün ve pamuk ile lekeli bölümü silin.

Bulaşık Makinesi Parlatıcısı

Asetatlı kalem lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan bulaşık makinesi parlatıcısı en etkili çözümler içinde yer alır. Parlatıcı leke olan bölgeye iyice sürülür ve bu şekilde belli bir süre bekletilir. Sonrasında parlatıcının döküldüğü alan ya da kıyafet iyice ılık su yardımı ile durulanır. Bu tarz lekelerin durulanması oldukça önemlidir. Durulama düzgün yapıldığı sürece leke kalıntıları kalmaz.

Saç Spreyi

Asetatlı kalem lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan saç spreyi birçok lekede olduğu gibi bu tarz lekelerde en etkili çözüm yolları içinde yer alır. Hazır olan saç spreyi lekeli alana sıkılır. Sprey uzaktan direkt olarak lekenin üstüne sıkılmalıdır. Sonrasından leke ile spreyin birleşmesi adına 5 ila 10 dakika boyunca beklenir. Temiz beyaz bir bez yardımı ile leke olan alan ovalanır. Lekenin çıkmasından sonra ılık su ile durulama işlemi yapılmalıdır. Ayrıca leke bir kıyafette ise su altında durulanması gerekir. Bol su ile durulama işlemleri sayesinde kullanılan spreyin kıyafette kalan kalıntıları çok çabuk ortadan kalkacaktır.

Halıdan Asetatlı Kalem Lekesi Nasıl Çıkar?

İlk olarak leke olan halının üzerinde fazla kalmış mürekkep sünger ya da bez yardımı ile aldırılmalıdır. Fazlalık kısmı aldırmak için ovalama yapılmaz. Bez ile lekenin üzerine hafif hafif baskı yapılması gerekmektedir. Bezin ya da kullanılacak olan süngerin temiz olması çok önemlidir. Bu sayede fazla mürekkebin tamamı bez tarafından emilir. Mürekkebin emdirilmesinden sonra asetatlı kalem lekesi nasıl çıkar kapsamında 2 adıma geçilir.

Halılar için kullanılmakta olan halı şampuanları mürekkeplerin ortadan kaldırılması adına çok etkilidir. Halının lekeli olan alanı halı yıkama makinesinde halı şampuanı kullanılarak yıkanmalıdır. Makine yok ise el yardımı ile alan silinmelidir. Asetatlı kalem lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan halı şampuanın lekeleri kısa süre içinde çıkardığını hemen fark edebilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.