Avize Temizleme ve Parlatma Yöntemleri

10.01.2019
6.217
Avize Temizleme ve Parlatma Yöntemleri

Avize Temizleme ve Parlatma Yöntemleri

Zamanla parlaklığını yitiren avizelerin parlatılması ve biriken toz tabakasının avizelere zarar vermeden kolaylıkla temizleme ve parlatma yöntemleri.

Avizelerin Yıkanması

 • 3 yemek kaşığı deterjan;
 • Su;
 • Büyük bir leğen;
 • Sünger ve bez.

Avizeler belirli aralıklarla aksatılmadan temizlik işlemi gerçekleştirilmelidir. Parlaklığını yitirmemesi için ve ışık ışıl görüntüsü olması amacıyla özellikle de kristal avizeler 3 ayı geçirmeden temizlemesi yapılmalıdır. Yıkama işlemi yapmak biraz zahmetli olması sebebiyle çok tercih edilmese bile en etkili temizleme yöntemleri arasında olmaktadır. Bunun için öncelikle leğen içerisine deterjan konulmalı ve ılık suyla doldurulmalıdır. Ardından avize tavandan sökülmeli ve leğenin içerisine dikkatlice konulmalıdır. Sünger yardımıyla nazikçe temizleme işlemi yapılmalıdır. Yıkadığınız avizenin mutlaka deterjanı üzerinde kalmaması için durulanmalıdır. Durulama işlemi için elektrikli kısım su değmeyecek şekilde bol su tutulmalıdır. Su damlaları kalması durumunda lekelenme olacağından temiz ve kuru bir bezle kurutulmasının ardından tekrardan tavana monte edilmelidir.

Sirkeyle Temizlenmesi

 • 1 su bardağı beyaz sirke;
 • 1 litre su;
 • Mikrofiber bez.

Avize temizliğinde hijyen arayanlar için önerilen temizleme yöntemlerinden biri de sirke ile temizleme olmaktadır. Hijyenik olacağı gibi bakterilerin de yok olmasını sağlamış olacaksınız. Özellikle de tozlardan arındırmak için ve kristal avizeleri parlatmak için etkili bir yöntem olacağından önerilmektedir. Bir kova içerisine öncelikle sirke konulmalı ve ardından 1 litre su konularak karıştırılmalıdır.

Elde ettiğiniz bu karışımla yapacak olduğunuz temizlik her 3 ayda bir en geç yapılması avizenin daha uzun ömürlü olmasında etkili olur. Çok fazla toz birikmesi durumunda ise tozların süpürge ile birlikte çekilmesi gerekmektedir. Mikrofiber özelliğine sahip bir bez alınarak suda ıslatılmalı ve fazlasının sıkılması sonrasında tek tek kristal avize silinmelidir. Kristal avizeler çok hassas olması sebebiyle dikkatli ve nazik hareketler ile silinmesi avizenizin parçalarının çıkmasını da engellemiş olacaksınız.

Kristal avizelerin asla sıcak ya da çok soğuk suyla yıkanmaması gerekmektedir. Suyun çok aşırı sıcak ya da soğuk olması avizelerin renginde solma olmasına neden olur.

Amonyakla Temizliği

 • 1 su bardağı amonyak;
 • 3 su bardağı ılık su;
 • Mikrofiber bez

Kristal avize temizleme yöntemleri arasında bulunan ve aynı zamanda da parlamasını sağlayacak olan temizleme yöntemleri arasında amonyakla temizlemedir. Orta büyüklükte bir avizenin hem temizlenmesi hem de parlatılması için ilk öncelikle avizenin parçalarını sökmeli ve sonrasında da parçaların tek tek ıslak bezle silinmesi gerekmektedir. Daha sonrasında ise bir kova içerisine yukarıdaki malzemeler konulmalı ve karıştırılarak çözelti hazırlanmalıdır. Kristal avizenin parçası tek tek parçaların tozu alınmasının ardından tek tek kristal avizelerin parçası kova içerisine dikkatlice atılmalıdır. 15 dakika boyunca bekletilmeli ve tek tek çıkartılarak mikrofiber bezle silinerek parçaları tekrardan takılmalıdır.

Temizleme işlemi gerçekleştirirken mutlaka hassas davranılmalı ve parçaları tekrardan tek tek takılmalıdır.

Tuz ve Sirke

 • 1 yemek kaşığı tuz;
 • 1 su bardağı sirke;
 • 1 litre su;
 • Mikrofiber bez.

Bir kabın içerisine ılık su konulmalı ve içerisine tuz ayrıca saf beyaz sirke konulması gerekmektedir. Karıştırıldıktan sonra ise temiz bir mikrofiber bez kullanılarak her zaman silme işlemi için kullanmanız gerekmektedir. Unutulmaması gerekenler arasın ilk öncelikle avizeyi çıkarma imkanınız yoksa o zaman tavanda silme işlemi gerçekleştireceğiniz zaman muhakkak dikkatli olunmalı ve bir ağırlık uygulanmamalıdır.

Aksi takdirde avize tavandan çıkmasına neden olur. Bez yapmış olduğunuz çözeltide ıslatılmalı ve bezin mutlaka sıkılarak fazlasının çıkarılması gerekmektedir. Avizenin bütün bölümleri tek tek silinmelidir. Ardından ise temizlik gerçekleştirirken ampulde silinmeli ve kuru bir mikrofiber bezle birlikte tekrardan kurutulmalıdır.

Bulaşık Deterjanı

 • Bulaşık deterjanı;
 • Ilık su;
 • Mikrofiber bez.

Plastik ya da camdan üretilmiş bir avizenin mutlaka temizleme yöntemi olarak tercih edilmelidir. Birçok kişinin evi içerisinde bulunan bu malzemelerle birlikte temizlemesi sağlanmalıdır. Avize temizleme için unutulmaması gereken her zaman mikrofiber bez kullanın. Çok soğuk suyun kullanılması ya da çok sıcak suyun kullanarak temizlemesi sonucunda avizelerin ciddi anlamda bozulmasına sebep olur. Bu durum yaşanmaması için suyu ılık olarak kullanın. Kova içerisine deterjan ve su konulmasının ardından karıştırılmalıdır. Her zaman temiz bir mikrofiber bez ıslatılmalı ve avizeler tek tek silmeniz gerekiyor. Tavanda ya da çıkarmış olduğunuz avizenin muhakkak temizleme işlemi gerçekleştirirken nazik davranmanız gerekmektedir. Tavanda temizleme işlemi gerçekleştiriyorsanız ağırlığınızı vermeniz sonucunda avizenin tavandan çıkmasına neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.