Ayakkabı Boyası Lekeleri Yüzeylerden Nasıl Çıkar?

09.07.2017
5.295
Ayakkabı Boyası Lekeleri Yüzeylerden Nasıl Çıkar?

Deri ayakkabıları boyarken istemeden elimize, kıyafetlerimize veya yerlere ayakkabı boyası bulaşabilir. Peki ayakkabı boyası lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri ve kullanılacak malzemeler.

Ayakkabı boyasını ne çıkarır?

 

Ayakkabılarımızın bakımı hepimizin çok hassas olduğu bir konudur. Sık sık ayakkabılarımızı cilalar veya boyarız. Bu lekelerle başınız dertte ise burada çözümlerini bulabilirsiniz. Yağlı bir yapıya sahip olan ayakkabı boyası yüzeylerden çıkarılırken sizi bir hayli zorlar. Ancak pratik yollarını öğrendiğinizde bu lekelerden kolaylıkla kurtulabileceğinizi göreceksiniz. Peki bu lekeler elinizden, halılardan veya elbiselerden nasıl çıkar? İşte yanıtı…

Özellikle siyah ayakkabı boyaları çıkarılması oldukça zor lekelerdir. Bu lekeleri çıkarmak için asidik çözeltiler size faydalı olacaktır. Bu çözeltiler ayakkabı boyasının pigmentlerini özellikle kumaşlardan kolaylıkla uzaklaştırır ve lekeler çıkar.

Siyah ayakkabı boyası lekeleriyle başınız dertte ise uygulayabileceğiniz en basit çözüm alkol veya alkol içeren bir çözeltiden yararlanmanız olacaktır. Ayrıca tiner de bu lekeleri kumaşlardan uzaklaştırmada faydalı olacaktır. Cildiniz için ise yağlardan ve yoğun nemlendirici özelliğe sahip kremlerden yararlanabilirsiniz.

Kumaşlardan Ayakkabı Boyası Nasıl Çıkar?

Bu lekeleri kumaşlardan çıkarmak tam bir kabusa dönüşebilir. Endişelenmeyin ve lekeyi bekletmeden müdahale etmeye başlayın. Her evde bulunabilecek basit malzemelerle bu lekeleri kumaşlardan uzaklaştırmak mümkün. Peki nasıl mı? İşte pratik yöntemleri…

Kumaşlardan bu lekeleri uzaklaştırmak için hızlı davranmanız gerekecektir. Aksi takdirde oldukça kalıcı lekelere maruz kalabilirsiniz. Bu lekeleri kumaşlardan arındırmak için ihtiyacınız olan şeyler ya yağ bazlı çözeltiler ya da asidik çözeltilerdir.

 

Yağlı bir yapıya sahip olan bu maddeyi kumaşlardan çıkarmak için yine yağlı yapıdaki vazelinden yararlanabilirsiniz. İster kıyafetlerinizde isterseniz de döşemelerinizde bu yöntemi uygulayabilirsiniz. Yine yaplı bir yapıya sahip olan WD-40 da bu lekeleri alt etmenizi sağlayacaktır. Doğrudan lekenin üzerine leke henüz tazeyken uygulayınız ve temiz bir diş fırçası yardımıyla yüzeye yediriniz. Bu şekilde leke tamamen yüzeyden uzaklaşana kadar uygulamayı sürdürün. Bir diğer etkili yöntem ise amonyaktır. Amonyak yüksek derecede asidik bir maddedir. Bu yöntemi yünlü veya ipekli kumaşlarınızda uygulamanızı tavsiye etmiyoruz. Ancak akrilik ve benzeri kumaşlarda güvenle uygulayabilirsiniz.

Halılardan Nasıl Çıkarılır?

Bu lekeleri halılarınızdan çıkarmak biraz uzak bir ihtimal gibi kulağa gelebilir ancak pratik yolları bilindiğinde o kadar da zor olmadığını göreceksiniz. Şampuanlı su denemeniz gereken ilk yöntem olarak karşınıza çıkıyor. Şampuan tam bir yağ avcısıdır ve yağ bazlı bu boyayı halılarınıza zarar vermeden uzaklaştırmakta üstüne yoktur. Bu lekeler için en uygun yöntem budur. Su ile şampuan karşımını vakit kaybetmeden halınıza fırça yardımıyla uygulayın ve lekelere veda edin.

 

Ciltten Nasıl Çıkar?

İzopropil alkol burada imdadınıza yetişecektir. Güçlü kimyasal yapısı sayesinde kolaylıkla bu lekeleri ellerinizden uzaklaştırır. İzopropil alkol bulma imkanınız yoksa bulaşık deterjanı da işinizi görecektir. Konsantre bulaşık deterjanlarının etkisi daha fazla olacaktır. Elinize az miktarda almanız ve köpürterek uygulamanız işe yarayacaktır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.