Ayakkabılara Dökülen Yağların Lekesi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

29.06.2017
6.534
Ayakkabılara Dökülen Yağların Lekesi Nasıl Ortadan Kaldırılır?

Ayakkabılarda meydana gelen yağ lekelerini temizlemek için yapılması gereken işlemlerin hepsinin dikkatli ve özenli şekilde yapılması gerekmektedir. Aksi takdirde ayakkabıya zarar vermek kaçınılmaz olur.

Ayakkabıdan Yağ Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Yağ lekesi giyimde olduğu gibi ayakkabı üzerinde de oldukça büyük bir sorun olarak karşımıza çıkar. Ayrıca yağ lekesi yaygın olan lekeler arasında yer alır. Bu lekelerin temizlenmesi zordur ama imkânsız değildir. Deri, nubuk, spor ve süet ayakkabıdaki yağ lekeleri nasıl temizlenir konusunda detayları biliyorsanız işiniz zor değildir. Sizler için ayakkabıdaki yağ lekesi nasıl çıkar konusunda detayları araştırdık.

Deri, nubuk, süet ve diğer ayakkabılardaki yağ lekesi için hızlı şekilde hareket etmek oldukça önemlidir.  Ayakkabıdaki yağ lekesi için talk pudrası, tuz, mısır unu veya toz tebeşir gibi emici bir ürünün kullanılması gerekir. Lekenin olduğu bölge tamamen bu ürünlerden bir tanesi ile kaplanmalıdır. Ayakkabıdaki yağ lekesi için seçilen ürünün kalın bir tabaka şeklinde 10 dakika boyunca bekletilmesi gerekir. Talk pudrası ve mısır nişastası deri ve süet ayakkabıdaki yağ lekesi için oldukça idealdir. 10 dakikalık dinlenmeden sonra bu ayakkabı yumuşak uçlu diş fırçası ile dikkatli bir şekilde fırçalanır. Sonrasında ayakkabının üstünde kalan tozlar kuru temiz bir bez yardımı ile silinir. Mutlaka ayakkabı üzerinde bulunan talk pudrası ya da diğer ürünlerin tozu alınmalıdır. Bu sayede yağ lekesi süet, deri, nubuk üzerinden temizlenir.

Lekeyi Çıkarma Yöntemleri 2

 

Doğal Deri Ayakkabı

  • 2 çorba kaşığı şampuan
  • ½ litre sıcak su

İki çorba kaşığı şampuan ½ litre sıcak suyun içinde inceltilir. Bu aşamada kullanılacak olan şampuan çok önemlidir. Özellikle kadınların saçları için kullandıkları şampuan olmalıdır. Karışımın içine temiz bir bez koyun ve suyun fazlasını alın. Lekelenen kısmı hafif hafif ovun.

Sentetik Deri Ayakkabı

  • Bulaşık deterjanı

Bulaşık deterjanı birçok leke konusunda fayda sağlayan bir üründür. Bu ürün özellikle yağ lekelerinin incelmesi konusunda yardımcı olur. Yalnız ucuz ve arkasız olan ürünlerin kullanılması sorun yaşanmasına sebep olur. Ayrıca lekenin çıkması konusunda fayda sağlamaz. Bulaşık deterjanı lekenin üzerine direkt olarak uygulanır ve 15 dakika boyunca bekletilir. Sonrasında temiz bir bez yardımı ile silinmelidir. Deri, süet üzerinde bulunan yağ lekesi bu sayede kolayca temizlenir ve çıkar.

Koyu Renkli Deri Ayakkabı

Koyu renkli ayakkabılarda işe yarayacak olan muz kabuğudur. Muzun iç kabuğu ile lekeli olan bölgeyi ovmak gerekmektedir. Özellikle muz kabuğu ayakkabılarda bulunan mürekkep lekeleri içinde fayda sağlayacaktır. Muz kabuğu ile temizlenen ayakkabı nemli bezle silinmelidir. Sonrasında saç kurutma makinesi ile uzaktan kurutulur.

Süet ve Nubuklardan Leke Nasıl Çıkar?

Süet ayakkabılar; süet modellerde var olan sorunlardan kurtulmanın en güzel yolu talk pudrasıdır. Talk pudrası leke üzerine dökülür ve diş fırçası ile temizlenir. Gerekirse üzerine bulaşık deterjanı dökün ve fırçalamaya devam edin. Bu sayede lekelerin hepsi ortadan kalkacaktır.

Nubuk ayakkabılar; nubuk süete benze bir modeldir. Lekeyi çıkarmak için yapılacak olan uygulamada süet modellere çok benzer. Nubuk ürünlerde de sıvı kullanılmaması tercih edilir. Yağlar zaten ayakkabının içine sıvı olduğu için sızabilir. Lekenin üzerine hemen talk pudrası uygulaması yapın. Kalın bir tabaka olmasına dikkat edin. Ayakkabılar kenarda bu şekilde beklerken sıcak suyun içine bulaşık deterjanı dökün ve köpürtün. Sabun tamamen çözüldüğünde yumuşak fırça yardımı ile lekeyi fırçalayın. Süet ve nubuklar zedelenmeden ve zorlanmadan temizlenmelidir. Aksi takdirde zarar verilmiş olunur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.