Aynadaki Lekelerden Kolayca Kurtulun

13.03.2023
6.504
Aynadaki Lekelerden Kolayca Kurtulun

Aynalarda oluşan lekeler görsel olarak pis durur ve sizi rahatsız eder. Bunun için lekelerin temizlenmesi gerekir. Bu temizleme yönteminde sirke ve karbonat kullanabilirsiniz.

Malzemeler

  • Sıcak su
  • Sirke
  • Cam sil
  • Karbonat

 

 

Aynadaki Lekeleri Çıkarma Yöntemleri

Evlerin vazgeçilmezi olan aynalar, zamanla kirlenir ve evinizi olduğundan daha kirli gösterir. Eğer çocuklu bir evdeyseniz ve aynalarınız boy aynası gibi çocukların ulaşabileceği bir yerlerdeyse aynalarınızı sık sık temizlemeniz gerekiyor. Özellikle de aynalarda olan ruj lekeleri ve sararmış lekeli oldukça zor temizlenen lekelerdir. Fakat günümüz teknolojisinde temizlik malzemeleri alanında da yenilikler devam ediyor. Aynalar maalesef ki zamanla sararır ve eskisi gibi temiz gözükmez. Durum böyle olunca da ayna eskisi gibi güzel göstermemeye başlar. Bu durumda yapılacak birkaç küçük öneri ile lekeleri yok ederek,  aynanızı eskisi gibi temiz ve güzel yapabilirsiniz.  Üstelik aynaların üzerine yapışan bant ve geride kalan bant izleri de temizlik yapmanıza ve aynanızın pas görüntüsü olmasına sebep olur. Özellikle duvara yapıştırılan aynalar, çıkarıldığı zaman siyah siyah bant izi bırakır.

Aynadaki Ruj Lekeleri Nasıl Çıkar?

Rujlar bayanların vazgeçilmez makyaj malzemelerinin başında yer alır. Koyu Tonundan açık tonuna, bordosundan kırmızısına kadar birçok renk seçeneği mevcuttur. Bayanların en çok aynaları kullanım amacı makyaj yapmak olarak görülmüştür. Bu yüzden makyaj yapan bayanların birçoğu makyajdan sonra aynaya küçücük bir öpücük kondurur ya da aynaya ruj ile yazı yazar. Peki, ruj neden aynadan hemen silinmez? Rujun içeresinde dudakları besleyici yağlar olduğu için, ruj arkasında lekeleri bırakır. Peki, Ruj lekesi aynadan nasıl çıkar? Sirke sadece yemeklerde ve mutfakta değil, artık her alanda kullanılıyor. İçeresindeki güçlü temizleyici etkisi sayesinde aynaya sürülen ruj izlerini temizlemenizde çok büyük yardımcınız oluyor. 1 kâse sıcak suyun içine, 2 yemek kaşığı sirke koyarak aynanızdaki ruj lekeleri gibi istenmeyen lekelerden kısa sürede çıkarabilirsiniz.

Eğer evinizde cam sil gibi camları temizlemeye yardımcı bir madde var ise, aynanızdaki ruj lekesini kolaylıkla çıkarabilirsiniz

Üstelik bu tür maddeler, aynanızın uzun süre temiz kalmasına ve temiz gözükmesine olanak sağlar. Üstelik kullandığınız temizleyici silikon içeriği olan bir madde ise, uzun süre aynalarınızın üzerindeki yüzeyi temiz ve parlak gösterir

Aynadaki Pas ve Diğer Lekeler Nasıl Çıkar?

Aynanızda ya da evinizin diğer yerlerinde bulunan pas, kireç ve yapışkan izleri için, sirke, karbonat, pas çözücü gibi maddeler en önemli malzemeleriniz olması gerekir. Üstelik 2 günde bir aynalarınızı ve lavabolarınızı temizleyerek, olası bir kireçlenmeyi ya da aynalarınızın üzerindeki lekeleri ve sararmaları önlemiş olursunuz. Tüm bunların yanı sıra hazır satılan temizlik malzemelerinin silikonlu ve toz tutmayacak yapıda olmasına dikkat etmeniz gerekir.

Eğer evde kendiniz temizlik malzemesi yapmak istiyorsanız, limon ve sirke karışımı, hem pis kokuyu hapsedecek hem de size ek bir ücret çıkarmayacak. Özellikle bant izi, yapıştırıcı izi, yapışkan izi gibi yüzeyler de yukarıdaki yazan maddelerde kolay şekilde çıkacaktır. Siz de bant, kireç, yapıştırıcı gibi maddeleri mümkün mertebe aynanızdan uzak tutarak, daha temiz ve daha uzun süre aynanızı kullanabilirsiniz.

 

 

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.