Bacadaki Zift Nasıl Temizlenir? Neden Oluşur?

02.12.2018
7.805
Bacadaki Zift Nasıl Temizlenir? Neden Oluşur?

Bacaların içerisinde oluşan zift, kurum gibi zararlı maddelerin neden oluştuğu ve bunların temizliğinin yapılması hakkında gerekli bilgileri sitemizde bulabilirsiniz.

Bacada Zift Neden Oluşur?

Kış aylarında ısınmak için, fırınlarda ise ekmek, yemek ya da farklı bir ihtiyacın giderilmesi için ateş yakılmaktadır. Ateşi muhafaza etmek ve istenilen şekilde kullanımını sağlamak için bacalar kullanılmaktadır. Bu baca sayesinde kirli gazlar, zift ve kurum direkt olarak havaya karışmaktadır. Tabi bunun da beraberinde getirdiği olumsuz durumlar vardır. Gerekli temizlik yapılmazsa bacalar kurum veya zift gibi nedenlerden dolayı tıkanabilir. Sıklıkla tıkanmasının en büyük nedeni kalitesiz yakıt tüketilmesidir. Uzun süre temizlenmediğinde sobanın ya da şöminenin ateşlenmesi de daha zor olacaktır. Eğer tıkanma gerçekleşirse hava alamayacağından dolayı zehirli duman oda içine doğru püskürtecektir.

 

Bacadaki Zift Ne Zaman Temizlenir?

Bacada oluşan ziftlerin tam olarak şu zaman temizlenmesi gereken bir durum yoktur. Ancak bunu kendiniz düzenli olarak yapmalısınız. Yüksek ateşin yandığı büyük fırınlarda bunun için düzenli aralıklarla temizlik yapılmalıdır. Soba ya da şömine yanan evlerdeyse ayda bir yapılan temizlik yeterli olacaktır. Bu temizlik sadece bacada oluşan zifti yok etmekle kalmaz aynı zamanda ateşin verimli bir şekilde yanmasına da sizlere yardım eder. Eğer bu konuda bilginiz yoksa uzmanlardan yardım almanızı tavsiye ederiz.

Bacadaki Zifti Temizleme Yöntemleri

Bacalarınızda oluşan zifti ya da kurumu temizlemek için farklı temizlik yöntemlerini tercih edebilirsiniz. Tabi bunların tamamını sizlerin kendi başına yapması düşünülemez. Bu işin eğitimini alan profesyoneller tarafından işlemin yapılması en doğru seçenek olacaktır. Bu işlemin yapılması için üç farklı yöntem hakkında sizlere kısaca bilgi vermeye çalışacağız. Bunlar arasında size uygun olanı tercih ederek bacanızın temizliğini yaptırabilirsiniz.

  • El Yöntemi İle Temizlik

En basit ve temiz yöntem olmadığı kesindir. Yapılması gereken işlem çok basit gibi görünse de içerisinde tehlikeler barındırmaktadır. Genelde ülkemizde soba ile ısınılan şehirlerde bu yöntem kullanılır. Evin çatısında bulunan bacadan aşağıya kalın bir ip yardımı ile bir ağırlık sarkıtılır. Tabi bundan önce aşağıda ki soba deliklerinin kapatılması gerekir. İp geri çekildikten sonra o deliklerde biriken kurum temizlenir. Tehlikeli olmasının nedeni ipin bazen takılması ya da ağırlığın bacanın içerisinde kalmasını gösterebiliriz.

 

  • Mekanik Yöntemle Temizlik

Temizliğin daha hızlı ve etkili bir şekilde yapılması için mekanik araçlarda bu temizlikte kullanılmaktadır. Tabi bu işlemi profesyonellerin yapması gerekmektedir. Çünkü dikkatli bir şekilde yapılmazsa bacaya zarar verilebilmektedir. Öncelikle ihtiyacınız olacak malzemeleri karşılamalısınız. Bunlar bir adet fırfır, çelik kablo, küçük bir kepçe ve ağırlık olarak sayılabilir. Kablonun uçunu temizleme işinin yapılacak fırfırı ve kablonun aşağıya rahat inmesine yardımcı olan ağırlığı koymalısınız. Ardından birkaç kez baca içerisinde ileri geri hareket ettirmelisiniz. Son olarak içeri de oluşan pisliği bir kepçe ve elektrikli süpürge yardımı ile çektirmelisiniz.

  • Kimyasal Yöntem İle Temizlik

İnsanlar tarafından en rahat temizlik yöntemi olarak bilinen kimyasal seçeneği aslında en tehlikeli olan yöntem diyebiliriz. Eminiz sizde birkaç kez bacanın içerisinde ateş salmayı düşünmüşsünüzdür. Bu durum dikkatli bir şekilde yapılmazsa ateş baca boyunca uzun bir süre boyunca yanacak ve çatlamalar neden olabilecektir. Bacanın içine ya da soba içerisinde atılacak kimyasallar ile temizlik yapılabilir. Bu işlem için piyasada satılan farklı endüstriyel malzemeler bulunmaktadır. Ateşin içine attığınız da kurumun temizlendiğini söyleyen bu tip ürünlerin verimli olmadığı aşikardır. Hatta zararlı olarak da kabul edilebilir.

 

Bacadaki Zift Temizliğinde Kullanılacak Bilgiler

Zifti ya da kurumu temizlemeden önce bilinmesi gerekenler vardır. Bununla birlikte bunların oluşmasının da önüne geçen önemli detaylar hakkında sizlere kısa ve faydalı bilgiler vermeye çalışacağız.

  • Baca ilk yapılırken içinde herhangi bir çimento artığının kalmamasına dikkat edilmelidir. Ayrıca bacanın dumanı iyi bir şekilde çekecek temizlikte inşası sağlanmalıdır.
  • Sobada, fırında yada şömine içerisinde kesinlikle katı plastikler, en çöpleri ve farklı materyaller yakılmamalıdır. Bu tür yakıtlar ziftin oluşmasını kolaylaştırmaktadır.
  • Sadece kömür yakmayın, ara sıra kömür ile birlikte odunu da yakmanız kurumun engellenmesinde size yardımcı olacaktır.
  • Odun yakılırken kuru olmasına dikkat edilmelidir. Meşe ve benzeri odun türleri en iyi yakılacaklar arasında yer almaktadır.
  • Baca temizliği için günümüzde profesyonel hizmet veren kişiler mevcuttur. Bu kişilerden hizmet alırken belgelerinin olup olmadığına bakarak anlaşma yapmanızı da tavsiye ederiz.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.