Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar? Balık Kokusu Çıkarma

15.07.2022
3.352
Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar? Balık Kokusu Çıkarma

Balık Kokusu Evden Nasıl Çıkar?

Balık kokusu evden nasıl çıkar? İster ızgarada ister tavada ister de fırında yapılabilen çeşitli balık yemekleri ve yanına sunulan mezeleri çok seviyor olsak da balıkların bir dezavantajı da vardır. O da kokusudur. Evde hazırladığımız balık yemeklerinin kokuları evimizden bir hayli zor çıkmaktadır. Ancak çeşitli yöntemler uygulayarak bu kokudan bir an önce kurtulabilmek mümkündür.

Evinize sinen balık kokusundan tamamen kurtulabilmek için uygulayabileceğiniz yöntemler aşağıdaki gibidir;

Tavaya limon koymak

Balık yerken birçok kişi balığın içerisine limon sıkmayı tercih etmektedir. Bu hem lezzetini arttırmak hem de kokusunu azaltmak için uygulanan bir yöntemdir. Balığı pişirdikten sonra ortaya çıkan kokuyu gidermek için 1 adet limon dilimleyin ve kullandığınız tavanın içerisine limon dilimlerini ekleyin ve kızartın. Bu yöntem balık kokusunu gidermekte oldukça etkilidir.

Maydanoz Dalı Eklemek

Kızartarak balık yapıyorsanız kızartma yağının içerisine birkaç dal maydanoz ekleyebilirsiniz. Maydanoz kokusu balık kokusunu bastırabilir.

Sirkeli Su Kullanmak

Sirke özellikle bir temizleme ürünü olarak bilinir. Hem vücudun temizlenmesine hem de ev temizliğinde oldukça etkilidir. Balıkları pişirdikten sonra kokunun bastırılması için ayrı bir tencere içerisinde sirke ve suyu kaynatın. Ortaya çıkan koku balık kokusunun bastırarak kokunun giderilmesini sağlar.

Balık Kokusuna Ne İyi Gelir?

Harika bir lezzete sahip olan balığı tüketirken balık kokusu elimize sinebiliyor. Özellikle balıkları evimizde temizlerken ellerimizi kullanırız. Bu durum da balık kokusunun elimize sinmesine neden olur. Elimize sinen balık kokusunu direkt olarak bir el sabunu veya sıvı sabun ile temizlemek kokuyu tam olarak gidermez. Elimize sinen balık kokusundan kurtulmak için uygulayabileceğiniz birkaç yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler aşağıdaki gibidir;

 •  Balıkları temizlemeden önce bir limonu ortadan ikiye bölün ve elinizi ovuşturun. Limon kokusu balık kokusunun önüne geçer. Bu işlemi sirke ile de deneyebilirsiniz.
 •  Elinize sinen balık kokusundan kurtulmak için uygulayabileceğiniz bir diğer yöntem ise diş macunudur. Diş macunu içerisindeki etken maddeler balık kokusunun giderilmesini sağlar. Ancak bu yöntemi uygularken mutlaka soğuk su kullanmalısınız. Sıcak su balık kokusunun yayılmasına neden olur.

Balık Kokusu Nasıl Giderilir?

Balığın her türlüsünü salatalar eşliğinde yemeyi çok seviyoruz. Ancak her ne kadar balık pişirmek ve tüketmek keyifli olsa da sonrasında evimize sinen balık kokusu rahatsız edebiliyor. Balık kokusunu almamak için birçok kişi evinde balık pişirmek istemeyebiliyor. Ancak evinizdeki balık kokusunu gidermek için uygulayabileceğiniz pratik yöntemler ile hiç çekinmeden evinizde balık pişirebilirsiniz.

Evin içerisine sinen balık kokusunun giderilmesi için kullanılan pratik yöntemler şu şekildedir;

 •  Balığı pişirdikten sonra bir ocak içerisinde limon kabuğunu yakın.
 •  Izgara olarak pişirdiğiniz balıkların arasına defne yaprakları yerleştirebilirsiniz.
 •  Kızartma yaptığınız tavanın içerisine birkaç damla maydanoz atın.
 •  Ocağın en ufak gözünde ve en kısık ateşte toz şekeri eritin.
 •  Kuru çayı bir teflon tava içerisinde kavurun.
 •  Kızartma yaptığınız tavayı hiç bekletmeden yıkamanız de balık kokusunun önüne geçmektedir.

Balık Kokusu Kıyafetten Nasıl Çıkar?

Balık kokusu kıyafetten nasıl çıkar? Balık yedikten veya balığın pişirildiği ortamda bulunurken kıyafetlerimize balık kokusu siner. Ayrıca özellikle balık tutarken kıyafetlerimize sinen kan ve bağırsak gibi durumlar da kıyafetlerimizin balık kokmasına neden olur. Kıyafetlerimize sinen balık kokusu geçici bir koku olsa da oldukça uzun bir süre boyunca kıyafetlerimizden çıkmaz. Bu durum oldukça rahatsız edici bir durumdur. Kıyafetlerimize sinen balık kokusundan kurtulmak için uygulanabilecek yöntemler şu şekildedir;

 •  Kıyafetlerinize sinen balık kokusundan kurtulmak için kıyafetlerinizi deterjan ile yıkayabilirsiniz.
 •  Kan veya bağırsak bulaşmış kıyafetleriniz için bir bez içerisine tuz dökün ve tüm kıyafetlerinizi bu tuz ile iyice silin. Yaklaşık olarak 1 saat bu şekilde bekletin. Daha sonra sert bir fırça ile kıyafetlerinizi fırçalayın.
 •  Balık kokusu gibi kokulardan kurtulmanın en hızlı ve doğal yollarından biri ise sirkedir. Sirke ile kıyafetlerinizi temizlemeniz balık kokusunu büyük ölçüde giderir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.