Bardaktaki Kireç Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

16.07.2017
7.238
Bardaktaki Kireç Lekelerini Çıkartmak İçin Neler Yapılmalıdır?

Bardaklardaki kireç lekelerinin önlenmesi için evde bulunan doğal ürünler için çözüm sağlanması gerekir. Bu sayede sağlıklı şekilde temizlik yapılması da sağlanmış olunur.

Dikkat Edilecek Noktalar

 

Tuz ve Parlatıcı Kullanımı

Yaşadığınız bölgedeki suların kireçli olması bardaklarda sorun olmasına sebep olur. Bundan dolayı da tuz ve parlatıcı kullanılmalıdır. Cam bardaktaki kireç lekesi çıkarma konusunda etkili olan bir üründe sirkedir. Parlatıcı kısmına sirke koyulur. Sirke kireç lekesi konusunda etki sağlarken cam bardaklarında parlamasına olanak sağlar.

Karbonat Kullanımı

 

Karbonat evde var olan lekelerin çıkarılması konusunda oldukça etkili bir üründür. Sadece bardaktaki kireç lekesi için değil mutfakta var olan diğer bölgeler için de etkilidir. Kireç lekesi olan bardaklar büyük bir leğenin içine yatırılır. Hazırlanan su ve karbonatlı karışı bur bardakların üzerine dökülür ve bu şekilde uzun süre bekletilir. Ardından karışımın içinden çıkartılan bardaklar su ile durulanarak temizlenir.

Limon Tuzu Kullanımı

 

Limon tuzu suyun içinde kaynatılır ve leğen içine yatırılan bardakların üzerine dökülür. Bu şekilde birkaç saat bekletilir. Yalnız su ılıdığı zaman dökülür ve aynı karışım sıcak şekilde hazırlanarak bardakların üzerine dökülür. Bu sayede kireç lekelerinin tamamı çıkar. Bardaklar su ile durulandığı zaman lekeler geçer.

Sirke Kullanımı

 

Sirke evin her yerinde sağlıklı temizlik sağlamaktadır. Kaynamış olan suyun içine sirke dökülür. Bu karışım leğende bulunan bardakların üzerine dökülür ve içine birkaç damla bulaşık deterjanı atılır. Bu şekilde 2 ila 4 saat boyunca bekletilir. Ardından mutlaka bol su ile durulanmalıdır.

Diş Macunu Kullanımı

 

Diş macunu kullanma konusunda terettüt duysanız da oldukça etkili bir çözüm sunar. Temiz bir diş fırçası üzerine dökülecek olan diş macunu ile bardakların içi ve dışı ovalanır. Ovalanan bardaklar 15- 20 dakika boyunca bu şekilde bekletilir. Ardından bol su ile durulanır.

Dikkat Edilecek Diğer Noktalar

  • Bardakta bulunan kireç lekelerinin oluşmaması için satın alırken dikkatli olmak gerekir. Özellikle dar ve uzun olan bardaklar bulaşık makinesinin yıkama özelliklerine uygun değildir. Bardak seçiminde kısa boylu olanlar ve geniş ağızlı olanlar tercih edilmelidir.
  • Cam bardaklarda kireç lekesi kalmaması için deterjan seçimlerinin de doğru yapılması gerekir. Özellikle çevrenizde bulunan kişilerin uzun dönemdir memnun olduğu deterjanlar bu konuda fikir verebilir.
  • Bardakların lekelenmemesi için nadir şekilde makine içine birkaç damla çamaşır suyu damlatılır. Bu uygulama sık şekilde yapılmaz ve bardaklar makine içinde 2 kez durulanmalıdır.
  • Bardakların, bıçakların, kaşıkların ve çatalların üzerinde bulunan kireç lekelerinin meydana gelmesinin en önemli sebepleri arasında makinenin biter bitmez açılması da yer alır. Bulaşık makinesinin yıkama işlemi bittiği anda makine açıldığında üzerinde var olan su damlaları süzülmez. Bu şekilde bardakların üzerinde leke kalır. Bulaşık makinesinin yıkama işlemi bittikten yarım saat sonra açılması oluşabilecek olan su ve kireç lekelerinin önüne geçer.
  • Ayrıca bilinen markaların bardaklarının alınması ve bulaşık deterjanların kaliteli markalardan seçilmesi de sağlık açısından oldukça önemlidir. Kalitesiz deterjan kullanmak, makine tuzu ve parlatıcısı kullanmamakta sorunların meydana gelmesini sağlar. Ayrıca bu ürünlerin düzenli şekilde kullanılması gerekir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.