Batikon Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

04.07.2017
6.573
Batikon Lekesini Tüm Yüzeylerden Çıkarmak İçin Neler Yapılması Gerekir?

Batikon lekelerini çıkarmak için hangi yüzeye bulaştığına dikkat etmek gerekmektedir. Yüzey için gerekli olan malzemeler toplandıktan sonra beklemeden uygulama yapılır.

Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Batikon yaraların oluşması halinde mikrop kapmaması adına kullanılan tıbbi bir üründür. Ayrıca inatçı olan lekeler konusunda akla gelen ilk maddedir. Rengi ve güçlü olan yapısı bulaştığı yüzeyde koyu renkli lekeler bırakır. Hızlı şekilde yayılma gösterdiği için kısa sürede müdahale edilmesi gerekir. Batikon lekesi nasıl çıkar kapsamında aşağıdaki detaylara dikkat edilmesi gerekir.

Halıdan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

Gerekli Malzemeler

  • Ilık su
  • Temiz bir bez
  • Şekerli su

Halı yüzeyinden batikon lekesi çıkarmak için öncelikli olarak bir bezi ılık suyun içine bastırın ve halınızı silin. Batikon lekesi şekerli suyun içinde çözünme özelliğine sahiptir. Şekerli su halının üzerine uygulandığı zaman batikon lekesi anında çıkar. Şekerli suyun uygulanmasından sonra halı yüzeyinin duru su ile iyice silinmesi gerekir.

Koltuktan Batikon Lekesi Nasıl Çıkar?

 

Gerekli Malzemeler

  • Alkol
  • Temiz bir bez

Öncelikli olarak alkole temiz bezi batırın ve koltuğunuzu silmeye başlayın. Bu sayede batikon lekesi hızlı şekilde çıkar ve kolayca temizlenir. Bu uygulama ardından lekeli bölgenin duru su ile temizlenmesi gerekir.

Deriden Lekeler Nasıl Çıkar?

Batikonun kokusu ve rengi hızlı şekilde yayılma özelliğine sahiptir. Derinin herhangi bir bölgesinde batikon lekesi meydana geldiği zaman hemen limon keserek deri üzerine uygulamanız gerekir. Leke derinin üzerinden çıkıncaya kadar limon ile ovmaya devam etmek gerekir. Lekenin çıkması konusunda zorlanma mevcutsa limon ile ovduktan sonra bir süre lekelerin üzerinde limonu bekletmeniz gerekir. Sonrasında ılık su yardımı ile temizleme işlemi yapılır ve lekeler çıkar.

Kumaştan Lekeler Nasıl Çıkar?

Kumaşlara batikon lekesi bulaştığı zaman saf amonyağı temiz bir bezin üstüne damlatmak gerekmektedir. Bu bez ile lekenin olduğu bölgeye tampon yapılmalıdır. Bu işlem sorun ortadan kalkıncaya kadar yapılır. En son amonyağın lekesini çıkarmak adına mutlaka duru soğuk su ile durulama işlemi yapılır.

Yapılacak Diğer Uygulamalar

 

Kıyafetten Batikonun Lekesi Nasıl Çıkarılır?

Kıyafetlere bulaşmış olan batikon lekeleri için öncelikli olarak soğuk suyun içine bir ölçek çamaşır deterjanı dökülür.  Temiz bir bez yardımı ile kıyafet üzerinde bulunan leke silinir. Lekenin temizlenmesinin ardından normal su ile durulama yapılır. Kıyafetlerinize zarar vermemesi için deterjan kullanmak istemezseniz küçük parça bir pamuğun üzerine alkol dökün. Lekenin üzerine bu pamuk yardımı ile tampon yapın. Batikon lekesi kıyafetin üzerinden çıktıktan sonra su ile durulama yapın.

Fayanstan Lekeler Nasıl Çıkarılır?

 

Batikonun yapısından kaynaklı olarak zor çıkan bir leke meydana getirir. Fayansa dökülmesi diğer yüzeylere dökülmesine göre daha avantajlıdır. Farklı yüzeylerde bu sorun meydana geldiği zaman temizleme yapmak için deterjan kullanımı yapılmaz. Batikon lekesi için güçlü leke çıkarma özelliği olan ve beyazlatma özelliği olan ürünlerin kullanılması gerekir. Bu sorun fayans üzerinde kuruduysa su ile temizlenmesi gerekir. Leke yumuşayınca limon suyu damlatılarak fayans bir bez desteği ile silinir. Lekeler çıkınca su ile fayansın yüzeyleri yıkanır. Ardından fayanslar temiz bir havlu yardımı ile kurulanır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.