Bebek Kıyafetlerinde Var Olan Sarı Lekelerden Kurtulma

10.11.2018
7.039
Bebek Kıyafetlerinde Var Olan Sarı Lekelerden Kurtulma

Bebeklerin ve yetişkinlerin sandıkta sakladığı kıyafetlerde oluşan sarı lekelerden kurtulmaları için evde kullandıkları malzeme karışımlarından yardım alması gerekir.

Bebek Kıyafetlerinde Sandık Lekesi Çıkarma

 

Bebek kıyafetleri üzerinde bulunan sandık lekeleri sıra dışı ve şaşırtıcı şekilde meydana gelir. Bu tarz kıyafetler yıkandıktan sonra sandığa kaldırılsa da zaman içinde sararmış şekilde lekelenirler. Bu lekeler uzun süre kullanılmamasından ve kapalı şekilde sandık içinde kalmasından dolayı ortaya çıkar. Lekelerin ortadan kaldırılması için normal deterjanlar çok fazla işe yaramayabilir. Lekelenmelerin önlenmesi adına kumaşın rengine ve tipine göre deterjan seçimi yapılması çok önemlidir. Sarı gibi istenmeyen lekelerden korunmak ve elbiseleri daha uzun süre boyuna dayanıklı şekilde tutmak adına deterjan seçimi önemlidir. Ayrıca sandık içine koyulacak çamaşırların arada sırada çıkartılarak yıkanması da önemlidir. Bu tarz çamaşırlar sandığa kaldırılacağı zaman yumuşatıcı kullanılarak yıkanması gerekir. Bu lekeler özellikle halk arasında kullanılan karışımlar ile ortadan kaldırılır. Halk ilaçlarının kullanımında kesinlikle karışımların içeriklerine dikkat edilmesi gerekmektedir.

Doğal Çözümler

Hidrojen Peroksit

Bu ilaç dezenfekte özelliğiyle bilinir. Az düzeyde kullanılacak olan hidrojen peroksit ağartma özelliğiyle çalışır. Eski dönemlerde kullanılan hidrojen peroksit halen günümüzde sık şekilde bayanlar tarafından tercih edilir. Hidrojen peroksiti kullanmak için;

 • Hidrojen peroksit bir pamuk üzerine az miktarda dökülür.
 • Ardından kıyafetin üzerinde bulunan lekeye hafif hafif uygulanır.
 • Uygulamadan sonra sabun yardımı ile kıyafet yıkanmalıdır.
 • Durulama yapıldıktan sonra açık havada kurutulur.

Hidrojen peroksit sadece küçük lekeler için kullanılabilir. Lekeler çok küçükse pamuklu çubuk yardımıyla da uygulama yapılabilir. Yalnız sonrasında mutlaka sabunla yıkanmalı ve askıda kurutulmalıdır.

Aspirin

Aspirin içinde bulunan asetik salisilik asit lekelerin kıyafetlerden uzaklaştırılması adına uzun zamandır kullanılır. Ağartı olarak kullanılabilmesi için;

 • Ağartı özelliği kazandırmak adına öncelikli olarak aspirinlerin ezilmesi gerekir.
 • Ezilen aspirinler ılık su yardımıyla sulandırılır.
 • Kirli olan alanlar bu karışımla ıslatılır.
 • Yaklaşık olarak 1 saat boyuna bekletildikten sonra yıkanır.
 • Yıkama işlemi tamamen lekelerin nötralize edilmesi adına gereklidir.

Tuz Kullanımı

Eski dönemler insanlar çamaşır deterjanı olmadığı için tuz kullanımı yaparlarmış. Giysilerin beyazlamasını sağlayan ve sandıklarda oluşan sarı lekelerin ortadan kalkmasını sağlayan tuzmuş. Her ne olursa olsun tuz hassas dokulara sahip olan kumaşlarda kesinlikle kullanılmamalıdır. Oldukça agresif çözümleri bulunan tuz hassas kumaşların yıpranmasına ve yırtılmasına neden olur. Tuz özellikle keten ve pamuklu olan kıyafetlerde bulunan sarı lekelerin tamamen ortadan kaldırılması yani nötarilize edilmesi adına mükemmel çözüm olanağı sunar. Sarı lekeleri ortadan kaldırmak adına;

 • 250 ml su
 • 1 çay kaşığı tuz
 • Yarım bardak amonyak

250 ml suyun içine 1 çay kaşığı tuz ve yarım bardak amonyak eklenir. Tüm malzemeler iyice karıştırıldıktan sonra kullanılması gerekir. Karışım hazır hale geldiği zaman kir olan alanlar bu suyla ıslatılır. 1 saat boyuna düze bir zemin üzerinde bekletildikten sonra ılık suyla yıkanmalıdır. Durulan kıyafetler asılarak açık havada kurutulur. Çıkmayan sarı leke varsa kuruduktan sonra aynı uygulama tekrarlanır. Sandık içinde bulunan kıyafetler uzun süre kullanılmadığı zaman bu karışım ile yapılacak olan yıkama olanaklar en güzel çözümü sunar.

Ağartma İçin İpuçları

En sevilen kıyafetlerde ve bebek kıyafetlerin oluşan sandık lekeleri yani sarı lekeler oluştuğu zaman çöpe atmak yerine en doğru yıkama talimatlarını uygulamak gerekir. Oluşan izler oldukça kolay şekilde ortadan kaldırılabilir. Kıyafetleri bozmadan kolay şekilde yıkamak ve lekeleri ortadan kaldırmak için aşağıdaki detaylara da önemle dikkat edilmelidir.

 • Klor içeren ürünler özellikle sarı lekelerin yok edilmesi adına kesinlikle kullanılmamalıdır. Kıyafetler klor aracılığıyla temizlenirken, terden kaynaklı oluşan lekeler varsa bunları karartır. Lekelerden kurtulmak yerine daha büyük lekelerin oluşmasına neden olunur.
 • Gömlekle ve bluzların altına beyaz tişört giyilmesi gerekir. Bu sayede ter özellikle sevilen ve giyilmekten hoşlanan kıyafetlere ulaşmaz.
 • Alimünyum içeriğine sahip olmayan deodorantlar ile koltuk altı ürünlerinin kullanılması da lekelerin önlenmesi konusunda destek olur.
 • Ter lekelerin önüne geçmek adına özel pedlerinde kullanılması gerekir.
 • Eskiden kalan lekelerin ortadan kaldırılması adına amonyak çözeltisi ya da saf alkol uygulaması yapılabilir. Bunların kullanımının yapılması için amanyok ya da saf alkol direkt olarak beze dökülür. Ardından leke üzerine direkt uygulama yapılır. Lekelerin nötarilize edilmesine olanak sağlayan etkilere sahiptir.
YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.