Beyaz Kürkün Evde Temizlenmesi ve Bakımı

17.01.2019
5.493
Beyaz Kürkün Evde Temizlenmesi ve Bakımı

Beyaz Kürkün Evde Temizlenmesi ve Bakımı

Beyaz kürkler her zaman kiri daha çabuk belli etmesi nedeniyle temizliğinin ve bakımını nasıl yapmanız gerektiği konusunda bilgiler ve püf noktaları

Beyaz Kürkün Bakımı

Evde kürklerin temizliğini yapacağınız zaman yıkama işlemi gerçekleşmesi çamaşır makinesinde önerilmemektedir. Yıkama işlemi için her zaman kuru temizleme önerilmektedir. Kürkün yıkanması durumunda deforme olması, zedelenmesi ve yıpranması gibi durumlar olacağından ev içerisinde çamaşır makinesine atarak yapılmamalıdır. Kürklerin her zaman bakımını şu adımları izleyerek gerçekleştirmelisiniz.

 • Tozdan arındırmak için her zaman fırça ile birlikte tozu alınmalıdır;
 • Kürk tarakları ile birlikte kürkünüzü taramalısınız;
 • İç temizliğini de aksatmadan gerçekleştirmelisiniz;
 • Sildikten sonra herhangi bir ısıtıcı ile birlikte kurutulmamalıdır.

Doğal olan kürklerin yıkanması durumunda deri kısmına bol miktarda su değdiği zaman deforme olmaya başlayacağı için ve kürkleri özellikle de çamaşır makinesi içerisinde yıkamanız durumunda suyunu sıkarken zarar görmesine neden olur. Bu durumda kürkün tarasanız bile yün kısımlarında yapışma ve kabarık durmamaya başlayacaktır. Belirli aralıklarla birlikte kürkün bakımını yaptığınız zaman kirlenmesini önleyecek olduğunuz için yıkama işlemine gerek kalmayacaktır. Kürk bakımı giyiyor olmasanız bile her ay düzenli yapılmalıdır.

Şayet kullanmanız durumunda ise her kullanım sonrasında fırça ile birlikte tozlarının alınması ve daha sonradan ise taranması kürkün kabarık ve parlak görünmesinde etkili olur.

Amonyakla Temizliği

 • 1 fincan amonyak;
 • 3 su bardağı su;
 • Fırça ve Tarak;
 • Sünger ve Bez.

Kirli bölgeye sadece uygulamak yerine kürkün bütün bölümlerine uygulamanız durumunda son derece iyi bir bakım yapmış olacaksınız. Bu yöntem ile birlikte sadece dış kısmın değil, aynı zamanda beyaz kürklerde bulunan iç kısımların da bulunan astarın da temizliğini ve bakımını yapacak olduğunuzu unutmamalısınız.

Geniş bir kabın içerisine su konulmalı ve içerisine amonyak eklemeniz gerekmektedir. Karıştırın ve karışımın hazır olduğunu artık biliyorsunuz. Temiz ve daha önceden kullanılmamış bir sünger ile birlikte silme işlemi yapınız. Kurutmak için mutlaka odanın içerisine koyun ve kurumasını beklemelisiniz. Kuruduktan sonra özel kürk tarama fırçası ile birlikte fırçalamalı ve tüylerinin kabartılması önemlidir.

Oksijenli Su

 • 1 tatlı kaşığı oksijenli su;
 • Fırça;
 • 1 su bardağı su;
 • Tarak ve Sünger.

Beyaz kürk için güvenilir bir yöntem olarak bu yöntem ile birlikte temizleme işlemi gerçekleşmesi önemlidir. Fakat temizliğine başlamadan öncesinde fırçalanması ve tozunun alınması önemlidir. Fırça her zaman için ahşap olmalı ve tozların üzerinden alınması için fırçalanması için her daim nazik hareketler ile yapılması gerekiyor. Bir kabın içerisinde klorsuz su ile birlikte oksijenli su belirtilen miktarda konulmalıdır. Kürkün boyutunun farklı olması durumunda ise bu miktar arttırılmalıdır. Fırçalayıp tozunu aldığınız kürkün, temizlenmesi için kürkü geniş ve temiz bir alana sermelisiniz. Öncelikle iç kısmın temizlenmesi yapılmalı ve sonra ise dış kısmın temizliği gerçekleşecektir.

Temizlik sonrasında odaya koyun ve burada kurumasını bekleyin. Kuruduktan sonra ise tarak ile birlikte kürkün kabarık durması için taranmalıdır.

Nişasta ve Pudra

 • 1 tatlı kaşığı pudra;
 • 1 yemek kaşığı nişasta;
 • Tarak ve Fırça.

Beyaz kürkün temizlenmesi için her durumda etkili olan temizleme yöntemleri arasında bulunur. Beyaz kürkün her zaman için parlaklığını koruması halinde daha canlı görünmesini sağlayacak olduğunu unutmayın. Mat olmuş ve parlaklığını yitirmiş bir kürk artık eskisi kadar güzel görünmeyecektir. Bu durumda olmamak için ve beyaz kürkün üzerinizde çok güzel görünmesi için yapacağınız pudra ve nişasta bir kase içerisine koyun ve karıştırın. Kürkün büyük olması durumunda ise yazmakta olduğumuz miktarları arttırabilirsiniz.

İlk öncelikle kürkü isterseniz silkelemek yoluyla ya da fırçalayın ve tozlarının çıkmasını sağlamanız gerekmektedir. Geniş bir alana kürkünüz kat kat olmayacak şekilde temiz bir yere serilmelidir. Yapmış olduğunuz pudra ve nişasta karışımından elinize bir miktar alın ve kürkünüzün üzerine çok az miktarda dökün. 30 dakika boyunca bekleyin ve ahşap bir tarak ile birlikte taramanız ve kürkün kabarmasını sağlamanız önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.