Bez Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik yolları ve Kullanılacak Malzemeler

09.07.2017
6.498
Bez Ayakkabı Temizliği Nasıl Yapılır? Pratik yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Yaz günlerinde sıklıkla tercih ettiğimiz bez ayakkabılar rahatlığı ve hava alması sebebiyle vazgeçilmezimizdir. Peki kirlendiğinde nasıl temizlenir? İşte pratik yolları ve temizliğinde kullanılacak malzemeler.

Bez Ayakkabı Temizliği

 

Sıcak yaz günlerinde özellikle spor ayakkabı ve babetlerde en çok tercih ettiğimiz papuçlar bez olanlardır. Keten ve benzeri kumaşlardan üretilen bu ayakkabılar hem rahatlığıyla hem de ayakları serin tutmasıyla vazgeçilmezlerimizdir. Ancak her gün sokakların tozuna ve kirine maruz kalan bu papuçları temizlemek normal papuçlara göre biraz daha zahmetlidir. Sıradan cilaları ve boyaları bu papuçlar için kullanamayız. Peki bez ayakkabı nasıl temizlenir? İşte yanıtı…

Bez ayakkabı üzerindeki kirleri temizlemek için kurumasını beklemek gerekmektedir. Normal papuçlardan farklı olarak temizliği biraz zahmetli olabilir. Ancak kuruduğunda rahatlıkla üzerindeki toz ve topraktan arındırılabilir.

Özellikle yazlık spor ayakkabılar bez tarzı kumaşlardan üretilir. Bu sayede hem ayağımızın hava alması sağlanır hem de papucun ayak şeklini kolay alması sağlanır. Bu sayede rahat bir yürüyüşle yaz sporlarımızı yapabiliriz. Doğada uzun yürüyüşlere çıkabiliriz. Ancak çamur ve benzeri kirler kolaylıkla kumaşı kirletir. Bu durumda alternatif temizlik yolları ararız. İşte bunlardan birkaçı…

Çamur lekesini çıkarma

Bu papuçları giydiğimizde çamur lekelerine maruz kalmayacağımızın garantisini kimse veremez. Bu lekeler normal papuçlardan kolaylıkla çıkarılsa da keten olanları için aynı şeyi söyleyemeyiz. Spor ayakkabılarımızdan bu tarz lekeleri çıkarmak için öncelikle lekenin tamamen kurumasını beklemeliyiz. Bu kumaşın derinlemesine işlemesine engel olacaktır. Leke henüz tazeyken yapacağınız bir işlem kumaş yüzeyinde dağılmasına ve yayılmasına sebep olur. Çamur lekesi karşılaşabileceğimiz en zor lekelerden biridir. Ancak çamur lekesini kolaylıkla çıkarmanın birkaç pratik adımı vardır.

 

Çamur lekelerini yüzeyden uzaklaştırmak için önce tamamen kurumasını bekleyin. Tamamen kuruduğundan emin olduktan sonra sert kıllı bir fırça yardımıyla çamurun fazlasını yüzeyden uzaklaştırın. Böylece çamur kumaş üzerinde daha fazla yayılmayacak ve daha kalıcı lekelere sebep olmayacaktır.

Çamur lekesi nasıl çıkar diye merak ediyorsanız bu yazı tam size göre. Çamur lekelerinin fazlasından yüzeyi arındırdıktan sonra ihtiyacınız olacak tek şey biraz ılık su, sıvı sabun ve temiz bir fırça. Ilık su ve sabunu karışım haline getirdikten sonra sert kıllı bir fırça yardımıyla ayakkabınıza uygulayabilirsiniz. Bu sayede herhangi bir aşınmaya maruz kalmadan lekeler kolaylıkla çıkar. Ardından güneşte kurumaya bırakmanız yeterli olacaktır. Ayakkabının şeklinde bir deformasyon olmaması için içini kağıtla doldurup bu şekilde kurumaya bırakmanız daha iyi olacaktır.

Çamaşır Makinesinde Yıkama

Keten tarzı kumaşlar papuçlarda sıklıkla kullanılır ve bunları temizlemek bazen işkence olabilir.  Ancak çamaşır makinesinde sentetik ayarda bunları yıkayabilir ve her türlü lekeden kurtarabilirsiniz. Genellikle lekeleri çıkarmak için çamaşırlarınızda kullandığınız sıvı deterjanlar işe yarayacaktır. Ancak lekeler çok fazlaysa ek olarak yine çamaşırlarınız için kullandığınız bir leke çıkarıcıdan yararlanabilirsiniz. Bu leke çıkarıcılar kolaylıkla keten ayakkabılarınızı temizler ve ilk günkü renklerine kavuşturur. Eğer beyaz bir ayakkabı ise beyazlar için tercih ettiğiniz bir deterjan kullanmalısınız. Etkisini arttırmak için makineye atmadan önce karbonat ve su alaşımıyla fırçalamanız işe yarayacaktır.

 

Renkli papuçlarınız için bu yöntemi uygulayacaksanız renkli çamaşırlarınız için tercih ettiğiniz deterjanları kullanmanız renk solmalarına karşı önlem olacaktır. Renkli papuçlarınız için kesinlikle ağartıcı içeren deterjanlardan yararlanmayın. Kumaşlardaki renkleri kolaylıkla soldurabilir. Makinede ayakkabılarınızı yıkayacaksanız bu iş için üretilmiş filelerden yararlanabilirsiniz. Böylece makinenizin aksamını da tamamen korumuş olursunuz. Bu fileleri büyük marketlerden temin edebilirsiniz. Bütün bez ayakkabılarınız makinede yıkamaya uygun olarak üretilmiştir. Ancak su geçirmez özellikteki papuçlarınızı kesinlikle makinede yıkamayın. Bu özelliğini kaybetmesine sebep olabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.