Bilgisayar Klavyesini Temizleme Yolları Nelerdir?

19.01.2019
5.176
Bilgisayar Klavyesini Temizleme Yolları Nelerdir?

Bilgisayar Klavyesini Temizleme Yolları Nelerdir?

Bilgisayar klavyeleri aşırı kullanımı ile birlikte tozlanma ve kir nedeniyle kullanım ömründe kısalma meydana gelir. Böylesi bir durumda kalmamak için temizleme yolları.

Bilgisayar Klavyesini Temizleme

Bilgisayar klavyesinin ömrünü uzatmak için düzenli aralıklarla birlikte temizliğini yapmak gerekmektedir. Unutulmamalıdır ki klavyenin en büyük düşmanları arasında sıvılar bulunmaktadır. Suyla yıkayamayacak olduğunuzu bilmeli ve klavyeyi deforme ederek çalışmasını engelleyecek herhangi bir sıvı dökerek temizliğini gerçekleştir memelisiniz. Lap top temizliği de aynı şekilde yapılmalıdır. Bir bilgisayar klavyesinin her zaman için temizliğinin gerçekleştirilmesi ve ayrıca klavyenin kullanım ömrünü arttırmak amacıyla temizliği aksatılmamalıdır. Özellikle küçük kırıntıların her zaman için süpürge ile birlikte ya da saç kurutma makinesi ile birlikte çekilmesi önemlidir.  Şu kurallara temizlik sırasında dikkat edilmelidir.

 • Evde klavyenizi temizleyeceğiniz zaman aşınmasına neden olacak malzemeler kullanmamalısınız;
 • Temizlemek için suyun altına tutulmamalıdır;
 • Klavyenin tuşları çıkıyorsa mutlaka çıkarın ve tuşlarını sadece yıkayın;
 • Klavyenin ana bölümü asla yıkanmamalıdır;
 • Klavyenin tuşlarının altındaki kirleri elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesi ile süpürülmelidir.

Cihaz kirliliğine bağlı olarak temizliğinin yapılması önemli olmaktadır. Az kirli olan temizliği için sökme işlemi yapılmaz. Fakat orta ya da çok kirli olması durumunda klavyenin tuşlarının sökülerek temizliği yapılmalıdır.

Az Kirli Klavyelerin Temizliği

Hafif kirlilik olması durumunda bilgisayar klavyesinin temizliğini gerçekleştirmek için toz ve kırıntıların temizliği için şu yöntemler uygulanmalı ve asla hafif kirlilik olması durumunda cihazın yıkanması gibi bir durum olmadan temizliği gerçekleştirilmelidir.

 • Klavyenin bütün bağlantılarının sökülmesi gerekmektedir;
 • Hafif kirlilik durumunda tuşların çıkarmadan temizliği gerçekleşmelidir;
 • Bir saç kurutma makinesi yaklaştırılmalı ve çalıştırılarak her zaman toz ve kırıntıların yok olması gerekmektedir.

Saç kurutma makinesi ile birlikte hava basıncı uygulanarak tozların çekilmesi önerilmektedir. Şayet saç kurutma makinesi bulunmaması durumunda ise elektrikli süpürge ile birlikte tozlar çekilmelidir. Tozların çekilmesi sonrasında ise yumuşak bir bezle birlikte ıslatılmalı ve nemlendirmiş olduğunuz bezle birlikte silinmelidir.

Orta Kirli Klavyelerin Temizliği

Orta kirlilik olması durumunda her zaman için döküntülerin temizlenmesi için ya da tuş üzerinde ki kirlerin temizlenmesi için biraz daha özenli temizlemesi gerçekleştirilmelidir.

 • Klavyenin bilgisayar bağlantısı çıkartılmalıdır;
 • İlk olarak klavye içerisine kırıntıları ve tozları çıkarmak için basınç uygulamanız gerekmektedir, elektrik süpürgesi ya da saç kurutma makinesi ile birlikte tozları çekin;
 • Klavye tuşlarında lekelenmeler olacağı için yağ birikintileri nedeniyle alkollü bir bez ile birlikte silinmelidir.

Klavye tuşlarının ellerinizin kirli olması gibi nedenlerden dolayı özellikle de beyaz klavyelerde zaman içerisinde kirlenme olur. Bakımı aksatılmış klavyenin temizliği gerçekleşmesi için mutlaka alkollü bir bezle birlikte tuşlar silinmelidir.

Çok Kirli Klavyenin Temizliği

Çok fazla kirletmiş olduğunuz ve temizliğini gerçekleştirmemiş olduğunuz klavyenin temizliğini gerçekleştirmek için daha çok uğraşmanız gerekmektedir. İlk olarak klavyenin tuşlarının sırasını bir yere not etmeli ya da resmini çekmeniz gerekmektedir. Ardından tuşlar tek tek çıkartmalı ve bu tuşların mutlaka tek tek silinmesi gerekmektedir. Yağ lekesi gibi sebeplerden dolayı kirlenmesi nedeniyle alkollü bez ile birlikte siliniz. Ardından ise klavyenin alt kısmında ki lekeleri ve tozları almak için mutlaka elektrikli süpürge ile birlikte çekmelisiniz. Ardından nemli bez ile silinmeli ve tuşlar sırası ile birlikte yerine konulmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.