Bira Lekesi Nasıl Çıkar? Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

04.12.2018
6.862
Bira Lekesi Nasıl Çıkar? Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bira Lekesi Nasıl Çıkar? Kullanılan Yöntemler Nelerdir?

Bira lekesinin neden oluşacağı, lekeyi çıkarmak için uygulanacak işlemlerin neler olacağını ve uygulama esnasında dikkat edilmesi gereken noktaları öğrenebilirsiniz.

Bira Lekesi Nasıl Oluşur?

Arkadaşlarınız ile buluştuğunuzda yada evde biraz rahatlamak istediğinizde ilk başvurulan alkollü içeceklerin başında bira gelmektedir. Düşük alkol oranı ve rahat tüketim sunması nedeniyle ortamlarda sıklıkla tercih edilmektedir. Ancak kalabalık ortamlarda veya evde dikkatsiz bir anda birayı dökerek leke oluşmasına neden olabilirsiniz. Bu durumda yapılması gereken farklı işlemler bulunmaktadır. Bu işlemleri biranın kıyafete mi yoksa koltuğa mı döküldüğüne göre uygulamak gerekir. Masaların üzerine dökülürse temizlemesi çok basittir. Kuru bir bez yardımı ile çok fazla farklı bir noktaya dökülmeden temizlenmesi yapılabilir. Ancak aynı durum kumaş olan alanlar için geçerli değildir.

 

Kıyafetlerden Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Elinizde bulunan bira arkadaşınızın dikkatsizliği nedeniyle ya da sizin bir anlık dalgınlığınız ile kıyafetinize dökebilirsiniz. Bu durum alkollü ortamlarda çok sık rastlanılan konulardan birisidir. Temizlik için hemen kolları sıvayacaksınız. Ancak ilk olarak dökülen kıyafetin kumaşının neden oluştuğuna bakmak gerekir. Aşağı da sayacağımız temizlik işlemleri kumaşın türüne göre uygulanmalıdır. Aksi taktirde sonuç almak her zaman mümkün olmayabilir.

 • Kıyafetiniz yünlü ya da ipeksi bir kumaş ise temizlik için bulaşık deterjanı kullanılabilir. Bir bez yardımı ile lekenin olduğu noktada temizlik yapıldıktan sonra soğuk su ile durulayarak lekeyi temizleyebilirsiniz.
 • Elbiseniz beyaz renkten oluşuyorsa buna farklı bir yöntem uygulayarak temizlemek daha doğru olacaktır. Soda ve limon suyunu bir kap içerisinde eşit oranda karıştırarak işe başlamalısınız. Ardından bu karışım sadece lekenin olduğu noktaya özenle uygulanmalıdır. Yarım saat kadar bekledikten sonra soğuk su ile durulanarak lekeden kurtulabilir.
 • Kadife kumaşlarda oluşan bira lekelerinde temizlik için terebentin ya da benzin kullanılmalıdır. Tabi iki maddede çok etkili olduğu için kullanmadan önce önemsiz bir yerde mutlaka denenmelidir. Etkili olduğu görüldüğünde sevdiğiniz kadife kumaşa sahip olan elbise üzerinde kullanılabilir.
 • Leke tazeyse temizlenmesi çok basit bir şekilde sabun ve su ile yapılabilir. Ancak kuruyan bira lekeleri için kullanılacak yöntemler ve uygulama şekli biraz daha zor olacaktır.

 

Koltuktan Bira Lekesi Nasıl Çıkar?

Özellikle evde bira içerken en büyük risk koltukların üzerine dökülmesidir. Bu yaşandığında maalesef kıyafetlerde olduğu gibi hemen makineye atarak temizleyemezsiniz. Ya da koltuk temizleme fabrikalarına göndererek yüksek ücret vermek istemeyebilirsiniz. Bunun yerine doğru adımları uygulayarak bira lekesini temizleme şansınız var.

 • Eğer mobilyanız değerli değilse uygulama için hidrojen peroksit kullanabilirsiniz. Bu işlemi kuru bir beze bu sıvıyı döktükten sonra mobilyanın lekeli yerine uygulamak yeterli olacaktır. İşlem anında sonuç verecektir.
 • Kanepelerde ki lekeleri temizlemek için alkol de kullanılabilir. Ancak bu alkol tükettiklerimizden birisi olmayacaktır. Temizlik işlemi için biraz agresif davranılmalıdır. Lekeyi fazla ovmanıza gerek yoktur. Kısa sürede temizlenecektir.
 • Bu iki seçeneği de koltuklarınız üzerinden kullanmayı amaçlıyorsanız öncelikle ikisini de koltuğun göze batmayan bir yerinde denemek mantıklı olacaktır. Eğer kendiniz bu işlemi yapmayı göze almak istemiyorsanız koltuk temizleme işi yapan kişiler ile iletişime geçmenizde fayda var.

Eski Bira Lekeleri Nasıl Çıkarılır?

Bira lekesi çok eskiyse yukarıda ki yöntemler işinize yaramayabilir. Bunun yerine farklı bir yöntem uygulamak gerekecektir. Bu yöntemi uygulamak için size sofralarda kullandığınız sirke, bulaşık sabunu, su ve terebentin yağı gerekecektir. Bu malzemeleri elinize geçirdikten sonra yöntemi elbisenizde ya da koltuğunuzda uygulayabiliriz.

 • İlk olarak lekenin olduğunu noktaya soğuk su ile bir sünger yardımı ile tekrar ıslak hale getirmeniz gerekiyor.
 • Ardından bulaşık sabunu ve sirkeyi bir kap içerisinde eşit oranda karıştırmalısınız. Bunun ardından karışımı sadece lekenin olduğu noktaya uygulayın.
 • Bir süre bekledikten sonra temiz su ve bir sünger yardımı ile o noktayı dikkatli bir şekilde durulayın. Kuru bir bez ile ıslak noktayı fazla yoğun olmayacak şekilde kurulamaya çalışın.
 • Kesinlikle kurutma makinası kullanmayın. Eğer iyi bir sonuç almak istiyorsanız kendiliğinden kurumaya bırakmalısınız. Hızlı bir şekilde kurutmak lekenin daha derine işlemesin neden olacaktır.
 • Hala leke izi varsa terebentin yağını aynı şekilde uygulayabilirsiniz.

 

Bira Lekelerini Çıkarırken Dikkat Edilmesi Gereken Detaylar

Bira lekesinin çıkarırken dikkat etmeniz gereken önemli detaylar vardır. Aksi taktirde elbisenizi ya da koltuğunuzu tekrar kullanılamayacak şekilde hasar verebilirsiniz. Bira döküldüğü alanda ki rengin değişmesine neden olacaktır. Eğer yoğun bir şekilde dökülürse o alan temizlenemez ya da tamir edilemez. Ayrıca kullanılacak olan boya çıkarıcılar kumaşa direkt zarar verir. Bu konularda bilginiz yoksa bu tür malzemeleri tek başınıza kullanmamalısınız. Terebentin ya da farklı çıkarıcı maddeleri kullanırken mutlaka eldiven takmayı ihmal etmeyin.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.