Bisikletlerde Meydan Gelen Pas Lekelerinden Kurtulmak İçin Pratik Yöntemler

11.07.2017
7.055
Bisikletlerde Meydan Gelen Pas Lekelerinden Kurtulmak İçin Pratik Yöntemler

Bisikletlerimizde meydana gelen ve çıkması zor olan paslanma lekelerini nasıl çıkaracağımız hakkında bilinmesi gereken pratik ve etkili yöntemler yazımızda.

Bisikletlerdeki Pas Lekeleri

 

Hem spor amaçlı kullanılan, hem yakıtsız olduğu için doğa dostu olan, hem de çocukluk dönemlerimizdeki en güzel taşıtlarımız olan bisikletlerimiz bazen pas tutabiliyorlar. Bisikletler, sürekli dışarıda kullanıldıklarından fazlasıyla havaya ve neme maruz kalmaktadırlar. Özellikle de bisikletimiz birkaç yıllık olmuşsa ve artık boyası aşınmaya başlamışsa boyanın paslanma karşı koruyucu etkisi de kalkar ve böylelikle paslanma hadisesinin oluşma ihtimali ve imkanları da artar. Bisikletlerimiz ağırlıklı olarak metalden üretildikleri için paslanma olayı da ilerleyen zamanlarda ve kullanıma bağlı olarak sıklıkla görülmektedir.

Pas lekelerini önlemekten ziyade paslanma oluşumunu önlemek için tedbir almak sağlıklı ve uzun vadeli kullanım açısından çok önemlidir. Bisikletlerimizin pas oluşumuna en müsait bölgeleri gidonları ve jantlarıdır. Bu bölgeleri tırnak cilası veya metallerde kullanılan türde vernik ile kapladığımızda paslanmayı büyük oranda engelleyecektir.

Ancak paslanma hadisesi metallerin hava ile reaksiyon alması sonucu oluşan durumlar olduğu için bu sorunu kesin olarak engellememiz mümkün değildir. Böyle bir durumla karşı karşıya geldiysek ve bu paslanma lekesinden kurtulmak istiyorsak bunun birkaç farklı çözümü vardır. Fakat öncelikli olarak belirtmek gerekir ki bu yöntemlerde kullanılan malzemelerin birçoğu kimyasal içerikleri çok yoğun malzemeler olduğu için kullanılırken cilde temas etmemesine ve teneffüs etmemeye özen göstermeliyiz. Aksi taktirde sağlık sorunlarına sebebiyet verebiliriz.

Bisikletteki Pas Lekelerini Çıkarma Yöntemleri

 

Ovarak Temizleme

Bisiklet gibi metal yüzeyler hassas yüzeyler olmadığından bu yöntem en sık kullanılan temizleme yöntemleri arasındadır. Pasın oluştuğu yüzeyi ince zımpara veya tel fırça ile iyice ovalayarak bu lekeleri bulunduğu bölgeden sökebiliriz. Ancak bu materyaller sert malzemeler olduğundan çizilmelere sebebiyet verebilirler. Bu yüzden de bu uygulamayı yaparken metalin cinsini de göz önünde bulundurarak hassas davranmamız tavsiye edilir. Aksi taktirde metalde ciddi çizikler oluşmasına ve kötü bir görüntüye sahip olmasına sebep olabiliriz.

Sirke İle Temizleme

Bir gıda ürünü olmasına rağmen daha çok temizlik işlerinde kurtarıcılığımızı yapan sirke de bu konuda bize yardımcı olacaktır. Beyaz sirkeyi pasın olduğu bölgeye bolca döküp bekletiriz. Pasın sökülmeye başladığını gördükten sonra soğuk su ile durulayarak işlemi sonlandırırz. Eğer bir kez uyguladığımızda istediğimiz sonucu alamadıysak bu işlemi tekrar uygulamamızda da bir sakınca yoktur.

Karbonat İle Temizleme

Yine gıdalarda kullanılan bir malzeme olan karbonat da bu lekelerden kurtulmamızda bize fayda sağlayacaktır. Bir kabın içinde macun kıvamına gelecek şekilde su ve karbonatı karıştırırız. Daha sonra oluşturduğumuz bu macunu paslı bölgeyi kaplayacak şekilde sürerek kurumasını bekleriz. Kuruduktan sonra fırçalayarak duruladığımızda da bu lekelerden kurtulmuş oluruz.

WD-40 İle Temizleme

Her derde deva temizleyici ve yağlayıcımız olan WD-40 pasların temizlenmesinde de maharetini ortaya koymaktadır. Paslanmış metal yüzeylerde pasın üzerine bu maddeyi sıkıp beklediğimizde pası söküp akıttığını görürüz. Daha sonra bu alanı bulaşık deterjanı ve soğuk suyla yıkadığımızda beklediğimiz sonuca varırız.

Çamaşır Suyuyla Temizleme

Yoğun kıvamlı çamaşır suları da pas lekelerini temizlemede oldukça etkilidirler. Çamaşır suyunu paslı yüzeye uygulayıp ovarak temizlediğimizde pas lekeleri çıkacaktır. Bu işlemi yaparken eldiven kullanılmalıdır.

 

YORUMLAR

  1. Serhat dedi ki:

    Pas lekesini çıkarmanın etki yollarından bir tanesi OK-151 kullanmaktadır.