Bisikletin Zincirinden Kaynaklı Meydana Gelen Lekeler Nasıl Ortadan Kalkar?

01.07.2017
6.372
Bisikletin Zincirinden Kaynaklı Meydana Gelen Lekeler Nasıl Ortadan Kalkar?

Bisiklet zincirinden kaynaklı oluşan yağ lekelerinin çıkarılması için atılacak olan en önemli adım hızlı şekilde davranmaktır. Bu sayede lekelerin çıkması kolay bir hal alır.

Bisiklet Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Bisikletiniz ile dolaşırken zincirin olduğu alandan çıkması veya bisiklete bakım yaparken meydana gelen ufak tefek kazalar sonucunda kıyafetiniz, ayakkabınız yağ olabilir. Bu tarz durumlardan kurtulmak adına ve lekelerin kalıcı olmasının önüne geçmek için aşağıdaki işlemleri dikkate almanız gerekir.

Yağ lekeleri kurtulması zor olan lekelerdir. Bu tarz lekelerde hızlı davranmanın yanı sıra nasıl hareket edileceğini en ince detayına kadar bilmek gerekir. Bundan dolayı işleme başlamadan önce tüm detaylar incelenmelidir.

Gres Yağı Kullanımı

Bisiklet zincir yağı lekesi nasıl çıkar ve nasıl temizlenir, bu lekelerden tamamen kurtulmak için hızlı şekilde müdahale etmek gerekir. Bisiklet zinciri yağı lekesine maruz kalan kıyafetler yıkama talimatlarına göre hemen çamaşır makinasında yıkanmalıdır. Çamaşır makinasında yıkanan kıyafette bulunan leke çıkmazsa gres yağı kullanımı yapın. Bisiklet zinciri yağı lekesi çıkarmak için lekenin üzerine gres yapı sıkın. Bu şekilde birkaç dakika boyunca bekletin ve yağın çözülmesini sağlayın. Sonrasında çözülen yağı fazlasını kâğıt havlu ile alın ve kıyafeti bekletmeden tekrar çamaşır makinesinde yıkayın.

Bulaşık Deterjanı

 

Bisikletin zincir yağı lekesi sonucunda sorun oluşan sentetik ve pamuklu kumaşlarda oldukça etkili olan bir uygulamadır. Sorunu ortadan kaldırır ve leke kolayca çıkarılır. Zincir yağ lekesi olan bölgeye az miktarda bulaşık deterjanı dökülür. Bulaşık deterjanı lekeler üzerinde oldukça etkili çözümler sunar. Bulaşık deterjanı ve karbonat karışımı da zincir yağı lekesi olan bölgelerde kullanılır ve sorun çıkar. Bulaşık deterjanı ve karbonat karıştırılarak macun haline getirilir. Ardından lekenin üzerine sürülür ve bekletilir.  Bir diş fırçası yardımı ile nazik bir şekilde fırçalanır. Sonrasında ılık su yardımı ile iyice temizlenir. Ardından leke olan kıyafet yıkama talimatları doğrultusunda çamaşır makinasından yıkanmalıdır. Doğal yollar ile kuruması için dışarıya asılmalıdır. Kurumadan ya da lekeyi çıkarmadan kesinlikle kurutma yapılmaz ya da ütü yapılmaz.

Kabartma Tozu ve Talk Pudrası İle Zincir Yağı Lekesi Nasıl Çıkar?

Kabartma Tozu

 

Yağ lekesi zorlu olan lekeler arasında yer alır. Bundan kaynaklı olarak hızlı müdahale etmek çok önemlidir. Hızlı müdahale etmek lekenin kolay çıkması adına gereklidir.  Kabartma tozu yağ lekesi dışında birçok lekede etkili çözümler sunan bir üründür. Yağ lekesi olan bölgeye kalın bir tabaka halinde kabartma tozu dökülür. Kabartma tozu özellikle narin kumaşlar konusunda etkili çözümler sunacaktır. Yağın kumaşa zarar vermesinin önüne geçer. Dökülen kabartama tozu yağı emecektir. Hatta bu şekilde lekeli olan kıyafet bir gece boyunca bekletilir. Ertesi sabah yumuşak uçlu bir diş fırçası ile fırçalanır. Bu işlemde kumaşa baskı yapmamak önemlidir. Baskı kumaşın zarar görmesine olanak sağlar. Zaten fırçalama esnasında kabartma tozunun renginin değiştiğini hemen gözlemleyebilirsiniz. Fırçalanan kıyafet vakit kaybetmeden çamaşır makinasında yıkama talimatlarına uygun şekilde yıkanır. Narin ve sentetik olan kumaşlar elde yıkanabilir ya da bunlar için üretilmiş olan özel deterjanlar yardımı ile çamaşır makinasından yıkanabilir.

Talk Pudrası

 

Yağ lekesi çıkarmak için kullanılacak olan çözümler arasında talk pudrası emme özelliği ile işlem yapar. Lekenin üzerine kalın bir tabaka halinde talk pudrası dökülür. Sonra diş fırçası ile bu bölge fırçalanır ve çamaşır makinasında yıkanır. Kurutma işlemleri doğal yollar ile yapılmalıdır. Bu sayede lekenin ortadan kaybolması desteklenecektir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.