Bitlerin Bulaşma Yöntemleri ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

18.02.2019
4.178
Bitlerin Bulaşma Yöntemleri ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Bitlerin Bulaşma Yöntemleri ve Kurtulma Yolları Nelerdir?

Kan emici bir parazit olarak bilinmekte olan bitlerin hayvanlarda ya da insanlarda görülmesini önlemek ve kurtulma yöntemleri nelerdir?

Bitler Nasıl Bulaşır?

Genel halk üzerinde bitlerin sadece pis ve hijyenine uymayan insanlarda olacak diye bir kural bulunmamaktadır. Her zaman için temizliğine çok dikkat eden insanlarda da görülebilir. Sadece insanlarda görülmeyeceğini hayvanlarda ve evinizde ki eşyalarınızda da görülmektedir. Unutmayın ki kan emici bir parazit olan bitlerin kirli bölgelerde yaşamayı sevmemektedir. Her zaman için temiz saç, temiz kafa derisi ve cilt üzerinde olmayı daha çok tercih etmektedir.

Bitler en çok şu nedenlerden dolayı insanlara bulaşacaktır:

  • Bit bulaşmış insanların kullandığı eşyaları kullanması ile birlikte bulaşacaktır. Özellikle de bit bulaşmış bir insanın saçını taradığı tarağı kullanması;
  • Halka açık olan bölgeleri kullanmak: toplu taşımalar, tren istasyonları, banyolar ya da soyunma odalarını kullanmak;
  • Eğitim kurumlarından;
  • Suda yaşaması sebebiyle suyun bol olduğu yerler;
  • Başkalarının yatağını kullanmak.

Bitlerin yaşamakta olduğu bölgeler çoğunlukla kafa derinde olmaktadır. Bunlar dışında sakallarda, genital bölgelerde, giysilerde ve eşyalarda da görülmektedir. Bitlerin yaşanması durumunda şu belirtiler görülmektedir:

  • Şiddetli kaşıntının olması;
  • gözle görülür ısırıkların olması;
  • Sirke adı verilen bit yavrularının beyaz renkte görülmesi.

Parazitin bulunması durumunda panik yapmak doğru olmayacaktır. Bulunduğu bölge çocuklarda daha çok saçlarında görülmektedir. Saçlarını kazımak yerine uygun yöntemlerle birlikte bitlerden kurtulmanız mümkün olur.

Tuz ve Alkol

  • 1 yemek kaşığı tuz;
  • 1 çay bardağı su;
  • 1 fincan alkol.

Bitlerden uzunca bir süredir halk arasında kurtulmak için tercih edilmekte olan bir yöntem olmaktadır. Bunun için yapılacak ilk işlem yukarıda listelediğimiz malzemeleri temin etmek olacaktır. Ardından ise tuzun eritilmesi için ilk olarak ılık su hazırlanmalı ve ardından da içerisine tuz eklenmelidir. Karıştırılarak eritilir ve üzerine alkol eklenerek karıştırın. Bitler temiz bölgeleri çok sevdiğini söylemiştik. Bu nedenle de saçlarınız kirli olduğu zaman bu uygulamayı yapmanız daha etkili olacaktır. Saçlarınızı ıslatmadan önce bu karışımı saç diplerinize uygun olacak şekilde dökmeniz önerilmektedir. Ardından ise 1 saat boyunca beklemelisiniz.

Saç diplerinize ulaşacak ince aralıkları olan bir tarak ile birlikte saçlarınızı yavaş hareketler ile birlikte taramanız önerilmektedir. Ölü bitler düşecektir. Hala yaşayan bitleri ise parmağınızla basınç bastırıp yok etmelisiniz.

Ballı Kızılcık Suyu

  • 1 yemek kaşığı bal;
  • 1 su bardağı kızılcık suyu.

Ballı kızılcık suyunun bitler için uygulamamanız gerekmektedir. Bit yavrusu olarak bilinen sirke için kullanmanız gerekiyor. Bunun için yapacağınız 1 yemek kaşığı miktarında olacak kadar süzme bal koymanız gerekmektedir. Ardından ise üzerine 1 su bardağı miktarında şayet saçlarınız çok uzunsa bu söylemekte olduğumuz miktarı daha da çoğaltmanız mümkün olacaktır. Karıştırarak balın erimesini sağlamalısınız. İlk öncelikle ince tarak uçları ile taradığınız saçlarınızı açtırmalısınız. Ardından kuru saçlara bu karışımı saç diplerine kadar sürmeli ve 2 saat boyunca başınızı naylon ile birlikte kapatarak bekletin. Yıkamadan önce birkaç kez saçlarınızı taramalısınız.

Tararken her defasında sık sık tarağı çok iyi yıkayın. Sonrasında ise saçlarınızı normal saç şampuanı ile birlikte yıkamalısınız.

Sardunya Yağı ve Şampuan

  • 2 yemek kaşığı sardunya yağı;
  • 2 yemek kaşığı şampuan.

Başında bit olanlar için etkili olan bir yöntem olarak bilinmektedir. Ayrıca vücudunuzda bulunması durumunda da bu uygulamayı denemeniz etkili bir çözüm olacaktır. Bunun için ilk öncelikle yapacağınız kullanmakta olduğunuz şampuanınızı bir kabın içerisine 2 yemek kaşığı civarında koyun ve üzerine sardunya yağı dökerek karıştırmalısınız. Bu karışımınızı saçlarınıza sürün ve 3 saat boyunca saç diplerine de masaj olarak yaptığınız karışımı bol su ile yıkamalısınız. Fakat yıkamadan öncesinde saçlarınızı taramanız önemlidir. Bu bitlerin ve sirkelerin de saçlarınızdan yok olmasında etkili olacağı için her daim yapacağınız saçlarınızı yıkarken bu şekilde yıkamanız önerilmektedir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.