Boks Eldivenleri Nasıl Temizlenir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

27.02.2019
6.788
Boks Eldivenleri Nasıl Temizlenir ve Bakımı Nasıl Yapılır?

Sık sık kullanmakta olduğunuz boks eldivenlerinin ter sebebiyle bakterilerin olmasına neden olacağı için rahatsız edici kokusu ortaya çıkacağından yıkanması ve bakımı hakkında bilgiler.

Boks Eldiveninin Bakımı

Boks eldivenlerinin yıkanılması önerilmemektedir. Temizlik ürünleri arasında her zaman ıslak temizlik yapmak boks eldivenlerinin zarar görmesine neden olur. Deforme olmasın diye de birçok kişi çamaşır makinesine atarak temizliğini gerçekleştirmemektedir. Aşağıda yazmış olduğumuz kurallara dikkat etmeniz durumunda uzun ömürlü olacaktır.

 • Çamaşır makinesinde yıkanması durumunda dış yüzey kısmında çatlama olacak ve eldivenin zarar görmesine neden olur;
 • Temizliği belirli aralıklarla yapmak bakteri oluşumunu da engelleyecektir. Bu sayede kötü koku ortaya çıkmaz;
 • Elde temizliğini yaparken toz deterjan yerine sıvı deterjan uygulamanız daha iyi sonuç verir.

Bilmeden çamaşır makinesine atılması durumunda makinenin sıcaklığının 30 derecenin altında olmasına dikkat ediniz. Makine her ne kadar sıkma işlemini gerçekleştirecek olsa bile iç kısmında sünger olması sebebiyle kuruması 4 ile 7 gün arasında olacağını da unutmamalısınız. Bu süre içerisinde bakterilerin nemi çok sevdiği için daha çok üremesine neden olur.

Makinede yıkayanlara her zaman önerilen güneş ışığında kurumasını sağlamak bakterilerin üremesini yavaşlatacağı için öneriyoruz.

Genel Temizliği

 • 3 litre ılık su;
 • 2 yemek kaşığı sıvı deterjan;
 • 3 yemek kaşığı tuz;
 • Sünger, Bez ve Fırça.

Büyük bir leğen içerisine ılık suyu doldurun. Çok kaynamış su olmamasına dikkat etmelisiniz. Kaynar su eldivenlerinize zarar verecektir. Toz ya da diğer kirin çıkmasını sağlamak amacıyla fırça ile birlikte ilk öncelikle dış kısmını daha sonra ise iç kısmını fırçalamanız önerilmektedir. Ilık suyun içerisine 3 yemek kaşığı tepeleme tuz atmalısınız. Karıştırın ve tuzun erimesini sağlayın. İçerisine deterjan atmadan boks eldivenlerini içerisine koymalısınız. 1 saat boyunca bekletmeniz durumunda elleriniz terlediği için oluşacak bakterilerin ölmesini sağlayacaktır. Bekleme sonrasında çıkarın ve suyu dökerek yeni ılık su koyun ve içerisine sıvı deterjan koyun. Karıştırın köpürmesini sağlayın ve içerisine koyup 2 saat boyunca bekletin.

Çıkardıktan sonra sünger ya da bez ile birlikte silin. Bol miktarda çeşme suyunun altında bekletin ve deterjan kalıntısı kalmaması için durulamalı ve daha sonrasında yüksek bir yere koyun. Fazla suyun çıkmasını sağlayın. 3 ile 5 gün arasında tamamen kuruyacaktır. Boks eldivenlerinin dış yüzey kısmının hassas deriden üretilmesi sebebiyle yıkanması sonrasında güneş ışığında ya da herhangi bir alet ile birlikte kurutmaya çalıştığınız zaman ıslanması sebebiyle hassaslaşacak derinin aniden sıcağa maruz kalması durumunda üzerinde çatlamalar meydana geleceğinden kullanım ömrü kısalacaktır.

Sirkeyle Temizliği

 • 1 su bardağı sirke;
 • Bol miktarda ılık su;
 • 1 yemek kaşığı bulaşık deterjanı;
 • Sprey şişe;
 • Sünger, Fırça;
 • Sıvı deterjan.

Sirkeyle birlikte temizlenmesi genel temizliği gibi gerçekleşmeyecektir. Daha çoğunlukla temizliğini yapabilmek için silme yöntemiyle yapacağınızdan, kuruması da daha kısa süre içerisinde olacaktır. Ayrıca zarar görmemesi de olacağından ve bakterilerin ölmesini sağlayacağından kötü kokunun da ortadan kalmasını sağlamış olacaksınız. Öncelikle fırça ile birlikte her tarafının en küçük ayrıntısına kadar iç ve dış kısmını fırçalamalısınız. Sonrasında ise yapacağınız ilk işlem sprey şişesi içerisine sirke koymalısınız. Üzerine biraz ılık su koyun ve sprey şişesini çalkalayın. Dış ve iç kısmına püskürtün 2 saat boyunca bekletmelisiniz. Bir sünger nemlendirilmelidir. Bir kabın içerisine bulaşık deterjanı ve üstüne ılık su koyun. Karıştırıp deterjan eritildiği zaman süngerde nemlendirilmelidir. Hazırladığınız deterjanlı suya batırılıp ilk öncelikle iç kısmını daha sonrasında ise dış yüzeyi temizlenmelidir. Fakat dikkat etmeniz gereken sık sık süngeri bol su ile birlikte yıkayın ve daha sonradan hazırlamış olduğunuz suya batırıp tekrardan eldiveni silin. Durulamak için sünger suyun altında yıkanmalı ve deterjanlı suya batırılmadan silinmelidir. Oda sıcaklığı içerisinde kurumaya bırakın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.