Bosch Çamaşır Makinesi Yıkama Programları

06.12.2018
8.918
Bosch Çamaşır Makinesi Yıkama Programları

Bosch çamaşır makinesinde renkliler, beyazlar ve hassas kumaşların nasıl yıkamanız gerektiği, makinenin yıkama programları ve temizliği nasıl yapılır?

Beyazların Yıkanması

Bosch çamaşır makinelerinde bilindiği üzere beyazlar ve renkliler ayrı ayrı yıkanmalıdır. Beyaz çamaşırların renklilerle birlikte atılması durumunda, çamaşırların renk vermesi sonucunda beyazlarda renk değişimi olacaktır. Fakat her çamaşır aynı derecede yıkanmamaktadır. Her zaman için beyazları yıkarken uygun derecede yıkamanız da fayda vardır. Böylelikle beyazların yıpranmasını ve zarar görmesini de engellemiş olacaksınız. Beyazları yıkarken öncelikle şu durumlara dikkat etmeniz gerekmektedir:

 • Kumaşın türü;
 • Deterjan ve yumuşatıcı miktarı;
 • Lekeleri çıkarmak için çamaşır suyunun kullanımı.

Beyaz çamaşırların türü çok önemlidir. Yıkarken buna dikkat etmezseniz giysilerinizin zarar görmesine neden olacaktır. Özellikle polar ve sentetik türünde olan kumaşların asla bir arada yıkanmaması gerekmektedir. Her kumaşın farklı derecede yıkanacak olması sebebiyle giysilerinizin üzerinde bulunan ve kaç derecede yıkamanız gerektiğine dikkat ederseniz zarar görmemesini sağlamış olursunuz.

Fermuarlı kıyafetlere de dikkatli yıkamak önemlidir. Fermuarı açık şekilde yıkamak zarar görmesine neden olur. Açık şekilde yıkamanızla birlikte fermuarda bulunan dişlerin diğer kıyafetlerinizin yırtılmasına sebep olacaktır. Fakat düğmeli kıyafetler yıkanırken tam tersi olacak ve açık bırakarak tıkamanız halinde gevşememesini sağlar.

Beyaz kirli çamaşırların bosch çamaşır makine içerisinde yıkanırken şayet üzerinde herhangi bir şey yazmaması durumunda 60 ya da en fazla 70 derecede yıkamanız gerekmektedir. Fakat her zaman için yıkama öncesinde çamaşırınızın üzerinde bulunan etikete bakmalı ve kaç derece yazıyorsa o dereceye göre yıkanması halinde çamaşırlarınızın daha uzun olmasını sağlayabilirsiniz.

Renklilerin Yıkanması

Renkli kıyafetlerinizi daha uzun ömürlü giyinebilmek için yapmanız gereken ilk olarak onu makinede doğru yıkamak olacaktır. Derecesinin farklı yıkanması ya da renk veren kıyafetlerle yıkanması durumunda hem rengini yitirmesine neden olacak hem de canlılığını yitirmektedir. Bu sebeple de çamaşırların kullanım süresini uzatabilmek için yıkanmasına dikkat edilmesi önemli olmaktadır. Çamaşırların rengini korumak için şu durumlara dikkat edilmesi önemlidir:

 • Renklerine ayırmak;
 • Türüne göre yıkamak;
 • Doğru temizleyici kullanmak;
 • Çamaşır türüne göre derecesini ayarlamak;
 • Tersine çevirip yıkamak.

Beyazlarda olduğu gibi renklilerde de yıkama yaparken mutlaka çamaşır üzerinde bulunan etiket incelenmelidir. Kaç dereceye uygun olarak yıkanması gerektiği yazacaktır. Şayet yazmıyorsa 40 derece de yıkanması son derece uygun olacaktır. Toz deterjan ya da sıvı deterjan kullanarak yıkamanız gerekmektedir. Renklilerde deterjan lekesinin kalmasını önlemek için sıvı deterjanla yıkamanız daha etkili olacaktır. Unutulmamalıdır ki renkli kıyafetlerde inatçı lekeleri çıkarmak için çamaşır suyunun kullanılması yanlış bir hareket olacaktır.

Bosch çamaşır makinelerinde her zaman için renkli kıyafetlerin yıkanmasını sağlarken yapmanız gereken benzer renkte olan kıyafetleri ayrımak olacaktır. Bunun için yapacağınız siyahları ve koyu renkli olanları ayrı yıkamak olur.

Renk veren kıyafetleri ise diğer çamaşırlarınızla yıkamamaya dikkat etmelisiniz.

Bosch Çamaşır Makinesi Yıkama Programları

Bosch çamaşır makinelerinde ön ayarları bulunmaktadır. Bunların çamaşırınıza uygun olarak seçmeniz sonucunda daha uzun ömürlü bir kullanımı olmasını sağlamaktadır. Siz isteğinize uygun olarak ön ayarlarını kendiniz değiştirecek ve böylelikle de ön ayarlamasını yapacaksınız. Bosch çamaşır makinelerinde çamaşırlarınızın yıkanması aşağıdaki tabloda verilmektedir.

Çamaşır Türü Derecesi
Pamuklular 90
Sentetikler 60
İpek 40
Yünlüler 40
Spor giysiler 40
Gömlek 60

Çamaşırlarınızı yıkadıktan sonra kolay ütülenebilmesi için mutlaka uygun ayarlama yapılması gerekmektedir. Birçok makinenin hassas programlama özelliği bulunmaktadır. Özellikle de ipek tarzında olan hassas kumaşlarınızı bu programlama da yıkamanız olumlu sonuç verecektir. Hassas programlama sonrasında ıslak bir şekilde hemen asmanız gerekmektedir. Böylelikle kıyafetlerinizi ütülerken çok kırışıklık olmamasını sağlamış olacaksınız. Bosch çamaşır makinelerinde son yıllarda üretilen bütün modellerinde ortak özellik olarak şunlar bulunmaktadır.

 • Ön yıkama;
 • Hassas durulama;
 • Kolay ütüleme;
 • Kurutma.

Programlama sırasında ilk olarak bilmelisiniz ki ısı ayarlaması yapılmalıdır. Şayet yapılmaması durumunda yanlış ısı yapıldığında çamaşırlarınızda çekme olmasına neden olur. Sıkma işlemi her Bosch çamaşır makinelerinde olduğu için çamaşırlarınız yıkandıktan sonrasında sıkma işlemi de gerçekleşecektir. Fakat dilerseniz ayarlar bölümünden sıkma işlemini kapatarak çamaşırlarınızı bu şekilde de yıkamanız mümkün olacaktır.

Bosch Çamaşır Makinesi Temizleme

 

Çamaşır makinelerinin uzun ömürlü olarak kullanımı için mutlaka bakımını belirli aralıklarla yapmanız makinenizin daha uzun ömürlü olmasını sağlar. Her zaman için çamaşır makinelerinin hassas cihaz olması nedeniyle hasar olmaması için temizleme maddelerinin yüzey kısma zarar vermemesine dikkat etmelisiniz. Özellikle de çözücü madde içermekte olan temizleme maddeleri kullanılmaması önemlidir. Ayrıca makinenin genel temizliği ve bakımı için şu durumlara dikkat edilmelidir.

 • Tazyikli su ile yıkanmamalıdır;
 • Deterjan kalıntılarını temizlemelisiniz;
 • Nemli bezle silinmelidir;
 • Aşırı deterjan kullanılmamalıdır.

Çamaşır makinelerini her kullanma sonrasında birkaç saat boyunca kapağını açmak ve nemli kısmın kurumasını sağlamalısınız. Aynı şekilde her kullanım sonrasında bulunan odanın da havalandırılmasına dikkat etmeniz önemlidir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.