Boya Kalemi Lekesi Her Türlü Yüzeyden Nasıl Çıkarılır?

17.04.2023
6.345
Boya Kalemi Lekesi Her Türlü Yüzeyden Nasıl Çıkarılır?

En zorlu lekelerden biri olan boya kalemi lekeleri her türlü yüzeyde karşımıza çıkabilir. Bu lekeleri önlemek özellikle çocuklu aileler için zordur. Peki bu lekelerden nasıl kurtulabiliriz? Kumaşlardan ve yüzeylerden bu lekeleri çıkarmak mümkün müdür?

Boya lekeleri

Özellikle çocuklu aileler iyi bilir ki boya kalemi lekelerinden kurtulmak oldukça zordur. Çocuklar çoğu zaman duvarları adeta bir tual gibi kullanır ve ebeveynlerini zor durumda bırakırlar. En inatçı lekelerden biri olan bu lekelerin bıraktığı izlerden kurtulmak da bir o kadar zordur. Kimi zaman kıyafetlerde kimi zaman duvarlarda karşılaştığımız bu izler bilindik yöntemlerle çıkmayabilir. Bu izlerle başınız dertteyse bu yazı tam da size göre.

Özellikle kumaşlarda ve duvarlarda bizi zorlayan bu izlerden kurtulmak birkaç pratik yolla mümkün. Ancak bu yöntemler her yüzeyde yüzde yüz sonuç vermeyebilir. Bu nedenle lekelere olabildiğince erken müdahale etmekte fayda vardır.

Bu izler yüzünden yeniden duvarlarınızı boyamak ya da en sevdiğiniz giysinizi atmak zorunda değilsiniz. Bu izlerden kurtulmak için birkaç pratik yöntemi bilmeniz yeterli.

 Tükenmez Kalem İzleri Kumaştan Nasıl Çıkar?

Rengarenk tükenmez kalemler çocukların en sevdiği oyuncaklarıdır. Bunlarla bir şeyler çizmeye bayılırlar. Özellikle de çizmemeleri gereken yerleri. Koltuklarınıza gözünüz gibi baktığınız halde bazen istenmeyen kazalar olabilir ve mürekkep lekeleri ile koltuğunuz mahvolabilir. Bu izlerden kurtulmak için olabildiğince erken müdahale edip mürekkebin koltuğun döşemesine nüfuz etmesini önlemelisiniz. Lekeyi çıkarma yöntemi koltuğunuzun döşemesine göre değişir. Eğer kumaş bir koltuk ise arap sabunu ile köpürterek bir bez yardımıyla ovmanız işe yarayacaktır.

Bunun yanında limon kolonyası da işe yarayacak bir diğer yöntemdir. Her iki yöntemde de mürekkebin kumaşa fazlaca nüfuz etmemesi önemli bir detaydır. Ne kadar erken müdahalede bulunursanız o kadar iyi sonuç alırsınız. Eğer renkli sentetik kumaştan olan bir giysi veya eşya lekelendiyse hardal tozu işe yarayacaktır. Bir diğer yöntem ise saf alkol ile temizlemektir. Özellikle tükenmez kalem lekelerinde bu yöntem oldukça etkilidir. Tükenmez kalem izlerinş çıkarmada etkili ilginç ve etkilş bir yöntem de saç spreyidir. Bu ürün mürekkep izlerini çıkarmada oldukça etkilidir. Tükenmez kalemler için beyaz sirke de oldukça etkili olacaktır.

Tükenmez Kalem İzleri Duvardan Nasıl Temizlenir?

Duvar kağıtlarınızdaki izlerde birkaç pratik yöntemle çıkabilir. Bu yöntemlerin en etkilisi karbonattır. Nemli bir bez ile uyguladığınız karbonat bu izleri çıkarmada oldukça etkilidir. Bunun dışında magic eraser (sihirli silgi) adı verilen ürün de duvarınızdaki tükenmez izlerini çıkaracaktır. Bu ürün tahta kalemi izlerinde de oldukça etkilidir. Saç spreyi duvar izlerinde de imdadımıza yetişen yöntemlerden. Bunun yanında saf alkol ve pamuk yardımıyla da bu izlere veda edebilirsiniz. Bir diğer yöntem ise diş macunudur. Diş macununu temiz bir fırça yardımıyla uygulamalısınız. Bunlar işe yaramazsa kullanılan bir diğer yöntem ise amonyaktır. Beyaz sirke veya boraks adı verilen madde de oldukça etkilidir.

İzler Deriden Nasıl Çıkar?

Deri yüzeylerde ise en etkili yol izopropil alkoldür. Lekenin üzerine döküp 10 dakika beklettiğinizde leke yok olacaktır. Bir diğer yöntem ise sirke ve süt karışımıdır. Bu yöntemde oldukça etkilidir. Saç spreyi ve diş macunuda deri yüzeylerde etkili bir yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.