Kıyafetteki Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

16.07.2017
6.688
Kıyafetteki Boya Lekelerini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Kıyafetlerimiz gün içinde çeşitli lekelere maruz kalırlar. Ancak bunlardan en can sıkıcı olanları boya lekeleridir. Peki boya lekesi elbiseden nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Kıyafetlerdeki Boya Lekesi

 

Kıyafetlerimizin temiz ve şık olmasına hepimiz dikkat ederiz. Ancak bazen istenmeyen kazalar sonucunda üstümüze bir şeyler dökülebilir ve çok değer verdiğimiz kıyafetlerimiz kirlenebilir. Ancak bu lekeler arasında bizi en çok uğraştıranları boya lekeleridir. Hele ki kurumuşsa bu lekeleri çıkarmak çok daha zor olacaktır. Bu lekeleri çıkarmak için çeşitli yöntemler vardır. Bunlardan en pratik olanlarını ve kesin çözüm getirecekleri sizler için derledik. Peki giysideki boya lekesi nasıl çıkar?

Boyalar bazlarındaki yapıya göre üçe ayrılır. Bunlar kuru boya, su bazlı boya ve yağlı boya olarak sınıflandırılır. Bu boyalardan en zor lekelere sebep olan yağ bazlı boyalardır. bu boyaları çıkarmak için ekstra çaba harcamamız gerekmektedir.

Kıyafete dökülen boyanın lekesini çıkarmak için boyanın cinsini bilmek çok önemlidir. Lekenin kaynağını bilmeden yapacağımız bir müdahale etkisiz kalacak veya lekenin daha derinlere işlemesine sebep olacaktır. Bu yöntemleri belirlerken boyanın cinsinden yararlanmalıyız. Benzer kimyasalların birbirleri içerisinde çözünürlüğü ilkesinden yararlanarak bu lekeleri alt edebiliriz.

Boyanın Türüne Göre Leke Çıkarma

Çocuklarımızın oynadığı boyalarla duvarlarımızı boyadığımız veya hobi olarak kullandığımız boyaların cinsleri ve içerikleri farklıdır. Pigmentleri birbirine bağlamada kullanılan yöntemler farklı olduğundan boya çeşitleri ortaya çıkmıştır. Kıyafetlerdeki bu lekeleri çıkarabilmek için nasıl bir boyayla karşı karşıya olduğumuzu bilmeliyiz.

 

Su bazlı boyalar için sulu çözeltilerle leke çıkarma işlemi uygularken yağlı boyalar için yağlı çözeltilerden yararlanmalıyız. Bu çözeltileri hazırlarken boyanın cinsine göre hareket etmezsek pigmentlerin daha fazla derine işleyip kumaşı ele geçirmesine sebep olabiliriz.

Boyanın türünü belirledikten sonra çözüm yolları arayabilir ve en uygun yöntem ile müdahale edebiliriz. Uygulamamız gereken yöntemler arasında yağlı boyalar için olanları biraz daha uğraştıracaktır. Ancak doğru yöntemler vaktinde uygulanırsa endişelenecek bir durum olmadığını göreceksiniz. Boyalara kurumadan müdahale etmek çok önemlidir. Kuruduysa hazırlayacağımız solüsyonu bir süre leke üzerinde bekletmeli ve lekenin yumuşamasını sağlamalıyız.

Su Bazlı Boyalar

Genellikle sulu boya olarak adlandırılan bu boyalar duvar boyamada, hobi malzemelerinde ve daha bir çok alanda güvenle kullanılır. Üzerimize bulaşan bu boyaları çıkarmak diğerlerine göre daha kolaydır. Ham maddesi su esaslı olduğundan su içerisinde kolaylıkla çözünecektir. Eğer kumaş üzerinde kuruduysa endişelenmenize gerek yoktur. Leke aşağı bakacak şekilde kumaşı musluk altına tutun ve soğuk su ile yıkayın. Bu lekelerin çözünmesini ve kumaştan büyük ölçüde çıkmasını sağlayacaktır. Akrilik olarak da adlandırılan bu boyaların pigmentlerini kumaştan çıkarmak için tiner ile fırçalamanız yeterli olacaktır.

Yağlı Boyalar

Sanatsal çalışmalarda sıklıkla kullanılan bu boyalar dış cephe boyalarında da sıklıkla tercih konusudur. Bu boyaların lekeleri ile baş etmek biraz daha zor olacaktır. Bağlayıcı madde olarak güçlü yağları barındıran bu maddelerin pigmentleri akriliğe göre çok daha güçlüdür. Özelikle de kurumuş olanları için ekstra çaba harcamanız gerekecektir. Kurumuş lekeler için lekenin fazlasını kumaşa zarar vermeden kesici bir alet ile kazıyın. Ardından lekeyi yumuşatmak için terebentin gibi bir incelticiyi leke üzerine uygulayın ve bekleyin. Daha sonra kalan izler için WD-40`ı leke üzerine uygulayın. Eğer WD-40 bulamıyorsanız izopropil alkol veya amonyak uygulayabilirsiniz. Leke üzerinde seçtiğiniz çözücüyü 15 dakika kadar bekletin ve hemen ardından kumaşı yıkamaya alın.

Kuru Boyalar

Kuru boya lekeleri için uygulayabileceğiniz en sağlıklı yöntem bulaşık deterjanı ile lekeye müdahale etmektir. Kumaşa zarar vermeden lekeleri bu yöntem ile kolaylıkla çıkarabilirsiniz.

 

 

YORUMLAR

  1. Saniye dedi ki:

    Beyez montun bazı yerlerinde siyah boya var temizlemeye gönderdim çıkartamamış boyanın cinsini bilmiyorum nasıl çıkartabilirim