Boyanmış Çamaşırları Temizleme Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

07.07.2017
5.950
Boyanmış Çamaşırları Temizleme Yolları ve Kullanılacak Malzemeler

Beklenmedik zamanlarda boyanmış çamaşırlarla başımız derde girebilir. Bu çamaşırları temizlemek bir hayli zor olabilir. Peki boyanmış çamaşırlar nasıl temizlenir? İşte pratik yöntemleri…

Boyanmış Çamaşırlar Nasıl Temizlenir?

 

Çamaşırlarınızı bazen yüksek ısılarda yıkarsınız ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşabilirsiniz. Çamaşırlarınız renkli ise boya salabilir veya beyaz çamaşırlarınızı boyayabilir. Giysilerinizi bu tip durumlardan korumak için düşük ısılarda yıkamayı ve renkli giysileriniz ile beyaz giysilerinizi bir arada yıkamamalısınız. Bu sayede bu lekelerin oluşumunu önleyebilirsiniz. Giysileriniz üzerindeki etiketlerde yıkama talimatlarını bulabilirsiniz ve bu talimatlara uymanız kıyafetlerinizin bakımı için çok önemlidir. Ayrıca bu lekeleri önlemek için yıkamadan önce renk salan kumaşınızı tuzlu suda bekletmeniz işe yarayacaktır.

Renkli kumaşlara rengini veren pigmentler bazen kumaştan kolayca kopabilir. Üretim sırasında iyi yıkanmayan ve gerekli işlemlerden geçirilmeyen kıyafetler renk salabilir. Renk veren kıyafetleri yüksek ısılarda yıkamak bu durumu tetikleyecektir.

Kıyafetlerinizi kendi renklerinden korusanız bile bazen boyalar üzerinize dökülebilir ve özellikle beyaz kumaşlardan bu lekeleri çıkarmak çok zor olabilir. Lekesi henüz tazeyken müdahale etmek çok önemlidir ve hayat kurtarır. Boya lekesi için çeşitli çözümleri bu yazıda bulabilirsiniz. Peki boya lekesi beyaz kumaşlardan nasıl çıkar? İşte pratik yolları…

Giysilerdeki boya lekesi

Giysilerdeki boya lekesi hepimizin kabusu olan bir durumdur. Ancak kullanabileceğiniz basit malzemelerle beyaz kumaşlarınızdan bile bu lekeler kolaylıkla çıkar. Beyaz kumaşlar çok kolay lekeyi üzerinde tutar ve gösterir bu sebeple lekeyi fark eder etmez müdahale etmek çok önemlidir. Boya pigmentlerini yok etmek için boyanın cinsini bilmekte fayda vardır. Yağ bazlı boyaları çıkarmada işe yarayacak yöntemler ile su bazlı boyaları çıkarmada işe yarayacak yöntemler farklılık gösterebilir. Bu yöntemlerden uygun olanını seçmede kumaşın cinsine göre de hareket etmek önemlidir. İpek gibi kumaşlar daha hassas olduğundan ağartıcı veya yüksek asidik çözeltileri bu kumaşlarda kullanmanız yıpranmalara sebep olabilir. Ayrıca bu kumaşlarda yüksek sıcaklıklarda tehlikeli olacaktır.

 

Boya gibi lekeleri çıkarmada su bazlı boyalar için su bazlı veya asidik alkollü çözeltilerden yararlanılır. Ancak yağ bazlı boyalar için yağlı çözeltiler işe yarayacaktır.  Kumaşlardaki yağlı boya lekeleri için en etkili çözüm zeytinyağı veya bebek yağıdır.

Bu lekeler özellikle beyaz kumaşlardan bir hayli zor çıkarılır ancak bu lekeleri çıkarmada en etkili yöntemlerden biri izopropil alkoldür. Kumaşınızın üzerindeki fazlalık lekeyi küt bir bıçak yardımıyla kumaşa zarar vermeden temizleyin. Ardından izopropil alkolü üzerine dökün ve lekeyi yumuşatmasını bekleyin. Ardından yıkama talimatlarına göre yıkayabilirsiniz. Bu yöntem işe yaramadıysa amonyak ve sirke çözeltisinden yararlanabilirsiniz. Akrilik boyalar için en etkili çözüm bu mucizevi karışım olacaktır. Öncelikle giysinizi su dolu bir kovada birkaç saat bekletin. Bu lekenin kolay temizlenmesini sağlayacaktır. Ardından bir fincan amonyak içerisine bir fincan beyaz sirkeyi ayrı bir yerde karıştırın. Bir sünger veya tüy bırakmayacak bir bez ile leke üzerine uygulayın. Ardından yıkama talimatlarına göre yıkayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.