Bulaşık Makinelerinde Oluşan Su Lekelerini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

17.07.2017
7.122
Bulaşık Makinelerinde Oluşan Su Lekelerini Çıkarmak İçin Yapılması Gerekenler

Bulaşık makinelerinde yıkanan bulaşıkların üzerinde oluşan su lekeleri oldukça can sıkıcı bir görüntüye neden olmaktadır. Ancak bazı basit basit yöntemlerle bu lekeleri çıkarabilir ve oluşmasını engelleyebiliriz.

Bulaşık Makinesinde Oluşan Su Lekeleri

 

Bulaşık makinelerimiz elde yıkama zahmetini ortadan kaldırsalar da, arada bize ufak tefek sıkıntılar çıkartmıyor değiller. Bunların sıkıntıların en başlarında gelenlerden biri de su izleri. Maalesef hemen hemen her bulaşık makinesi su lekesi bırakıyor. Ancak bazı tedbirler alarak bu su lekelerinin önüne geçmemiz mümkün. Ya da oluşmuş olan bu lekeleri basit bir şekilde çıkarmamız da mümkün.

Makinede yıkanan bulaşıklarda su lekesi oluşmasının en büyük nedeni biziz. Kullandığımız deterjandan, makinemizin bakımlarına, çok bulaşık doldurmaktan bulaşıkların hatalı dizilmesine kadar birçok neden bu izlerin oluşumuna neden olabilmektedir. Bu yüzden bu lekelerin önüne geçebilmek için öncelikle bizim dikkatli olup makineyi doğru şekilde kullanmamız gerekir.

Yapılacak bazı basit hamlelerle bu kalıntıların önüne geçebilir ve aynı zamanda makinemizin de ömrünü uzatabiliriz. Bu hamleler aynı zamanda bu lekelerin daha sonra çıkartılmasında kullanılacak su ve temizlik malzemesinden de, emekten de tasarruf etmemizi sağlayacaktır.

Su Lekelerini Önlemek İçin Yapılması Gerekenler

 

Bulaşıkların Seçimi

Eğer bulaşıklarımızı her daim bulaşık makinesinde yıkıyorsak kullandığımız bulaşıkların seçimine de dikkat etmeliyiz. Suyun bıraktığı izler genellikle yıkama sonrasında süzülememesinden kaynaklandığından, içindeki suyun kolay süzülebileceği, alçak ve geniş türde bardak ve gereçlerin kullanılması, yıkamam sonrasında kolay süzülmeyi sağlayarak iz oluşumunun önüne geçecektir.

Doğru Deterjan Seçimi

Bu lekelerin oluşumunda en büyük etkenlerden biri de ucuz diye alınan kalitesiz deterjanlardır. Kaliteli deterjanların neredeyse hepsi bu lekelerin oluşumunu engelleyecek, yıkanmayı ve durulamayı kolaylaştıracak, aynı zamanda da yıkama esnasında makineyi temizleyecek kimyasallar barındırmaktadır. Bu yüzden de biraz daha fazla ödeyip kaliteli bulaşık deterjanı kullanmak, bizi ikinci bir yıkamadan kurtaracak ve tasarruf sağlayacaktır.

Ön Temizlik

Bulaşıklarımızda yemek veya katılaşmış içecek kalıntıları varsa makineye atmadan önce kaba kirlerini almalıyız. Aksi taktirde bulaşıklarımız makinede tam olarak temizlenmeyecek ve izler kalacaktır.

Parlatıcı Kullanımı

Bulaşık makineleri için geliştirilen parlatıcıların kullanımı da bu sorunu genellikle çözmektedir. Makine tuzu ve makine parlatıcılar bu konuda bize çözüm sunacak olsalar da, bu maddeler ağır kimyasallar içerdiğinden genellikle tercih edilmemektedir. Bu maddelere alternatif olarak sirke kullanımı da aynı etkiyi gösterecektir.

Makinenin Bakımı

Makinelerin bakımlarının zamanında yapılması da bu sorunu çözmede bize yardımcı olacaktır. Düzenli bakımları yapılmayan makineler iyi yıkayamamakla beraber bulaşıklarda izler oluşmasına da sebep olmaktadırlar. Özellikle rezistans bakımlarının yapılmaması kireçlenmelere sebep olur ve bu kireçli su mutlaka iz bırakır.

Kireç Çözücü Kullanımı

Her ne kadar makine bakımlarımız zamanında ve düzenli olarak yapılsa da bazen şebeke suyumuzun kireçli olması da bu lekelere sebebiyet verebilir. Bu yüzden makinelerimizde deterjana takviye olarak kireç çözücülerin de kullanılması bu sorunun önüne geçmek konusunda yardımcı olacaktır.

Bulaşıkların Kurutulması

Bulaşıkların yıkamadan sonra sularının süzülmesini ve kurumasını beklememiz de oldukça önemlidir. Makinedeki bulaşıklarımızın suları süzülmeden ve makine içinde kurumasını beklemeden kapağını açmamız da bu lekelerin oluşumuna neden olmaktadır. Bu yüzden makinemizin programı bittikten birkaç dakika sonra kapağını açmamız ve bulaşıklarımızı çıkarmamız yararımıza olacaktır.

 

YORUMLAR

  1. Şahver dedi ki:

    Hiç memnudeyilim makinemden markası boş yeni aldım çok sulekesi bırakıyor