Buzdolabı Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

09.11.2018
6.360
Buzdolabı Kokusunu Giderme Yöntemleri Nelerdir?

Buzdolaplarında oluşan kötü kokuyu önlemek ve tekrar oluşmaması için evinizde uygulayacak olduğunuz pratik yöntemler sayesinde kokudan kurtulabilirsiniz.

Buzdolabında Kötü Kokuları Çıkarma

Kötü kokular soğuması ya da bozulmaması için buzdolabına koyduğunuz yiyeceklere karışması durumunda, yiyeceklerin kokmasına ve çabuk bozulmasına neden olur. Buzdolabında oluşan kötü bir koku daha çoğunlukla ilk alındığında ortaya çıkar. Buzdolabınız yeni olduğu zaman evinizde bulunan malzemeler kullanılarak bu kokunun ortadan kalkmasını sağlayabilirsiniz.

Karbonat ve Soda

 • 2 yemek kaşığı karbonat;
 • 200 gram soda.

Buzdolabı alındığı zaman oluşan kokuyu önlemek amacıyla karbonatın soda ile çözülmesi önerilmektedir. Bunun için cam bir kavanoz içerisine 2 yemek kaşığı miktarında karbonat konulmalı ve üzerine bir şişe soda dökülerek karıştırılmalıdır. Karbonatın tamamen çözüldüğünden emin olmalısınız. Ağzı açık bir şekilde dolabın içerisinde dökülmeyecek bir yere konulmalıdır. Yeni buzdolabının ilk olarak bütün bölümünün ilk olarak temiz bir bez ve soda ile silindikten sonra bu karışımın uygulanması önerilmektedir.

Her üç ayda bir kokunun oluşmasını önlemek amacıyla değiştirilmelidir.

Sirke

 • 50 gram sirke;
 • Yarım litre su.

 

Buzdolabı temizliği için mikropları yok etmek için, kokuya neden olmaması için sirkeli suyla temizliği yapılmalıdır. Bunun için yapmanız gerekenler arasında Yarım litre soğuk suyun içerisine 50 gram sirke koymalı ve karıştırılmalıdır. Temiz bir bezle silinmeli ve sonrasında ise kuru bir bezle kurutulmalıdır. Zararlı mikropları öldüreceği gibi, yeni mikropların oluşmasını da engellemektedir.

Ayrıca oluşacak küfleri çıkarmak ve yiyeceklerin etkilenmemesinde de etkili bir yöntemdir.

Amonyak

 • 1 litre amonyak;
 • Temiz bez.

Amonyak koku engelleyici ve mikropları öldürme konusunda oldukça etkili yöntemlerden biri olarak bilinmektedir. Saf amonyak kullanmanız ve suyla seyretilmeden kullanmaya dikkat etmelisiniz. Kullanacak olduğunuz bez ise temiz olmalı, mümkünse daha önceden kullanılmamış bir bez ile silmeye özen gösterin. Bunun için ilk olarak yapacağınız saf amonyağın kuru ve temiz bezin üzerine dökmek ve sonrasında içerisinde yiyecek bulunmayan buzdolabın bütün bölümlerini silmek olacaktır. Yaklaşık olarak 8 saat boyunca buzdolabının kapısı açık bırakılmalıdır. Sonrasında ise isteğe göre mikropların tamamen öldürülmesi, küf lekelerini çıkarmak amacıyla ve tekrardan küf oluşmaması için sirkeli su yapılarak silinmeli ve yiyeceklerin daha sonrasında konulması önerilmektedir.

Kömür

 • 100 gram kömür;
 • Cam kase.

Kömür kötü kokuları emme konusunda etkili bir yöntemdir. Kömürün istenmeyen kokuları emme süresi yaklaşık olarak 10 gün olduğundan her 10 günde bir değiştirilmesi önerilmektedir. Cam kase kullanmalı ve etkili olması için plastik ürünleri tercih etmemelisiniz. Kokuyu yaymakta olan buzdolabı temizlenmesinin ardından toz haline getirmiş olduğunuz kömür cam kase içerisine konularak buzdolabının orta bölümüne ağzı açık bir şekilde konulmalıdır.

Limon

 • Taze limon;
 • Nemli bez.

Kokuyu yaymakta olan buzdolabı için yapmanız gereken taze kesilmiş bir limon ile dolabın duvarlarını ve raflarını ovalamak olacaktır. Bütün bölümlerini iyice ovulduğundan emin olunmalı ve herhangi bir bezle temizlenmeden önce yarım saat beklenmelidir. Yarım saat sonunda temiz bir bez nemlendirilmeli ve limon ile ovduğunuz bölümleri silinmelidir. Yiyeceklerinizi koymadan önce bir süre havalandırmanız etkili olur.

Buzdolabında Kötü Kokuları Önleme

Buzdolabınız eskiyse bir süre sonra istenmeyen kokular ortaya çıkar. Dolabınızı her açtığınız zaman oluşan kötü kokuyu emmek amacıyla evinizde bulunan malzemelerden faydalanabilirsiniz.

Çavdar Ekmeği

 • İnce dilimlenmiş çavdar ekmeği.

Buzdolabında meydana gelen kokular sık sık oluşuyorsa bunları engellemek amacıyla uygulayacağınız pratik yöntemler arasında çavdar ekmeği bulunmaktadır. Buzdolabının her rafına ve kapağında bulunan bölmelere hatta buzluk kısmına da koyacağınız ince dilimlediğiniz çavdar ekmeği sayesinde bu kokuları önlemeniz mümkündür.

Ortalama olarak 3 gün boyunca etkili olan ve koku yaymasını engelleyecek bir yöntemdir.

Pirinç

 • 1 kase pirinç.

İlk yöntemden daha uzun süreli olarak dolap içindeki kötü ve istenmeyen kokuların oluşmasını engellemektedir. Cam bir kase içerisine koyacağınız pirinçler dolabın orta raflarından bir tanesine ağzını kapatmadan koymalısınız. Ortalama olarak bir ay boyunca dolabın kötü kokmasını engeller.

Patates

 • Patates dilimleri.

Patatesin istenmeyen kokuları kısa bir süreliğine emme özelliği bulunmaktadır. Fakat unutulmamalıdır ki uzun bir süre buzdolabında açık olarak unutulan patates istenmeyen kötü kokuların ve bakterilerin oluşmasına neden olacaktır. Bu nedenle birkaç günde bir değiştirmek gerekiyor. Kabuklarını soymadan patateslerin kalın dilimler halinde dolabın raflarına ve bölümlerine bırakın. Kısa sürede istemediğiniz kokulardan kurtulmuş olursunuz. Patates yerine koku emmesi için soğan ya da elma dilimleri de kısa bir süreliğine kullanabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.