Camdaki Boya Lekelerini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Temizleme İşlemi Yapılmalıdır?

07.07.2017
6.366
Camdaki Boya Lekelerini Çıkartmak İçin Nasıl Bir Temizleme İşlemi Yapılmalıdır?

Camlarda meydana gelen boya lekelerinin çıkartılması için mutlaka öncelikli olarak fazlalıkların kazınması gerekir. Bu sayede daha sonra yapılacak olan temizlik içinde hazırlık yapılmaktadır.

Yeni bir eve mi taşındınız ve boyalarını değiştirmek mi istiyorsunuz? Boya yapma esnasında camlarınızı korumak adına herhangi bir önlem almadıysanız, camlarda mutlaka lekeler ile karşılaşırsınız. Camlardaki lekeleri fark ederseniz hemen müdahale etmelisiniz. Bu sayede lekeleri çıkarmak adına çok zorlanmazsınız ve daha kolay temizlik yapabilirsiniz. Bu tarz durumlarda yapılacak olan ilk müdahale çok önemlidir.

Boya yapma esnasında camda birkaç damla boya lekesi meydana geldiyse mutlaka vakit kaybetmeden ve boyanın kurumasına izin vermeden silmeniz gerekir. Bu sayede kalıcı lekelerin önüne geçer ve kalan lekeleri hızlı bir şekilde çıkartabilirsiniz.

Bu şekilde uğraşmak istemezseniz camda bulunan boya lekesi için aşağıda bulunan detaylara dikkat etmeniz gerekmektedir.

Lekeleri Kazıma İşlemi Yapın

 

Camda bulunan boya lekelerinin önüne geçmek için ilk olarak boya lekesi olan kısımlardaki fazlalıklardan kurtulmanız gerekir. Kazıma işlemleri sayesinde sonrasında yapılacak olan temizlik ile kolay ve hızlı şekilde lekeler çıkar. Bir maket bıçağı ya da jilet ile kazıma işlemleri kolay şekilde yapabilirsiniz. Bu aletlerin kullanımları esnasında mutlaka dikkatli olmak gerekir. Hatta camda bulunan bazı boya lekeleri sadece bu aletlerin kullanımı ile çıkar. Bu işlem özellikle buzlu camlardaki lekelerde kullanılırken dikkatli olunmalıdır. Çünkü buzlu camlardaki lekeleri kazıma da çizilme daha çabuk meydana gelebilir. Yumuşak uçlu ve korumalı jiletler ile de badana boyası buzlu camlardan kolayca çıkar.

Tiner Boyaları Çözer

Kimyacıların söylediği gibi benzer olanlar benzerlerini çözer. Tiner bu anlamda camda bulunan boya lekesini çıkartır. Tiner boya tarzındaki maddelerin çıkartılması adına büyük bir alternatiftir. Tinerin kullanımı ile camlardaki tüm boya lekeleri kolayca çıkar. Temiz bir bezin üzerine tiner dökün ve direk olarak uygulama yapın. Tinerin kokusu oldukça rahatsız edici bir durum meydana getirir. Bunun için mutlaka yapılan uygulama sonrasında durulama işlemi birkaç kez yapılmalıdır.

Arap Sabunu ve Aseton Kullanımı

 

Arap sabunu temizlik açısından birçok alanda kolaylıklar sağladığı camlarda da faydalar sağlamaktadır. Arap sabunu su ile karıştırılır. Bulaşık süngerinin sert olan tarafı bu uygulamada kullanılmalıdır. Sünger karışıma batırılır ve sorun olan bölgeye uygulama yapılır. Çok bastırmadan yapılacak olan sile işlemleri ile lekeler tamamen çıkar. Ayrıca Arap sabunu sayesinde camlar olduğundan daha fazla parlak ve temiz gözükür.

Aseton

Aseton oje çıkarmak için kullanılan bir maddedir. Özellikle yağlı boyaların meydana getirdiği lekeler konusunda fayda sağlar. Aseton bulaşık süngerinin üzerine dökülür ve sert olan bölgesi ile bastırmadan lekeler silinerek çıkar. Aseton kullanımı yaptıktan sonra mutlaka duru su ile durulama işlemleri de yapılmalıdır.

Camların silinmesinden sonra çok fazla toz tutmaması için suyun içine belli bir miktar sirkle katılması gerekir. Sirke toz tutmanın önüne geçerken buharlaşmanın da oluşmasının önüne geçer. Sirkenin kokusunun önüne geçmek için mutlaka duru su ile temizleme yapılır ve adsından kurulama yapılmalıdır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.