Kolay Cam Silme Teknikleri ve Cam Silmenin Püf Noktaları

22.05.2018
7.335
Kolay Cam Silme Teknikleri ve Cam Silmenin Püf Noktaları

Cam silmek kasvetli ve yorucu bir iş gibi görünmekle kısa zamanda profesyonel cam silebilmek için uygulamanız gereken bazı yöntemleri bu makalede sizler için topladık.

Cam Silmenin Püf Noktaları

Dış camlar, yağmur, güneş, rüzgar, toz gibi çevresel faktörler nedeniyle inatçı lekeler oluşturmaya daha meyillidir. Fakat basit bazı yöntemler ile bu kirleri yumuşatmak ve kolayca temizlenmesini sağlamak mümkündür. Bunun için her zaman sert ve kimyasal ürünler kullanmanız da gerekli değildir. Çoğu zaman bu lekeleri yumuşatmak için ılık su içine karıştırılmış sirke ve limon suyu gibi doğal ve evde kolayca bulabileceğiniz malzemelerle iz bırakmadan temizlik sağlayabilirsiniz. Bunun için;

Pencere ve kapıların tozunu alın: Cam silme işlemine başlamadan önce pencere kenarları, pervazlar ve kapı kenarlarının tozunu almak camlarınızın daha uzun süre temiz kalmasına yardımcı olur. Bunun için öncelikle elektrikli bir süpürge ile birikmiş tozları temizleyin. Eğer PVC doğrama kullanıyorsanız renginin sararmaması için toz alma işleminden sonra temiz bir sünger ve cif ile tüm yüzeyin üstünden bir defa geçin. Ahşap kapı ve pencerelerde boyanın dokusuna zarar vermemek için bir kova ılık su içine bir tatlı kaşığı kadar bulaşık deterjanı ya da bebek şampuanı ekleyerek temizlik işlemini gerçekleştirin.

Sirke ile bekletin: Eğer camlarınız üzerinde zor lekeler varsa cam silme işlemine başlamadan önce ılık su ve sirkeyi karıştırarak bir fısfıs ile direkt lekelerin üzerine sıkın. 10 dakika bekleyin. Bu işlemi pencere ve kapıların tozunu alırken de yapabilirsiniz. Lekelerin üzerine sirkeli su sıkmak kirlerin daha kolay çözülmesine yardımcı olacağı gibi silme işlemi sırasında camların daha güzel parlamasını da sağlayacaktır.

Buzlu camlar için fırça kullanın: Buzlu camlar ince detaylarda toz tutarak daha zor temizleniyor. Çok sert olmayan bir fırça ve bebek şampuanı ile buzlu camlarınızı ovalarsanız tozlar kolayca gidecektir. Fakat boya lekeleri gibi kalıntılar varsa sert uçlu bir diş fırçası yardımıyla boya lekelerinin üzerine direkt tiner uygulayın. Eğer tinerle uygulama yapacaksanız tinerin akmasına izin vermeyecek kadar bir miktarda tiner kullanın. Ayrıca yapı marketlerden camlar için satılan özel boya sökücüler ve cam silme aparatları da alabilirsiniz.

Zor lekeler için buhar deneyin: Kireç lekelerini yumuşatmak için bir çaydanlık içinde su kaynatarak çaydanlık ucundan çıkan buharı sert lekenin üzerine uygulayın.

Buhar, kireç gibi lekelerin çözülmesini kolaylaştırır.

Kağıt havlu ve peçete ile kurulama yapmayın: Kağıt havlular ve peçeteler kurulama işlemi sırasında cam üzerinde parçalar bırakacak ve daha kolay tozlanmasına neden olacaktır. Kurulama işlemleri için eski tişörtlerinizi ya da pamuklu çarşaflarınızı kullanabileceğiniz gibi bir gazete kağıdını top haline getirerek de kullanabilirsiniz. Ayrıca sirke ve mikrofiber bez kullanarak yapacağız silme işlemleri için sonradan kurulama yapmanız gerekmez.

Pratik Cam Silme Yöntemleri

Farklı cam türleri için kolay cam silme teknikleri bulunmaktadır. Bu cam nasıl silinir diye üzülmeyin. Farklı cam tipleri için bazı pratik yolları sizler için derledik.

Standart Pencereler

Standart yüksekliğe sahip ve çok fazla detayı olmayan pencereleriniz için bir kova ılık su, bir ölçek bebe şampuanı ve bir sünger yeterli olacaktır. Eğer bebek şampuanı yoksa 3 litre su içine 3 tatlı kaşığı sirke ilave ederek de pencerelerinizi temizleyebilirsiniz.

Büyük ve Yüksek Pencereler

Her ne kadar temizliği insanın gözüne büyüse de büyük ve yüksek olan pencereler evin daha fazla güneş almasını ve aydınlanmasını sağlar. Bu tarz pencerelerin temizliğinde her zaman için öncelikli olan kendi güvenliğinizdir. Uzun saplı, geniş ve çift taraflı pencere aparatları işinizi kolaylaştırmaya yardımcı olabilir. Unutmayın, büyük işler büyük araçlar gerektirir. Özellikle yüksek binalarda oturuyorsanız ”camlar aman çok parlasın” diye pencereye çıkmayın. Eğer pencere aparatınız yoksa temiz bir çekpası sadece camlarınız için ayırın. Çekpasın ucuna sirkeli suya batırılmış eski bir tişörtü sararak camlarınızı silebilirsiniz.

Çok Parçalı Pencereler

Bir el süngeri ya da yumuşak uçlu fırça yardımıyla her bölmeyi önce soldan sağa ardından yukarıdan aşağıya doğru ılık su ve sabunla temizleyin. Kirleri yumuşatmak için sünger ya da fırça ile köşe noktaları yuvarlak hareketler ile ovun. Mikrofiber bir bez yardımıyla kurulayın. Çok parçalı pencerelerde gazete kullanmak gazete parçalarının köşe ve aralara takılmasına neden olabilir.

Duşakabin Camları

Özellikle şebeke suyunun kireçli olduğu bölgelerde duşakabin temizliği haftalık olarak yapılmalıdır. Temizlik sırasında kireç sökücü ve çamaşır suyu gibi kimyasalları kullanmak özellikle de banyonuz dar ise sağlığınız açısından tehlikeli olabilir. Onun yerine sert lekeleri yumuşatmak için buhar ve sirkeli maden suyunu tercih edebilirsiniz. Bunun için yarım şişe maden suyu içine sirke ekleyerek kireç lekelerinin olduğu noktaları bir sünger ile iyice ovunuz. 10 dakika bekleyiniz ve buharlı sıcak su ile bölgeyi durulayınız. Eğer hala lekeler duruyorsa süngerin üzerine karbonat ekleyerek lekeleri ovunuz. 10 dakika bekleyiniz. Son bir ovma işleminin ardından camları durulayarak kurutunuz. cam sş

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.