Çamaşır Makinesinde Spor Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

11.01.2019
6.029
Çamaşır Makinesinde Spor Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

Çamaşır Makinesinde Spor Ayakkabı Nasıl Yıkanır?

Makinede yıkanabilir ayakkabıların çamaşır makinesinde yıkanırken yapılması gerekenler ve hangi ayakkabılar makinede yıkanır?

Hangi Spor Ayakkabı Makinede Yıkanır?

Satın aldığınız ayakkabının kalitesine göre ve kullanılan malzeme türüne göre makine içerisinde yıkayabilirsiniz. Ayakkabıların ağırlığı ve türüne uygun olarak makine içerisinde yıkama işlemini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı spor ayakkabıların üretimi sebebiyle kesinlikle çamaşır makinesi içerisinde yıkanamamaktadır. Makine içerisinde yıkanabilecek spor ayakkabıların yıkabilmesi şu türler için geçerli olmaktadır.

 • Günlük giyilmekte olan ayakkabıların tabanlarına dikkat edilmesi gerekmektedir. Köpükten imal edildiği gibi lastikten de üretilebilir. Ayakkabı yıkanabilmesi için her zaman tabanlarının neden yapıldığının önemi bulunmaktadır;
 • Düşük kaliteli ayakkabılar çamaşır makinesinde yıkanması durumunda deforme olmasına neden olur. Malzemesinin kalitesinden emin olmamanız durumunda ayakkabıya zarar vermemesi için kesinlikle yıkamanız önerilir;
 • Dikişlerinin ve yapıştırıcısının çok kaliteli olmasına, çamaşır makinesinde yıkanması durumunda açılmalar asla olmamalıdır;
 • Deri ya da süet ayakkabıların yıkanması her zaman dikkatli olunmalıdır.

Yüksek kaliteli ayakkabıların makine içerisinde yıkanması herhangi bir sorun olmayacaktır. Fakat taban kısmı kalitesiz olan lastikten üretilen ayakkabıların ise makine içerisinde düşük ısı ile birlikte yıkanması bile ciddi oranda hasar oluşmasına neden olur. Deri ya da süet olan ayakkabıların yıkanması durumunda ise her zaman etiketine bakarak yıkanması gerekmektedir. Etiketi üzerinde elde ya da makine içerisinde yıkanabilir olması yazacaktır.

Süet ayakkabıların ya da deri spor ayakkabıların bazılarının malzeme sebebiyle kaliteli olmaması durumunda makineye atılması halinde deformasyon olmasına neden olacaktır.

Yıkamadan Önce Ön Hazırlık

Ayakkabıları makine içerisinde yıkamadan önce mutlaka hazırlık yapmanız gerekmektedir. Lekelerin çıkmasını sağlamak için ön hazırlık sonrasında yıkamanız gerekmektedir. Ayakkabıların bağcıkları olması durumunda bağcıklarını çıkarmanız gerekmektedir. Bağcıklarını her zaman için her ayakkabıyı yıkayacağınız zaman ayrı yıkamanız önerilmektedir.

 • Ayakkabı üzerinde çamur lekeleri olması durumunda ilk önce bir bıçak ile kazıyın. Daha sonrasında ise fırça ile fırçaladıktan sonra makineye atmanız önemlidir;
 • Yarım saat boyunca deterjanlı suyun içerisine koyup bekletmeniz daha güzel sonuç verecektir.

Ayakkabıları çamaşır makinesinde yıkama işlemi gerçekleştirmeden önce yapacağınız suyun ılık olması önemlidir. Bağcıklarını çıkardığınız ayakkabılarınızın ilk olarak bir kova içerisinde ılık su ile doldurmalı ve içerisine elde yıkama deterjanı koyup karıştırmalısınız.

Deterjanlı suyun içerisine bastırdığınız ayakkabıların daha sonrasında çamaşır makinesine atmanız sonucunda daha temiz olması mümkün olacaktır.

Ayakkabıların Çamaşır Makinesinde Yıkanması

Yarım saat boyunca deterjanlı su içerisinde bekletmiş olduğunuz ayakkabıları çıkartın ve fazla suyunu sıktıktan sonra bir bez torba içerisine koymalı ve çamaşır makinesine atmanız gerekmektedir. Çamaşır makinesinin tambur kısmının zarar vermemesi için mutlaka yapmanız gerekenler bulunmaktadır. Özellikle de sıkma işlemi sırasında çamaşır makinesi tarafından zarar görmemesi için yapmanız gerekenler şu şekilde sıralanmaktadır.

 • Çamaşır makinesi içerisinde birden fazla ayakkabı yıkanmaması gerekmektedir. Yıkanması durumunda ise tamburun sıkma işlemi sırasında zarar vermesine neden olacaktır;
 • Her zaman özel bir torba içerisinde yıkanması gerekmektedir;
 • Diğer çamaşırlarla birlikte yıkanmaması gerekmektedir;
 • Ayakkabılar için yıkama işleminde deterjan seçimi her daim önemli olmaktadır;
 • Toz deterjan dansa sıvı olan jel deterjanları tercih etmeniz daha iyi bir seçim olacaktır.

Kaç derecede yıkamanız gerektiği ayakkabının kullanım kılavuzu içerisinde ya da etiketinde yazacaktır. Her ayakkabının yıkanması makinelerde ısısı farklı olacaktır. Her zaman için çamaşır makinesinin ısısı 40 dereceyi aşmaması gerekmektedir. Çok fazla sıcak su ile yıkanması durumunda ayakkabının tabanının deforme olmasına neden olacağı gibi özellikle de kauçuktan yapılan kalitesiz bir ayakkabı yıkanması durumunda erime ya da yıpranma olmasına neden olacaktır.

Her zaman 400 devirde yıkamanız ve 30 derecede yıkamanız durumunda ayakkabılar deforme olmadan yıkanması mümkün olacaktır.

Ayakkabı Bağcıklarının Yıkanması

Ayakkabı bağcıklarını yıkama işlemi gerçekleştireceğiniz zaman mutlaka uymanız gereken işlemler olacaktır. Güzel sonuç vermesi için elde yıkayacağınız gibi bir bez torba içerisine koyup çamaşır makinesi içerisinde de yıkamanız mümkün olur. Elde yıkamak istiyorsanız beyaz ayakkabı bağcıklarının çamaşır suyu ve normal çeşme suyunun karıştırılması ile birlikte elde edilecek karışımın içerisine koymalı ve 10 dakika bekletmelisiniz.

Beyaz sabun ile birlikte yıkama işlemiş gerçekleştirmeniz sonucunda ilk aldığınız gün gibi beyaz olması mümkündür. Ayakkabılar bağcıkları ile birlikte takılı haldeyken çamaşır makinesine asla atılmamalıdır. Her zaman için ayrı ayrı yıkanması önemlidir. Ayrıca bağcıklarını yıkamayı unutmanız durumunda ise kirli olacağından yıkamış olsanız bile kötü bir görünümü olmasına neden olur.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.