Camdaki Bant Lekelerini Çıkartmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

19.07.2017
6.667
Camdaki Bant Lekelerini Çıkartmak İçin Hangi Yollar İzlenir?

Camda bulunan bant lekelerinin kısa süre içinde çıkmasını sağlamak için evdeki doğal ürünlerden ve kimyasal ürünlerden yardım alınabilir. Hepsinin dikkatli kullanılması gerekmektedir.

Doğal ve Basit Yollarla Çıkarma

Kaynar Su Kullanımı

Kaynar su camdaki çok yapışkan ve kalıntıları kalmış bant lekeleri konusunda etkilidir. Kaynar suyun içinde cam malzemeyi 30-40 dakika boyunca bekletin. Bu uygulama yapıştırıcıyı yumuşatır ve çözer, böylece derhal silinirler.

Zeytinyağı Kullanımı

 

Camdaki bant lekesi nasıl çıkar kapsamında kullanılacak olan zeytinyağı fayda sağlayacaktır. Yapışkan üzerine sürülecek olan zeytinyağı kısa sürede çözüme ulaşmanızı sağlar. Zeytinyağının yapışkan üzerinde belli bir süre bekletilmesinden sonra süngerin tırtıklı bölgesi silin. Ardından mutlaka durulayın. Evde sünger yoksa tırnaklarınız ile de bant yapışkan lekesi çıkar.

Tıraş Bıçağı Kullanımı

 

Bant lekesi nasıl çıkar kapsamında yapışkan üzerine çizmeyecek şekilde uygulanacak olan tıraş bıçağı fayda sağlayacaktır. Kimyasal ürünler kullanılmadan çıkarılmasının en iyi yolu budur.

Saç Kurutma Makinesi

 

Camdan ve pimapenden bant lekeleri nasıl çıkar kapsamında saç kurutma makinesini kullanabilirsiniz. Saç kurutma makinesini yapışkan maddenin üzerine uygulayın. Yumuşamaya başlayınca bez ya da tırnaklarınızın yardımı ile kazıyın. Yapışkan madde kurudukça saç kurutma makinesi ile yumuşatarak kalan bant lekesi camdan temizlenir ve çıkar. Bu uygulamada tırnaklarınızı kullanmak istemezseniz çizik bırakmayacak spatula ile de kazıma yapabilirsiniz.

Kimyasallar İle Çıkarma

Banyo Çözücüleri Kullanımı

 

Gerekli Malzemeler

  • Eldiven
  • Maske
  • Banyo solventi
  • Tıraş bıçağı

Camlardaki bant lekesini olabildiğince tırnaklarınız ile çıkartın. Gerekirse kabarık alanları tıraş bıçağı ile kazıyın. Bant lekeleri nasıl çıkarılır kapsamında kendinize bir çözücü seçin. Bunları kullanmadan önce mutlaka eldiven takın ve kullanım talimatlarını dikkate alın. Banyo çözücüsünün kullanılacağı alanın hava almasına olanak sağlayın. Bu ürünler kimyasal ürünler olduğu için soluma esnasında sağlık açısından sorun yaratabilir. Solventi direk olarak camın üzerine uygulayın. Hatta kullanım talimatına göre bu işlemi bez, sünger, kulak çubuğu ya da farklı bir ürünle de yapabilirsiniz. Birkaç dakika bu şekilde beklettikten sonra süngerin tırtıklı kısmı ile bant lekelerinin olduğu bölgeyi güzelce silin. Zaten hemen çıkar ve sizi çok fazla yormaz. Ardından mutlaka su ile durulama yapılmalıdır. Durulama işlemleri birkaç kez yapılması gerekir. Bu sayede herhangi bir kalıntı kalmaz.

WD- 40 Kullanımı

 

WD- 40 camda bulunan sorunun üzerine direk olarak püskürtülür. Kalıntıların ve izlerin hızlı şekilde kaybolması adına bu işlemde sıkılan ürünün biraz bekletilmesi gerekir. Bekleme süresi bittikten sonra temiz bir havlu yardımı ile sorun olan alan iyice silinir. Gerekirse ve kalıntı kalırsa tıraş bıçağı ile kazıma işlemi yapılarak çıkarılır.

Boya Tineri Kullanımı

 

Boya tineri oldukça sert bir kokuya sahiptir. Bundan dolayı kullanım esnasında maske ive eldiven ile uygulama yapılmalıdır. Bantların meydana getirdiği kalıntıları boya tineri ile birkaç dakika boyunca nemlendirmek gerekir. Sonrasında temiz bir bez yardımı ile baskı yaparak uygulama yapılması oldukça önemlidir. Bu uygulamada da gerekirse tıraş bıçağı kullanımı yapılması uygun olacaktır.

Tırnak Cilası Sökücü Kullanımı

 

Oje çıkartmak için kullanılan aseton sadece bu leke için değil birçok lekede çözüm sağlayan bir üründür. Ürünün kullanılmasında önemli olan eldiven kullanımı yapılmasıdır. Kalıntının üzerine asetonu direkt olarak uygulayın ve pamuk yardımı ile lekeleme yapın. Bu şekilde birkaç dakika boyunca bekletin. Bekleme süresinde kalıntılar ve yapışkan malzeme yumuşar. Sonra tıraş bıçağı yardımı ile sorunu olduğu bölgeden kazıyın. Kazıma esnasında çizilmelere dikkat etmek için yavaş yavaş uygulama yapın.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.