Çimento Lekesi Halıdan, Kıyafetten, Camdan ve Döşemeden Nasıl Çıkar?

17.04.2023
6.780
Çimento Lekesi Halıdan, Kıyafetten, Camdan ve Döşemeden Nasıl Çıkar?

Çimento lekesi inşaat zamanlarında olmaması imkansız bir lekedir. Lekenin nerede meydana geldiğine göre de yapılacak olan işlemler değişmektedir.

Çimento Lekesi Nasıl Çıkar? – Her Yüzeyden Leke Çıkarma Yöntemleri

Evlerinizde inşaat işi ile uğraşıyorsanız kesinlikle kıyafetler, halılar, fayanslar, camlar ve diğer bölgelerde çimento kalıntıları kalır. Eski kıyafetler giymek ve eşyaları korumak isteseniz bile sürülür. Bu tarz lekelerin üstesinden gelmek için aşağıdaki adımları izlemeniz gerekmektedir. Özellikle evlerinde sıva ve boya yaptıran kişilerin camlarında çimento lekesi mutlaka fark edilir düzeyde meydana gelir. Camlardaki çimento lekesi nasıl çıkar;

Gerekli Malzemeler

 • Sirke
 • Sünger
 • Tepsi boş
 • Havlu temizleme
 • Boş kase

Cam ya da çerçevenin çıkan kısımlarını olabildiğince çıkartın. Tepsinin içine eşit düzeylerde sirke ve su doldurun.  Çıkarılan camı bu tepsinin içine batırın ve 10 dakika boyunca bekletin. Camdaki lekeyi çıkartmak için camın sökülen bölümleri bulunmuyorsa hazırlanan karışım sprey bir şişeye koyulmalıdır. Bu şişe yardımı ile leke üzerine püskürtülür ve 15 dakika boyunca beklenir. Çimento lekesini çıkarmak için kesinlikle sünger kullanımı yapın. Sonrasında bir kaseye temiz su koyun ve yine temiz havluyu bu suya batırın. Camda kalan diğer lekeleri bununla temizleyin. Hazırlanan bu sökücü temizleyici ile kaportadan da lekeleri çıkartabilirsiniz.

Kıyafetlerden ve Halılardan Çimento Lekesi Nasıl Çıkar?

Kıyafetlerdeki lekesi toz halindeyse olabildiğinde kıllı kumaş fırçası ile fırçalamak gerekir. Sonrada bu kıyafet her zaman nasıl yıkanıyorsa o şekilde yıkanmalıdır. Yıkama işlemleri elde yapılacaksa bol miktarsa su ile yıkanmalıdır lekesi katı haldeyse kıyafet üzerinden spatula yardımı ile temizlenir. Kalan leke içim kıyafeti hemen çamaşır makinesinde yıkayın. Gerekirse yıkama işlemini bir kez daha tekrarlayın.

Halı ve döşemelerde meydana gelen kuru çimento lekesi için alanın boşaltılması gerekir. Bu alanı ıslak tutulmaktan kesinlikle kaçınılmalıdır. Süpürge yardımı ile silin ve temizlendiğinden emin olduktan sonra ıslak mopla üzerinden geçin.

Islak çimento lekesi mevcutsa vakit kaybetmeden plastik kazıyıcı kullanarak mümkün olduğunca hızlı bir şekilde katı maddenin halıdan veya döşemeden kaldırın. Kalın olan ve asıl sorunu çıkartacak olan kısmı bu şekilde çıkar. Çimento sökücü ürünü beyaz pamuklu bir beze damlatın ve hemen müdahale edin. Sonra temiz suyla ıslatılmış olan bir bez yardımı ile alanı durulayın. Hava alarak kurumasını sağlayın. Çimento lekesi kurursa işlem ile uğraşmak gerekir. Bundan dolayı olduğu anda müdahale etmek en iyi çözümdür.

Mutfak ve Banyolardan Nasıl Çıkar?

 • Saf sirke
 • Boş kase
 • Havlu temizleme
 • Su
 • Ovma süngeri
 • Bulaşık yıkama sıvısı
 • Su
 • Eldiven

Bu karışım ile fayanslardaki ve zeminlerdeki lekeler kısa süre içinde kısa süre içinde çıkar ve temizlenir. Sökücü karışımdan elleri korumak için mutlaka eldiven takılmalıdır. Temizleme için kullanılacak olan havluyu sirke ile iyice ıslayın. Gerekirse 1 şişe sirkeden daha fazlasını kullanın. Sirkeli havluyu çimento lekesi üzerine serin. En az 2 saat boyunca bu şekilde bekletin. Havlunun bu arada kurumamasına dikkat edin. Sirke bu süre zarfında çimentoyu çözülecek kadar yumuşatır. Ovama işlemi için süngeri alın ve ovun. Bu şekilde fayans ve zeminlerde olan lekeler çıkar. En son zemin bölgesini su ile yıkayın ve fayansları da mutlaka durulayın.

YORUMLAR

 1. fatma gönenç dedi ki:

  benim çok önemli bir sorunum var seramikleri bir türlü temizleyemiyorum yıkadıktan sonra alttan derzler kusuyor seramiklerin yüzeyleri beyaz kalıyor neler yaptım ama çare bulamadım yardımcı olursanız çok memnun olucam