Camlardan Bulunan Silikon Lekeleri Olduğu Alanlardan Nasıl Çıkartılır?

04.07.2017
6.923
Camlardan Bulunan Silikon Lekeleri Olduğu Alanlardan Nasıl Çıkartılır?

Cam yüzeylerde bulunan silikon lekeleri için belli başlı temizleme işlemleri uygulanır. Bu uygulamalar her daim en doğru şekilde yapılmalıdır. Aksi takdirde cam yüzeylerde çizilmeler oluşur.

 

Silikon ısı yalıtım konusunda evlerde ve farklı alanlarda sık şekilde kullanılan bir malzemedir. Özellikle de camda bulunan boşluklar için uygulanır. Camlarda bulunan boşlukların kapatılması adına kullanılan silikonlar uygulanırken cama silikon bulaşması sorunu sık şekilde meydana gelir. güçlü bir yapıştırma özelliğine sahip olan silikon doğru şekilde cama uygulanmazsa lekesi oldukça kötü bir görüntü meydana getirir. Cam yüzeyler aslında silikon lekesi konusunda zorluk çıkarmayan yüzeylerdir. Bu tarz yüzeylerdeki silikon lekesi çıkarma konusunda belli başlı detaylara dikkat edildiği sürece temizlenir.

Silikon temizleme yöntemleri

  • Cam yüzeye yapışan silikon lekesi kurumaya başlamışsa silikon yüzey tamamen kurumadan önce herhangi bir ucundan tırnak yardımı ile kaldırılır. Bu sayede cam yüzeyden kısa sürede koparılmadan kaldırılabilir.
  • Tırnak ile koparma işleminde başarı sağlanmamışsa cama zarar vermeyecek olan tereyağı bıçağı ya da sert bir plastikle cama zarar vermeden kazınma uygulaması yapılır. silikonun tam kurumamasından kaynaklı olarak bu tarz uygulamalar genelde başarı ile sonuçlanır. Lekelerden dolayı kalan kalıntılar ve artıklar ıslak temiz bir bez yardımı ile iyice silinir.
  • Camlara bulaşmış olan bu tarz sorunlarda kuruma olmadan önce müdahale edilir. Islak bir mendil ya da ıslak bir bez yardımı ile lekeler kısa süre içinde camdan temizlenir. Yalnız kurumamış yapışan silikon lekesi konusunda dikkatli olunması gerekir. silinme esnasında gerekli özen gösterilmezse leke fark edilmeden oldukça geniş bir yüzeye yayılır. Bundan kaynaklı olarak da daha büyük bir sorun meydana gelir. bunun için dikkatli bir çalışma yapılması uygun olacaktır.

Camın üzerinde kuruyan silikon lekesi konusunda farklı temizleme uygulamaları yapılarak sorun çıkarılır. İlk olarak bu tarz lekelerden kurtulmak için camın kazınma işlemi yapılır. bunun içinde jilet kullanılır. Normal jiletler kullanıldığı zaman camların yüzeylerinde çizilmeler meydana gelir, yalnız cam kazıma jiletleri kullanıldığında ya da hazır tıraş bıçakları kullanıldığında lekeler çıkar ve çizilmeler meydana gelmez. Hazır jiletlerin alt kısmında bulunan plastik korumalar camın çizilmesinin önünü geçecektir.

Diğer yöntemleri

Isı kullanın

Silikonun kazınmasından sonra geride büyük ihtimalle silikondan kaynaklı olarak leke kalacaktır. Bu tarz lekeler kazınamayacak olan cama iyiden iyiye nüfus eder. Bu tarz sorunlarda yapılacak olan en güzel uygulama silikonun ısıtılmasıdır. Isıtılan silikon temiz bir bezin yardımı ile olduğu bölgeden çıkarılır. Silikonun ısıtılması için evlerde kullanılabilecek olan en güzel ürün saç kurutma makinesidir. Saç kurutma makinesini sorun olan bölgeye tutun ve iyice ısınmasını sağlayın. Silikonun olduğu bölgede erimesinden sonra temiz ve nemli bir bez yardımı ile ısınan silikonu olduğu bölgeden hemen silin. Bu uygulama birkaç kez tekrarlanır ve sile işlemi oldukça hızlı şekilde yapılır.

Silikon çözücü kullanın

Camlarda bulunan silikon lekelerinin kesin şekilde çıkaracak olan çözümler içinde silikon çözücü ürünlerin kullanılası yer alır. bu tarz ürünler yapı marketlerden rahatlıkla alınabilir. Silikonun üst kısmına uygulama yapıldıktan sonra leke silinerek temizlenir. Bu tarz ürünlerin yanında izopropil alkol ve aseton kullanımı da yapılır. bu maddelerde lekelerin üzerine direkt olarak uygulanır. Ardından bir bez yardımı ile tampon yapılarak temizleme işlemi yapılır. yumuşayan silikon her daim bez yardımı ile silinerek temizlenmelidir. Ardından mutlaka durulama ve kurulama işlemleri de yapılır.

YORUMLAR

  1. Muktedir MENCET dedi ki:

    Bize bu bilgileri verdiginiz içi çok teşekkürler selamlar