Camdaki Su Lekeleri İçin Nasıl Çözümler Kullanılmalıdır?

16.07.2017
6.054
Camdaki Su Lekeleri İçin Nasıl Çözümler Kullanılmalıdır?

Camda bulunan su lekelerinin çıkarılması konusunda kullanılan ürünlerin uygulanmasından sonra mutlaka soğuk su ile durulama yapılmalıdır. Durulama sağlık açısından gereklidir.

Sıvı Dışı Ürünler İle Temizleme

Gözlük Temizleyici

 

Kimyasal ürünlerin kullanımı yerine daha sağlıklı ürünler kullanarak sorunları ortadan kaldırmak mümkündür. Camdaki su lekeleri ovarak çıkarmak yerine daha etkili ürünler kullanarak sorunu yok edebilirsiniz.  Gözlük temizleyici ürünleri genelde sprey şişede bulunur. Lekenin olduğu bölgeye ve çevresine bu ürün sıkılır ve 5 dakika boyunca bekletilir. Ardından temiz mükrofiber bir bez yardımı ile sorunlu bölge temizlenir.  Cam üzerinde kurumuş su lekesi ve kireç lekesi bu sayede kolayca çıkar.

Karbonat

Karbonat özellikle kireç ve eskiden kalan su lekeleri konusunda oldukça etkilidir. Karbonat ve su ile hazırlanan karışım sorunlarınız çözme konusunda yardımcı olacaktır. Temiz bir bez hazırlanmış olan karışımın içine bandırılır. Ardından cam üzerindeki kireç ve su lekeleri üzerinde silme işlemleri yapılır. Silinen cam 30 dakika boyunca bekletilir ve ardından yine bu karışıma batırılan bez ile silinir. Camlardaki lekeler bu sayede çıkar. İşlem bittikten sonra soğuk su ile camlar durulanır ve temiz bir havlu ile kurulama işlemleri yapılır.

Diş Macunu

Camdaki su lekesi nasıl çıkar nemli bir havlunun üzerine biraz diş macunu sürün ve dairesel hareketler kullanarak kireç, su lekesi üzerine sürtün. Birkaç dakika bu şekilde bekletin. Sonra tüm kalıntıları temizlemek için eşit miktarda su ve sirke ile karışım hazırlayın. Bu uygulamada kullanılan sirke kireçli alanların daha kolay çıkmasını ve camların parlamasına olanak sağlar.

Sıvı Sıyırıcıları Kullanma

Tuz ve Su

Camdaki su lekeleri nasıl çıkar ve cam sürahi nasıl temizlenir kapsamında tuz ile su bir kabın içinde karıştırılır. Bu karışımı alana uygulayın ve lekeleri dairesel hareketle ovmak için temiz bir bezden yardım alın. Camın üzerinde bulunan tuzlu su kalıntılarını çıkarmak için işlem bittiğinde camı iyice durulayın. Bu sayede cam üzerinde oluşan, halıda oluşan ve ocaktaki lekelerin hepsi çıkar.

Sirke

Beyaz sirke sağlık açısından sorun yaratmayan bir temizleme ürünüdür. Sirke ve su karışımı camda oluşan kireç ve su lekesi konusunda oldukça faydalı bir üründür. Sirkeli su ile yapılacak olan silme işlemleri bu konuda var olan sorunların ortadan kalkmasına yardımcı olur. Ayrıca bu uygulama sonrasında durulama yapmaya da gerek bulunmaz.

Sirke ve Limon

Sirke ve limon suyunu bir sprey şişesine koyun ve mikrodalgaya göre 20-40 saniye hafifçe ısıtın. Isıtılan temizleyici lekelerin yok edilmesi konusunda oldukça etkilidir. Sıcak şekildeyken camın üzerine sıkılır ve beklemeden mikrofiber bez yardımı ile silinir. Ardından mutlaka soğuk su ile durulanmalı ve kurulanmalıdır. Kullanılacak olan bezlerin kesinlikle tüy bırakmayan bezler olması gerekir.

Amonyak ve su

Suyun içine biraz amonyak katılır. Özellikle sert su lekeleri konusunda önemli bir çözücüdür. Temiz bir bez yardımı ile camlar silinir ve bu şekilde 5 dakika boyunca bekletilir. Ardından su ile camlar silinerek durulanır. Durulanmadan sonra mutlaka havlu yardımı ile kurulama işlemleri yapılır.

Kireç Çözücü

Kireç çözücü olan ürünler kimyasal içeriğe sahip olan ürünlerdir. Bunların kullanımı esnasında eldiven kullanımı yapılmalıdır. Özellikle sert kireç lekeleri konusunda etkili olan ürünlerdir. Bu ürünler üzerinde yazan kullanım talimatlarına göre kullanılmalıdır. Ardından mutlaka soğuk su ile kalıntı kalmayacak şekilde durulanmalıdır. Durulama sağlık açısından da önemli bir detaydır.

 

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.