Camdan Yapışkan Bant ve Etiket İzi Nasıl Çıkartılır?

22.05.2018
6.682
Camdan Yapışkan Bant ve Etiket İzi Nasıl Çıkartılır?

Camda bulunan yapışkan bant ya da etiket iz bırakmadan çıkarmak için evinizde kolaylıkla uygulayacak olduğunuz pratik yollar ile yapışkanı kolaylıkla çıkarmanız mümkündür.

Camdan Yapışkan İzi Çıkarma

Pencere camı, kavanoz ya da araba camına yapıştırılan etiket ya da bantların söküldükten sonra yapışkan izi bırakacaktır. Yapışkan lekesini çıkarmak zor gibi görünse de pratik yollar ile oldukça kolay bir şekilde camdan yapışkan lekesini çıkarmak mümkündür.

Aseton

Leke çıkarıcı olarak bilinen asetonun cam eşyalarda bulunan lekeleri çıkarma konusunda da etkili olmaktadır. Kavanozdan etiketi çıkaramıyorsanız ya da araba camında filmi çıkarıp iz kalması sonucunda bant izlerini çıkarmak konusunda etkili yöntemlerden bir tanesi aseton olmaktadır. Bunun için cam eşyanın üzerindeki kağıt ilk olarak çıkartılmalıdır. Sonrasında yapışkan bant izinin çıkartmak için sünger gibi ya da yumuşak bir bezin üzerine bir miktar aseton dökülmelidir. Yeni olan cam üzerinde aseton ile silme işlemi yaptığınız zaman birkaç ovalama sonrasında bant izi kalmadan çıkacaktır. Aseton ile cam üzerinden bant çıkarma işlemi sırasında elinize eldiven takmanız ve solumamaya dikkat etmelisiniz.

Çakmak Gazı

Çakmak gazı sayesinde cam üzerinde yapışan etiket ya da bant sonrasında kalan izlerin yok olmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için bir havluya bir miktar çakmak gazı püskürtmelisiniz. Çakmak gazını solumamaya dikkat etmelisiniz, bu nedenle de uzaktan püskürtme işlemi yapmalısınız.. Yapışkan bant üzerine bezi bastırıp ovalayarak silmelisiniz.

Yapışkanın tamamen yok olana kadar silmelisiniz. Gerekirse birkaç defa çakmak gazı püskürterek silin.

Sıcak Su ve Deterjan

Kavanoz ya da bardak gibi camların üzerinde bulunan etiketleri su olmadan soymaya kalktığınız zaman cam üzerinde iz kalmasına neden olacaktır. Etiketin iz kalmadan çıkarmanın çok kolay bir yolu bulunmaktadır. Bunun için bir kabın içerisine sıcak su ve deterjan koyun ve kavanoz, şişe ya da bardak içerisine daldırın. En az yarım saat boyunca sıcak suyun içerisinde bekletilmelidir. Daha sonrasında kolaylıkla kağıt kendiliğinden soyulduğunu fark edeceksiniz. Bazı etiketler soyulduktan sonrasında üzerinden yapışkan izi kalabilir. Bunun için bir jilet ya da bıçak ile yapışkan kurumadan soyma işlemi yaptığınız zaman etiketin yapışkan izininde kolaylıkla çıktığını göreceksiniz.

Kolonya

Camda bulunan lekeleri çıkarmak için etkili yollardan bir diğeri ise kolonya olmaktadır. Bir bezin üzerine dökecek olduğunuz kolonyanın lekeyi ovalayarak silmeniz sonucunda leke çıkacaktır. Fakat biraz bastırarak silmeniz sonucunda lekenin çıkacak olduğunu da unutmamalısınız.

WD-40

Cam üzerinde oluşan bant yapışkanının leke bırakmadan çıkarmak için WD-40 kullanabilirsiniz. Bunun için lekenin üzerine püskürtmeniz ve birkaç dakika bekledikten sonra temiz bir bezle silmeniz yeterli olacaktır. WD-40 kimyasal bir madde olması nedeniyle kendinizi korumak için uzaktan sıkmalısınız. Ayrıca silme işlemi yaparken de elinize eldiven giymeniz sonucunda ellerinizde zarar görmemiş olacaktır.

İspirto

Cam üzerinde oluşan yeni bant lekelerini çıkarmak ve iz kalmamasını istiyorsanız etkili yöntemlerden bir tanesi de ispirto olmaktadır. Kağıt havlu ya da bez üzerine bir miktar ispirto dökmelisiniz. Kağıt havlu üzerine dökmeniz daha etkili olacaktır. Cam üzerinde bulunan lekenin ovalayarak silmelisiniz. İspirto yapıştırıcıyı yumuşatacaktır. Bu nedenle de daha çok ileri geri silmek yerine dairesel hareketler yaparak silmeniz daha etkili olacaktır. İspirto kokusunu koklamamak ve etkilenmemek için uzaktan silmeniz önerilmektedir.

Beyaz Sirke

Beyaz sirke ile cam üzerinde bulunan bant lekesinin çıkması etkili bir yöntem olmaktadır. Fakat daha çok etkili olduğu yöntem cam üzerinde yapıştırılan film ya da bant güneş ışıklarından kuruması sonucunda daha etkili olacaktır. Güneşte kurumuş olan yapışkanın beyaz sirke ile ıslatmış olduğunuz bir bez ile bir miktar ıslatmalısınız. Daha sonrasında ise ıslak olan bant ya da filmi sirkeli bez ile ovalayarak silmelisiniz.

Çok kısa süre içerisinde beyaz sirke sayesinde cam üzerinde bulunan bant lekesi çıkmış olacaktır. Daha sonrasında cam temizliği normal bir şekilde yapılarak kurulanmalıdır.

Gaz Yağı

Camda oluşan bant lekelerinin ya da kavanozdan bir etiketi sökmek için en etkili yollardan bir tanesi gaz yağı olmaktadır. Gaz yağının yapışkan lekesi bırakmadan komple çıkartacak olması sayesinde bir miktar bezin üzerine dökmelisiniz. Sünger üzerine dökmemelisiniz. Çünkü yapışkan ile sünger temas etmesi durumunda süngerin parçalanarak yapışkan üzerinde kalmasına neden olabilir. Bez üzerine dökmüş olduğunuz gaz yağı ile camda bulunan bant yapışkanı ovalanarak silinmelidir. Tamamen çıkana kadar silmeniz sonucunda kesin olarak camdan yapışkan izi çıkacaktır.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.