Cat Bot Nasıl Temizlenir?Temizlenmesinde Uygulanabilir Tüm Yöntemler Nelerdir?

20.07.2017
7.424
Cat Bot Nasıl Temizlenir?Temizlenmesinde Uygulanabilir Tüm Yöntemler Nelerdir?

Cat botlar iki çeşittir ve bunlar nubuk ve süettir. Ayakkabının türü dikkate alınarak uygulanacak olan tüm yöntemlerin en doğru şekilde uygulanması gerekmektedir.

Evde Olan Malzemeler İle Temizleme

 

Sünger ve Sabun Kullanımı

Sünger suyun altında ıslatılır ve içine aldığı suyun fazlası sıkılır. Ardından bu süngerin üzerine sabun sürtülerek köpürte işlemi yapılır. Sarı cat bot nasıl temizlenir kapsamında bottaki lekelerin olduğu bölgeler sünger yardımı ile silinir. Silinme işleminin bitmesinden ve lekelerin çıkmasından sonra mutlaka sabun lekelerinin de yıkanması gerekir. Ardından mutlaka kurumaya bırakılmalıdır.

Bot Temizleme Ürünleri Kullanımı

Cat bot tarzı ayakkabı temizleme konusunda piyasada birçok ürün satılmaktadır. Bu ürünler genelde kimyasal olan ürünlerdir. Bu ürünlerin set şeklinde satılanlardan satın alarak ayakkabı üzerinde bulunan zorlu lekelerden kurtulabilirsiniz. Bu ayakkabı temizleme uygulamasında önemli olan ürünün güvenilir bir set olmasıdır. Bilinmeyen markalara ait olan ürünlerin kullanılması botlarınızın zarar görmesine ve çöp olmasına sebep olabilir. Temizleme ürünleri ile cat bot temizliği kullanıldığı gün günlük olarak yapılırsa renginde değişim meydana gelmez. Ayrıca kullanıldığı zaman nemli bezle akşamları silme de ömrünün uzamasına olanak sağlar. Zorlu ve inatçı olan lekeler konusunda temizlik ürünlerinin düzenli ve kullanım talimatlarına uygun bir şekilde kullanılması gerekir. Bu kurallara uyulduğu sürece bot üzerindeki lekeler çıkar ve botun ömrü uzar.

Süet Modellerde Temizleme

Cat bot modelinizin çeşidi süet ise buna uygun olarak üretilmiş olan fırçalardan almanız gerekir. cat bot modelinizi beğendiğinizde ayakkabıcınız size en uygun fırçayı söyleyecek ya da verecektir. Bot üzerinde bulunan izler ve kirler temizleme fırçası ile yavaş yavaş fırçalanır. Fırçanın her daim aynı yöne doğru kullanılması ve nazik bir şekilde hareket ettirilmesi çok önemlidir. Ayakkabı üzerinde bulunan izlerin ve çiziklerin oluşması süetin dokusunda var olan ezilmelerdir. Bu ezilmelerden kurtulmak için temizleme fırçası ileri ve geri şekilde hareket ettirilerek fırçalanır. Fırça yardımı ile çıkmayan lekeler konusunda süet ayakkabı silgisi kullanımı yapılmalıdır. Süet silgisi evinizde mevcut değilse normal silgi kullanımı yapılarak lekelerden kurtulabilirsiniz. Normal silginin temiz ve beyaz olması çok önemli bir detaydır.

Nubuk Modellerde Temizleme

Nubuk cat bot modelleri özel nubuk zımparası uygulaması ile temizlenmelidir. Temizleme ardından mutlaka sprey kullanımı yapılır. Öncelikli olarak botlar sprey ile ıslatılır ve ıslatma sayesinde ayakkabıda yumuşama meydana gelir. Sprey uygulamasından sonra mutlaka zımpara ile ayakkabı zımparalanır. Zımpara uygulaması sonrasında şeffaf renkli olan koruyucu sprey ile ayakkabı temizleme işlemleri bitirilir. Nubuk özelliği olan ayakkabılarda nemli bez kullanımı yapılmamalıdır. Ayrıca gelişi güzel şekilde fırçalanmamalıdır. Bunlar yapılırsa nubukların derileşmesi meydana gelir. Derileşme sonucunda ayakkabıda kötü bir görünüm meydana gelecektir. Süet ile nubuk temizlenmesinde kullanılan temizlik ürünleri ayakkabı satan mağazalarda, ayakkabı boyası yapan kişilerde, hiper marketlerde ve diğer büyük marketlerin reyonların satılmaktadır. Evde boyama işlemini yapmak istemiyorsanız ayakkabı tamiri ya da ayakkabı boyası yapan dükkânlara zaman zaman uğramak gerekir. Bu sayede düzenli şekilde temizlik yapılır ve ayakkabıların ömürleri de uzamış olur. Her ayakkabı düzenli şekilde temizlenmeli ve her gün kullanılmamalıdır. Ayrıca ayakkabıların arada sırada havalandırılması da oldukça önemlidir. Bu sayede kokudan kurtulmak da mümkündür.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.