Çay Kazanı Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

15.12.2018
6.903
Çay Kazanı Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Çay Kazanı Nasıl Temizlenir, Püf Noktaları Nelerdir?

Çaydanlık kazanlarının zamanla suyun kireçli olması ya da kir nedeniyle artık kullanılamaz hale gelecektir. Bu durumda temizliğini yapabilmeniz için püf noktaları.

Sirke

 • 100 gram saf sirke;
 • 1 litre su.

Kimyasal maddeler gibi sağlığa zarar vermeden temizliğini gerçekleştirmeniz için sirke kullanmanız önerilmektedir. Bunun için sirke ile birlikte temizlik yapmanız oldukça etkili olur. Saf sirke ile birlikte temizlik yapmanız etkili olur. Bunun için 1 litre su için her zaman 100 gram saf sirke kullanmanız gerekmektedir. eğer çaydanlık kazanı daha büyük olması durumunda ise bu miktarı fazla olmasını sağlamalısınız.

Çaydanlık kazanını ilk öncelikle su ile ıslatmalı ve yıkamalısınız. Daha sonrasında içerisine belirtilen miktarda saf sirkenin ve suyun konulması gerekmektedir.

Dikkat etmeniz gereken nokta ise suyun kireçsiz olması gerekmektedir. Kazan içerisine koyun ve ocağın altını açarak 15 dakika boyunca kısık ateşte kaynatmalısınız.

Daha sonrasında ocağın altını kapatmalı ve sirkeli suyun soğuyuncaya kadar bekletmelisiniz. Sirkeli suyun soğuması ile birlikte çıkan tortu kalıntıları ve kir kireçsiz su ile çalkalanmalı ve sonrasında temizliği genel olarak yapılmalıdır.

Limon

 • 1 litre klorsuz su;
 • 1 tatlı kaşığı limon tuzu;
 • Bulaşık deterjanı;
 • Sünger.

Sitrik asit ile olarak bilinen limon tuzunun çaydanlık kazanları için temizlik yöntemleri arasında bulunmaktadır. Bunun için yapacağınız 1 litre saf su içerisine 1 tatlı kaşığı miktarında limon tuzu koymanız gerekmektedir. Birçok kişinin suyun kireçli olması gibi nedenlerden dolayı çaydanlık kazanı kirlenmektedir. Birçok kişinin evinde bulunan limon tuzu ile birlikte çok kısa süre içerisinde temizliğini yapmanız mümkündür. Yapacağınız ilk işlem olarak çaydanlığı yıkamak olacaktır. Sonrasında ise klor içermeyen bir ılık su ile birlikte kazanı tamamen doldurmalı ve içerisine limon tuzu koymalı ve karıştırmalısınız. Limon tuzunun tamamen eritilmesi ile birlikte sonrasında yapacağınız işlem olarak ise ocağın altını kısık ateşte açmak ve yarım saat boyunca kaynatmalısınız. Ocağın altının kapatılması ile birlikte suyun soğuması beklenmeli ve sonrasında ise sünger üzerine deterjan dökülerek çaydanlığın temizliği yapılmalıdır. Özellikle de bulaşık süngerlerinin sert kısmı ile temizliğini yapmalısınız.

Gazlı İçecekler

 • Kazanı dolduracak kadar gazlı içecek;
 • Bulaşık deterjan;
 • Sünger;
 • Bulaşık teli;
 • Su.

Son yıllarda çay kazanının temizlenmesi için popüler olan yollardan bir tanesi de gazlı içecekler kullanımı olmaktadır. Coca cola, pepsi, fanta gibi içecekler oldukça gazlı olduğu için oluşan kireç temizliğinde etkili olan bir yöntem olmaktadır. Ayrıca bu yöntem sayesinde kişilerin pas lekesini de temizlemek için kullanabilirler. Birçok insan arabaların karbüratör yanmaları gibi temizliklerin de kullanımında etkili bir formül olması sebebiyle yapabilmektedir. Kazanın tamamını dolduracak kadar gazlı içecek konulmalıdır. Sonrasında ise ocağın altını yakmalı ve 10 dakika boyunca kısık ateş üzerinde kaynamaya bırakılmalıdır. Ocağın altını kapatarak soğumasını beklemelisiniz. Yalnız ocak üzerinde dururken gazlı içecek fazlası taşmamasına dikkat etmelisiniz. Soğumasıyla birlikte dökülmeli ve su ile çalkalayıp sünger nemlendirilir. Üzerine bir miktar bulaşık deterjanı dökülerek kazan temizliği dikkatli yapılmalıdır. Çok fazla kireç olması durumunda süngerden ziyade bulaşık teli de kullanmalısınız.

Fakat hassas olması nedeniyle çizilmemesine de dikkat edin. Bol suyla yıkanmalı ve suyu süzüldükten sonra ise kuru bir bezle silinerek kurutulur.

Kabartma Tozu ve Sirke

 • 2 yemek kaşığı kabartma tozu;
 • 2 litre su;
 • 100 gram sirke;
 • Fırça;
 • Sünger;
 • Bulaşık deterjanı.

 

Çaydanlık ya da çay kazanlarının zamanla gerçekleşecek pas ya da kireç lekelerinden kurtulmak için en etkili yollardan bir tanesi olmaktadır. Yapacağınız işlem için ilk öncelikle çaydanlık ıslatılmalı ve sonrasında ağzı dolacak kadar su konulmalıdır. 1 litre suyun içerisine 2 yemek kaşığı kabartma tozu konulmalıdır. Şayet daha büyük boyutlarda olması durumunda suyun fazla kullanımı ile birlikte kabartma tozununda fazla konulması gerekmektedir. Ocağın altı kısık olacak şekilde yarım saat boyunca kaynatılmalı ve suyun soğuması beklenmelidir. 1 litre suyun içerisine 100 gram sirke koyup tekrardan kısık ateş üzerinde ocağın üzerine konularak temizlenmesi için yarım saat boyunca bekletilmelidir. Birçok kişinin evinde bulunan malzemelerle kolaylıkla temizliği yapılmaktadır. Sonrasında ise suyun soğuması ile birlikte dökmeli ve bir fırça ile birlikte fırçalamalı, bulaşık deterjanı ıslak bir sünger içerisine dökülerek köpürtün. çaydanlığın genel temizliğini yaparak sirkenin kokusunun da çıkmasını sağlayın. Deterjan ile birlikte yıkadıktan sonra ise bol su ile birlikte durulamalısınız. Bu sayede büyün lekeler çıkacak ve sizler ilk aldığınız gün kadar güzel kullanmış olacaksınız.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.