Ceviz Kabuğu Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

14.07.2017
5.955
Ceviz Kabuğu Lekesini Çıkarma Yöntemleri ve Kullanılacak Malzemeler

Taze ceviz kabuğu genelde kök boya olarak tekstil sektöründe kullanılır. Ancak bu kabukların yeşil hali oldukça zorlu lekeler bırakır. Peki taze ceviz lekesi nasıl çıkar? İşte pratik yöntemleri…

Taze Ceviz Lekesi

 

Günlük hayatımızda sıklıkla tükettiğimiz ceviz yaş iken ayıklandığında ellerimizde ve kıyafetlerimizde zorlu lekeler bırakır. Lekesini çıkarmak için sıradan deterjanlar yeterli gelmeyebilir. Oldukça güçlü pigmentler içeren ceviz lekesi asitli çözeltilerle kolaylıkla çıkarılabilir. Uygulayacağınız yüzeyin cinsine göre size en uygun çözüm yolunu seçmelisiniz. Peki ceviz lekesi nasıl geçer? İşte pratik yöntemleri…

Asidik çözeltiler günlük hayatımızda sıklıkla kullandığımız malzemelerdir. Bu malzemeleri zor lekelerde leke çıkarıcı olarak da kullanırız. Özellikle yağlı ve güçlü pigmentler içeren lekelerde bu çözeltiler bir numaralı yardımcımız olacaktır.

Yeşil kabukların lekesine tazeyken müdahale etmek çok önemlidir. Ceviz karasını ellerden ve kıyafetlerden çıkarmak için leke henüz taze iken ön yıkama işlemini gerçekleştirmelisiniz. Bu lekenin kalıcılığını azaltacaktır. Pigmentler deri ve kumaş gibi gözenekli yüzeylere kolaylıkla tutunur. Bu durumu önlemek için bulaşık deterjanı size yardımcı olabilir. Bulaşık deterjanı güçlü bir yağ çözücüdür. Bu tip yağlı lekeler için kullanışlı bir formüldür.

Ellerden Yeşil Ceviz Lekesi Çıkarma

Ellerimiz çeşitli lekelere maruz kalabilir. Ancak bu lekelerden en zor olanlarından biri kök boyası olarak da kullanılan ceviz lekesidir. Özellikle yeşilken toplanan cevizler ayıklanırken eldiven takılması ihmal edilirse bu lekeler kaçınılmaz olacaktır. Bu lekeleri önlemek için eldiven takmanız şarttır. Ancak bu adımı atladınız ve lekelere maruz kaldıysanız endişelenmeyin bu lekeleri çıkarmanın birçok yolu var.

Yeşil ceviz lekeleri nasıl çıkar diye endişeleniyorsanız bu lekeleri çıkarmada en etkili yöntemin asitli özeltiler olduğunu bilmelisiniz. Bu çözeltiler rengini veren pigmentleri etkisiz hale getirecektir. Bu lekeler böylece kolaylıkla geçer.

 

Rengini veren pigmentler genellikle deri gibi gözenekli yüzeylere kolaylıkla tutunabilir. Bunu önlemek için de yapmanız gereken lekeler oluşmaya başlar başlamaz bulaşık deterjanı ile elinizi iyice yıkamaktır. Yapmanız gereken ilk adımı tamamladıktan sonra kalan izler üzerine biraz karbonat dökmeniz ve limonla ellerinizi ovmanız işe yarayacaktır. Bu adım yeterli gelmediyse yapmanız gereken florürlü diş macunu ile ellerinizi zarar vermeyecek şekilde fırçalamaktır. Eğer bu yöntem de işe yaramadıysa sirke ile ellerinize müdahale etmeniz gerekecektir. Sirke güçlü asidik yapısıyla bu lekeleri yok edecektir.

Elbiseden Yeşil Ceviz Lekesi Çıkarma

Kıyafetlerimden ceviz karası nasıl çıkar diye düşünüyorsanız tavsiyelerimize kulak vermelisiniz. Bu lekeleri kıyafetlerden çıkarmak biraz daha uğraştırıcı olabilir. Ancak kumaş için uygunsa ağartıcılarla bu lekeleri kolaylıkla çıkarabilirsiniz. Yapmanız gereken mümkün olduğunca lekeye hızlı müdahale edip yeşil kabukların boyasının kumaşa derinlemesine işlemesini önlemektir. Ön yıkama işleminden sonra uygulayacağınız adımları seçebilirsiniz.

 

Bu lekelerden tamamen kurtulmak için elbisenizin kumaşını iyi tanımalı ve ona göre müdahalede bulunmalısınız. Yapmanız gereken ilk işlem deterjanlı suda kumaşı yarım saat kadar bekletip yıkamanızdır. Lekelerin çoğunluğu bu şekilde çıkacaktır.

Ön yıkama işleminin ardından leke üzerine birkaç damla beyaz sirke uygulayın. Kağıt havlu ile üzerini örtün ve birkaç dakika bekletin. Kumaş çok narin değilse fırça ile fırçalamanız işlemin etkisini arttıracaktır. Ardından su ile yıkayın. Lekeler henüz çıkmadıysa daha güçlü bir formüle ihtiyacınız var demektir. Bir çorba kaşığı kadar klorlu ağartıcı ile bir çorba kaşığı kadar suyu karıştırın ve lekeye uygulayın. En fazla iki dakika bu uygulamayı yapın ve ardından hemen yıkayın. Eğer lekeler tamamen yok olmadıysa boraks ve su alaşımından yararlanmanızda fayda olacaktır. Boraks ipek ve benzeri kumaşlarda kullanılmasını tavsiye etmediğimiz bir yöntemdir.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.