İnatçı Lekeler Nelerdir ve Çıkarmak İçin Neler Yapılır?

20.07.2017
6.265
İnatçı Lekeler Nelerdir ve Çıkarmak İçin Neler Yapılır?

İnatçı lekelerden kurtulmak için nerede oluştuğuna ve ne lekesi olduğuna dikkat ederek hareket etmek gerekir. Aksi takdirde lekeleri çıkartmak oldukça zorlu bir duruma sokarak uygulamanın uzamasını sağlar.

Yiyecek Dışındaki Lekeleri Çıkarma

Çimen

 

Zor lekeler nasıl çıkar kapsamında yer alan çimen lekesini çıkartmak için normal çamaşır deterjanını sorun olan bölgeye uygulayın. Deterjanı yarım saat boyunca beklettikten sonra su ile durulayın kalan leke kalıntıları için su ile seyreltilmiş olan beyaz sirke kullanımı yapın. Pamuk üzerine sirkeyi dökün ve kalan inatçı lekelere tamponlama yapın. Tamponlama sayesinde inatçı olan lekeler tamamen çıkar.

Sakız

Çıkmayan lekeler nasıl çıkar konusunda en zor lekeler içinde sakız lekesi yer alır. Halıdaki ya da kıyafetti sakız lekesi için öncelikli olan buz uygulaması yapılmalıdır. Çıkmayan lekelere çözüm için buz belli bir süre sakızın üzerinde tutulur. Bu sayede dondurulur. Donan sakız olduğu bölgeden spatula ya da tereyağı bıçağı ile kazınır. Kalan kalıntılar için sıcak sirke uygulaması yapılmalıdır. Sirke mikrodalga fırın içinde ısıtılır ve pamuk yardımı ile kıyafetteki ya da halıdaki lekenin üstüne sürülür. Ardından parmaklarınızın yardımı ile ovma işlemi yapılmalıdır. Lekeler bu sayede çıkar ve mutlaka soğuk su ile durulanır.

Çamur

 

En zor lekeler ve çıkmayan lekeler içinde çamur lekesi de yer almaktadır. Çamur olan bölgedeki sorundan kurtulmak için kurumasını beklemek gerekir. Kurumasından sonra çamur olduğu bölgeden kazınır ve bir kabın içinde sıvı bulaşık deterjanı ve su karıştırılır. Sünger ya da temiz bez yardımı ile sorunlu bölge güzelce silinir. Sorun kıyafette ise çamaşır makinesinde yıkanmalıdır. Halıda ya da koltuktaysa silinmeli ve kesinlikle durulanmalıdır.

Mürekkep

 

En zor lekeler ve çıkmayan lekeler içinde mürekkep lekesi göz korkutucu olanıdır. Bunun çözümü saç spreyi kullanmaktan geçer. Leke kıyafette ise sorun olan alanın altına kağıt havlu koyulur. Koltuktaki ya da halıdaki leke ise işlem beze uygulanarak yapılır. Lekenin üzerine saç spreyi sıkılır ve birkaç dakika beklenir. Ardından kağıt havlu yardımı ile tamponlama işlemi yapılır. Bu sayede leke olduğu bölgeden çıkar.  Sonra alan sıvı bulaşık deterjanı ile silinir ve durulanır.

Halıdaki ve Koltuktaki Sorunları Çıkarma

Halı

 

Halı üzerinde meydana gelen en zor lekelerden kurtulmak için kullanılacak olan en iyi çözüm cam silme ilaçlarıdır. Direkt olarak uygulanarak ve silme işlemi yapılarak sorunları ortadan kaldırır. Bunun dışında diş macunu, tıraş kremi, sirke tarzında evde bulunan malzemelerin birçoğu lekenin cinsine ve türüne göre halı üzerinde etkili çözüm olanağı sunar.

Koltuk

 

Halı kadar koltuklarda da en zor lekeler ara sıra meydana gelir. Bunlardan kurtulmak için lekenin ne olduğuna dikkat etmek gerekmektedir. Hemen hemen tüm lekelerde çözüm olanağı sunan karışım bulaşık deterjanı ve su karışımıdır. Bu ikili temiz bir bez yardımı ile koltuk ve halı üzerinde uygulanır. Uygulamada kaliteli bir deterjan kullanmak şarttır. Aksi takdirde lekeler çıkmaz.

Kıyafet, Halı ve Koltuktan Yiyecek, İçecek Temizleme

Şarap

 

Leke hemen tuz ile kapatılır. Ardından soğuk suya batırılarak bir gece boyunca bekletilir. Bekleme süresinden sonra çamaşır makinesinde yıkandığında sorun ortadan kalkar.

Çikolata

 

Halı üzerinde meydana gelen çikolata lekeleri için sıvı çamaşır deterjanı ile su kullanımı yapın. Ovalama işlemlerini mutlaka diş fırçası ile yaparak lekeleri çıkartın.

Meyve Suyu

Halı, koltuk ya da kıyafette meydana geldiyse mutlaka soğuk su ile fazlalığını alın. Ardından leke çıkarıcı ile lekeleme yaparak 20 dakika boyunca bekletip silin.

YORUMLAR

  1. Meryem dedi ki:

    Benim bir yaşında bebeğim var bütün çamaşırlarında corba meyve lekeleri vardi ve çok inatçıydı koska denedim kaynattım deterjanla çitiledim bi türlü geçmedi en sonunda birşey keşfettim daha önce hiç duymadım domestos sari kutuyu lekeye döktüğün gibi geçiyor inanılır gibi değil hemde karışık renklilerde bile çamaşır suyu gibi renk atmıyor sadece lekeyi gideriyor benim gibi deneyin döşemelerde denemedim çok küçük bi alanda deneyip sonuç alınca yazicam tekrar