Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Temizlenir?

25.07.2019
6.598
Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar? Nasıl Temizlenir?

Çikolata, hemen hemen herkesin severek tükettiği ve pek çok çeşidi olan bir besin ögesidir. Genellikle küçük çocuklara mutlu olmaları için verilen çikolata, bir erlere dökülebilir, giysilerin üzerine bulaşabilir ve zorlu lekeler oluşturabilir. Bu yazımızda çikolata lekesi nasıl çıkar bu konuyla ilgili bilgi vereceğiz.

 Hiçbir lekeyi çıkarmak kolay değildir ancak çikolata lekesini çıkarmak kesinlikle zorlayıcı bir iştir. Diğer besin ögelerine nazaran erime noktası düşük olmuş olduğundan dolayı, içerisinde bulundurduğu kakao yağı ve süt içerisindeki protein ve karbonhidratlar bulaştığı kumaşta ya da halı da kalıcı lekeler oluşmasına sebep olabilir.

Her türlü lekede olduğu gibi, meydana gelen çikolata lekesini çıkarmak için güvenilir, temizlik ürünlerini ve güvenilir kaynaklardan elde ettiğiniz yöntemleri kullanmanız lekenin çıkması için oldukça önemlidir. 

Lekeyi yok etmek için yapacağınız yanlış yöntemler ve yanlış uygulamalar, çikolata lekesini kumaşa işleyerek çıkarılması neredeyse imkansız bir duruma getirebilir. 

Sevdiğiniz kıyafetlere, halılara ya da perdelere erkenden veda etmek zorunda kalmamak için çikolata lekesini çıkartmanın yöntemlerine uymanız oldukça önemlidir. Aynı zaman da, çikolata lekesini çıkarmaya başlamadan önce ilk olarak leke olan giysinin iç kısmında ki yıkama talimatlarını, kumaştaki ya da halıdaki temizleme talimatlarını dikkatlice okumanızda büyük fayda vardır.

Kıyafetlerden, Kumaştan Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar

Hemen hemen herkes çikolata ya da içerisinde çikolata bulunduran besinleri sever ve tüketir. Sık tüketilen bu besin yüzden, herksin kıyafetine bulaşmış ya da kumaşının başına gelen zorlu ve inatçı lekelerden bir tanesi olmuştur. 

Küçük çocuklar, nereyse her gün çikolata tüketmektedir. Henüz tam olarak yemek yemeyi beceremedikleri için üzerlerinde ki giysilerini kirleterek çikolata lekesi yaparlar ve biz annelere de bu inatçı ve zorlu lekeyi çıkarmak düşer. 

Çikolata lekesi nasıl çıkar ve hangi yöntemler uygulanır gibi sorular sık sık sorulan sorulardır. Lekenin çıkarılmasında ki püf noktalarını, makin de yıkanabilen kumaşların üzerinde ki çikolata lekelerinde denemeden önce, her kıyafetin içerisinde bulunan, temizleme ve bakım etiketlerini iyice okumanızı ve dikkatli bir şekilde incelemenizi tavsiye ederiz. 

Kıyafetin içersinde buluna bakım etiketini okumak oldukça önemlidir, çünkü çikolata lekesini çıkarırken yapılacak olası bir yanlış işlemin önüne geçebilirsiniz. Örnek verecek olursak, eğer lekenin oluştuğu giysinin kumaşına yalnızca kuru temizleme işlemi yapılabiliyorsa bu durum kumaşa daha fazla zarar verir. 

Eğer, uygulayacağınız temizleme yönteminden kuşku duyuyorsanız leke çıkarma konusunda işinde profesyonel hizmet veren kuru temizlemecilere başvurabilirsiniz.

çikolata lekesi nasıl çıkar,çikolata lekesini ne çıkarır

 

Şimdi kullanma talimatını okuduktan sonra adım adım giysiden leke nasıl çıkar inceleyelim.

  • Kıyafetinize çikolata lekesi bulaştığın da yapmanız gereken ilk şey, kumaşın hızlı bir şekilde kurumasını sağlamaktır. Eğer çikolata lekesi tam olarak kurumadan silmeye ve çıkarmaya çalışırsanız, lekeyi olduğundan daha geniş alanlara dağıtabilirsiniz. Bu sebeple, çikolata lekesini çıkarmaya başlamadan önce, lekenin iyice kurumasını beklemeniz önemlidir. Eğer bu işlemi hızlı yapmak istiyorsanız lekenin kurumasını hızlandırmak amacıyla, üzerine buz torbası koyarak bekleyebilirsiniz, buz çikolata lekesini sertleştirecektir.
  • Çikolata lekesi iyice kuruduktan sonra ise, kumaşın üzerinde ki çikolatayı iyice kazımak gereklidir. Bu kazıma aşamasında, çok fazla keskin olmayan bir bıçak ya da küçük bir spatula kullanmayı deneyebilirsiniz. Kıyafete zarar vermeden, çikolatayı hafif hafif kazıyın.
  • Alternatif bir yöntem olarak, katı çikolata parçacıklarını tam olarak kazıdıktan sonra, musluktan lekenin tersine doğru su akıtılabilir. Bu şekilde, kalan çikolatanın kumaş üzerinden biraz daha çıkması sağlanır.
  • Bu işlemleri yaptıktan sonra, çikolata lekesi olan bölgenin üzerine bir miktar sıvı deterjan dökün. Yaklaşık 10 dakika boyunca bekleyin.
  • Lekeli olan kıyafeti, soğuk suyun içerisinde yaklaşık 15 dakika boyunca bekleterek, üzerinde ki çikolata lekesinin daha da yumuşamasını sağlayın. Bu uygulamayı her beş dakikada bir yapmak ve çikolata lekesinin olduğu bölgeyi ovmak da lekenin çıkmasında faydalı olabilir.
  • Son olarak, kıyafeti yıkarken sıcak ya da soğuk su değil, ılık su kullanın ve kuruma işleminde kurutma makinesi kullanmadan asarak kurumasını sağlayın. Yapmış olduğunuz bu işlemlerden sonra leke çıkmamışsa, kurutucunun ısısı lekeyi daha da sabitleştirecektir bu nedenle kurulama kısmında söylediğimiz işlemleri yapın. 

Daha Zorlu Çikolata Lekesi Kumaştan Nasıl Çıkar?

Yukarıdaki işlemlerden sonra çikolata lekesi giysiden çıkmadıysa, bir takım riskleri olmuş olmasına rağmen aşağıda bahsettiğimiz yöntemleri uygulayabilirsiniz.

  • Yaklaşık bir yemek kaşığı amonyak esaslı bir temizleyiciyi yaklaşık yarım bardak ılık su yardımıyla karıştırarak bir karışım hazırlayın.
  • Hazırlamış olduğunuz bu karışımı, kumaş üzerinde ki çikolata lekesinin üzerine dikkatlice uygulayın. (Amonyak kullanmadan önce, hazırladığınız karışımın çikolata lekesi olan kumaşın renginde bir kayba yol açıp açmadığını kontrol etmeyi ve kıyafetin kullanım talimatını göz önünde bulundurmanız gerektiğini unutmayın.)
  • Ardından, kıyafeti içerisinde bulunan temizleme talimatlarına uygun olacak bir şekilde elde ya da makinede yıkayın, asarak kurutun.

Çikolata Lekesi Halıdan Nasıl Çıkar

Çikolata ya da çikolata sosu kullanılarak hazırlamış olan kekler, pastalar ve bir diğer tatlı çeşitleri, altın günlerinin ve çay saatlerinin olmazsa olmazıdır. 

Mutfaktaki halılar başta olmak üzere misafir odasında ki halıların üzerine ve evdeki diğer odaların halılarının üzerine çok sık dökülen yiyecekler, halı üzerinde çikolata lekesiyle karşılaşmanıza sebep olur.

Çikolata her yiyene ne kadar tatlı anlar yaşatmış olsa da, çikolata lekesi de bir o kadar tatsız hissetmenize sebep olur.

Halınızın üzerine, çikolata döküldüğünde ya da içerisinde çikolata bulunan herhangi bir besin döküldüğünde, koyu renkli olması sebebiyle halıda çikolata lekesi oluştuğunu çabucak fark edersiniz. 

Bu gibi durumlarda sakin olmanız ve panik yapmamanız önemlidir. Aksi halde lekeyi halının diğer kısımlarına da yayabilirsiniz.

 Halı üzerinde oluşan çikolata lekesi, temizlenmeye ve çıkarılmaya çalışılırken en sık yapılmış olan yanlış, çikolata lekesinin kurumasını beklemeden doğrudan silinmesidir. Böyle bilinçsiz bir şekilde yapacağınız müdahale sonrasında leke halının pek çok yerine yayılacağından dolayı, halınızda çok daha büyük bir çikolata lekesi ile karşı karşıya kalabilirsiniz. 

Bu sebepten dolayı, halı üzerinde ki bakım talimatlarını iyice okuduktan sonra aşağıda sizler için yazmış olduğumuz ‘’halıdaki çikolata lekesi nasıl çıkar’’ sorusunun cevabını ve yöntemlerini dikkatlice uygulamanızı tavsiye ederiz.

 

Aynı zaman da, üzerinde çikolata lekesi olmuş olan halı, özel bir takım boyalar ya da farklı elyaf çeşitleri kullanılarak üretilmişse, kuru temizleme ya da Halı Yıkama Servislerinden yardım almanız daha iyi sonuçlar almanıza yardımcı olacaktır.

Halı üzerinden çikolata lekesini çıkarırken yapılacak olan ilk şey, çikolata lekesinin kurumasını sağlamak olacaktır. Bu işlem sayesinde, çikolata lekesini çıkarırken bir yandan da daha lekenin daha büyük alanlara yayılmasını engellemiş olursunuz. Çikolata lekesinin kuruması için birkaç saat lekeye müdahale etmeden bekleyebilir ya da buz torbası kullanarak bekleme süresini biraz daha kısaltabilirsiniz.

Çikolata lekesi sonrasında, kuruduktan sonra sertleşmiş olması gereken çikolata lekesini halı üzerinden olabildiğince iyi bir şekilde kazımanız gerekir. Lekeyi kazıma işlemi sırasında, keskin olmayan bir bıçak ya da küçük bir spatula işinize yarayabilir.

Kazıma işlemini tamamladıktan sonra ortaya çıkan çikolata parçacıklarını elektrik süpürgesi ile güzelce çekebilirsiniz.

Sonrasında ise çikolata lekesi olmuş olan bölgeyi, bir miktar sıvı deterjan ya da toz deterjanı ılık suyla karıştırınız elde ettiğiniz bu karışımı, temiz bir bezle güzelce silin. Silme işlemi sırasında, etrafa bulaştırmadan, ovmadan, lekenin dışından içine doğru hareket ettirerek silmeye dikkat edin.

Son aşamada ise, mümkün olduğunca az suyu kullanarak halınızı iyice durulayın ve ardından halıyı nemli bırakmamak için kuru, temiz bir beyaz bezle kurulayın.

Çikolata Lekesi Koltuktan Nasıl Çıkar

Bazen istenmeyen durumlarda koltuk üzerine dökülen çikolata leke kalmasına sebep olabilir. Ciddi anlamdan kötü bir görüntüye neden olan koltuk üzerindeki çikolata lekesini çıkarmak için sizlere etkili bir kaç yöntemden bahsetmek istiyorum.

Çikolata lekesine yanlış müdahale lekenin dahada yayılmasına neden olabilir. Bu sebepten dolayı ilk olarak buz küpleri ile soğutulmalıdır. Kuruyan çikolatayı kazıyıp çıkarabilirsiniz. Daha sonra ılık su ve deterjan ile baskı yapmadan silmeniz yeterlidir. Silme işlemi dairesel hareketler yapılarak silinmelidir.

Eğer koltuktaki çikolata lekesini çıkarmayı beceremediyseniz kimyasal yöntem uygulayabilirsiniz. Ilık su ve %5 amonyak karışımını uygulayarak lekenin yok olmasını sağlayabilirsiniz.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.