Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar – Malzemeleri ve Yöntemleri

08.04.2023
6.266
Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar – Malzemeleri ve Yöntemleri

Dökülen çikolata lekesini halınıza veya herhangi bir yere zarar vermeden çıkarmak istiyorsanız bazı püf noktaları bilmeniz gerekir. Bu püf noktaları uyguladıktan sonra lekeyi kolayca çıkarabilirsiniz.

Lekeyi Kolay Çıkarma Yöntemi

Gerekli Malzemeler Nelerdir

  • Kurumuş leke için spatula
  • Bulaşık deterjanı
  • Temiz bez

 

Herkesin çok sevdiği fakat lekesini çıkarırken biraz zorlandığı çikolata lekesi için sizlere birkaç yöntem anlatmaya ve aktarmaya çalışacağız. Sizlerde bu sayede evlerinizde bulunan her türlü yerdeki çikolata lekesi temizleye bileceksiniz.

En zor lekelerden olan çikolata lekesi çıkarmak için birkaç yolun başında gelen ilk ana unsur lekenin kurumasını beklemeniz olacaktır. Çikolata lekesi nerede olursa olsun nereye değmiş olursa olsun kurumasını beklemek en doğrusu olacaktır.

Çünkü ıslak olan çikolata temizlenmeye çalışırken daha çok dağılacak ve çikolata lekesi işin içinden çıkmaz bir hal alacaktır. Bu yüzden çikolata lekesini nasıl çıkarır diye merak edenlere ilk tüyo bu olmaktadır. Kuruyan çikolata lekesi önce hafif bir şekilde bir kaşık veya başka bir eşyanın yardımı ile katılaşmış olan yerden kazınarak çıkarmanız gerekmektedir. Kazıdığınız yerden çıkan çikolatayı başka bir yere bulaşmasını önlemek içim hemen çöpe atın ve çikolata lekesi olan yeri beyaz sabun ile tersten yıkayın. Sonrasında ise makineye atarak hangi programda çalıştırmak istiyorsanız çalıştırın çikolata lekesi çıkacaktır.

Çikolatalı Dondurma Lekesi Nasıl Çıkar?

Severek yenilen çikolatalı dondurma bazen bizim veya çocuklarımızın üzerine dökülerek sorun oluşturabilir. Bu sebeple çikolatalı dondurma lekesi nasıl çıkarılır bilmeyenler için açıklamaya çalışacağız. Üstümüze bulaşan çikolatalı dondurma lekesi nasıl çıkarılır diye merak edenlere şöyle açıklayalım; önce çikolata lekesi kurumalıdır. Sonra ise lekeli alanı küçük bir spatula yardımı ile kazıyın. Sonrasında lekeli alanın olduğu giysiyi ters çevirerek bulaşık deterjanı dökün ve hafif bir şekilde çitileyin.

Bazı leke çıkarıcılarda u konuda kurtarıcı melek görevi görmektedir. Çikolata lekesi en zor lekelerden biridir eğer bulaşık deterjanı ve leke çıkarıcı ile çıkmaz ise bu sefer üstüne toz deterjan dökerek çitileyebilirsiniz. Sonrasında giysiyi makinede normal ısıda yıkamanızda fayda vardır. Eğer leke hala çıkmamış ise sakın kurutmayın yoksa çikolata lekesi elbisenin içine işleyecek ve bir daha hiç çıkmayacaktır.

Halıda Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Ev temizliğin bilen hamınlar için en zor lekelerden biri olan halıda çikolata lekesi en büyük sorunlardan biri olmaktadır. Bazen bu durum gerçekten çok zor bir durum olabiliyor. Buna çare arayanlar için sizlere çikolata lekesi halıdan nasıl çıkar merak edenlere anlatmaya çalışacağız. Sizlerde böyle bir olumsuz durumdan kurtulmanın yolunu bulacaksınız.

Halıya bulaşan çikolata lekesi için önce kurumasını bekleyin ve leke kuruduktan sonra çikolata lekesini kazıyarak ve bir elektrikli süpürge yarımı ile toplayarak işe başlayın. Sonrasında ise çikolata lekesi olan bölgeye ılık su ile hazırlamış olduğunuz toz deterjanlı suyu bir bez yardımı ile lekeyi dağıtmadan tampon hareketler ile temizleyin. Bu sayede leke çıkacaktır sonrasında duru su ile durulayıp kuru bez ile ıslak alanı kurutur.

Çikolata Lekesi Nasıl Çıkar?

Bunun yanı sıra çikolata lekesi nasıl çıkar için hep soğuk yada ılık su ile müdahale etmek en doğrusu olacaktır. Çikolata lekesi nasıl çıkar birçok yöntem ile çıkarmanız mümkün olmaktadır. Çikolata lekesi arasında en zor olan sütlü çikolata lekesi nasıl çıkar sorusuna ise yine bulaşık deterjanı ve size anlattığımız yöntem ile yapmanız mümkün olmaktadır.

Kadınların leke konusunda en çok zorlandıkları çikolata lekesi nasıl çıkar derdi için ilk yapmanız gereken lekenin kurumasını beklemektir

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.