Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir? Cildi Besleyen Doğal Yağlar 2022

03.09.2022
2.639
Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir? Cildi Besleyen Doğal Yağlar 2022

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir? Cildi Besleyen Doğal Yağlar. Cilde iyi gelen bitkisel yağlar, kimya ve kozmetik sektöründeki büyük gelişmelere rağmen halen daha oldukça fazla kullanılmakta ve tercih edilmektedir. Özellikle cildine kimyasal ürün kullanmak istemeyenlerin kullandıkları ve cilt ve saç üzerinde oldukça etkili olan bitkisel yağları bu yazımızda topladık. Yazının devamını okuyarak cilde iyi gelen bitkisel yağlar hakkında bilgi alabilirsiniz.

Cilde İyi Gelen Bitkisel Yağlar Nelerdir?

Antik çağladan beri özellikle kadınların kullandıkları ve güzellik sırlarına borçlu oldukları çeşitli bitkisel yağlar günümüzde de kullanılmaya devam etmektedir. Bitkisel yağlar yerine kimyasal ürünleri kullanmak cildin o an iyi bir görünüme sahip olmasını sağlarken uzun süreli bir durumda cildin zarar görmesine ve yıpranmasına neden olur.

Bu nedenle kimyasal ürünler kullanmak yerine bitkisel yağlar kullanmak hem cilt üzerinde oldukça sağlıklı etkilerin görünmesini hem de uzun süreli durumlarda daha etkili olmasını sağlamaktadır.

Cilde iyi gelen bitkisel yağlar aşağıdaki gibidir;

1- Lavanta Yağı

Lavanta özellikle kokusu ile bilinen ve parfüm gibi birçok kozmetik ürün içerisinde yer alan bir bitki türüdür. Lavanta çiçeği ile elde edilen lavanta yağı, saç diplerini besler ve kepeğe karşı olukça etkilidir. Banyo suyuna damlatarak vücut problemlerine karşı bakım görevi görür. Ayrıca cildin nem dengesini korur ve cilt problemlerine karşı iyi gelir.

1- Argan Yağı

Fas’ta hayat ağacı olarak bilinen argan, özellikle saç bakımı içi kullanılan bir bitki türüdür. Argan yağı, saçlara parlaklık kazandırır ve cilt sorunlarına karşı uzmanlar tarafından önerilir. Masaj yağı olarak da sıkça kullanılan argan yağı, cildin rahatlamasını sağlar.

2- Hindistan Cevizi Yağı

Hindistan cevizi yağı özellikle de son zamanlarda oldukça popüler bir hale gelmiştir. Hindistan cevizi yağı saç bakımı başta olmak üzere cilt sağlığı için de kullanılmaktadır. Saçlara parlaklık ce canlılık kazandırırken cilt üzerin de oldukça etkilidir.

3- Jojoba Yağı

Çöl ve çevresinde yetişen ve çalı türü bitkilerinden biri olan Jojoba yağının faydası oldukça önemli ve etkilidir. Jojoba yağı, saça ya da cilde uygulanırken mutlaka masaj yapar şekilde uygulanması önerilmektedir. Jajoba yağı ile hazırlanan kremler, Cildin nemlenmesini sağlar. Akne ve sivilce gibi problemlere karşı etkilidir. Cildin elastikiyet seviyesini dengeler. Saça canlılık ve yumuşaklık kazandırır.

4- Badem Yağı

Badem yağı, cilt ve saç bakımı üzerinde oldukça faydalıdır. İçerisinde çok miktarda A ve K vitamini barındıran badem yağı, cildin nemlenmesini sağlar. Çatlaklara karşı etkilidir. Cildin yumuşamasını sağlar. Kaşların, saçların, kirpiklerin ve sakalların gürleşesini sağlar.

YORUMLAR

Henüz yorum yapılmamış. İlk yorumu yukarıdaki form aracılığıyla siz yapabilirsiniz.